Létající Holanďan bude jezdit v českých barvách

Novou tváří v českém cyklokrosu se stal od úvodního závodu sezony v Táboře Tomáš Kopecký, který se narodil a žije v Nizozemsku. V neděli oblékne poprvé reprezentační dres, symbolicky v nizozemském Valkenburgu.

Šestnáctiletý junior Tomáš Kopecký byl v hledáčku reprezentačního kouče Petra Dlaska už v loňské sezoně, kdy proháněl nejlepší belgické a nizozemské kadety. Po půlročním vyjednávání se mu podařilo přesvědčit nadějného cyklokrosaře, aby reprezentoval na mezinárodní scéně Českou republiku.  

„Museli jsme si to dobře promyslet. Nešlo o finanční podmínky, ale jaké bude mít povinnosti. V cyklokrosu se můžete rozhodnout jen jednou, jakou zemi budete reprezentovat. Bydlíme v Holandsku a to se nezmění. Také rozhodlo, že s trenérem Dlaskem byla výborná domluva a spolupráce funguje. Věříme mu. Na každém kroku cítíme, jaké v Čechách panuje velké nadšení a elán,“ vysvětlil otec Petr Kopecký, který žije od roku 1992 v Leidenu.

Nizozemský cyklokrosař se představil už na závodech Toi Toi Cupu v Táboře a Mladé Boleslavi. V prosinci ho ještě čeká mistrovství republiky v Uničově. „Nemůžeme objet celý seriál Toi Toi Cupu, protože Tomáš jezdí za belgický tým Acrog Balen BC (což je farma týmu Crelan-Vastgoedservice, který obléká mistr světa Wout Van Aert – pozn. red.) a musí absolvovat většinu závodů právě v Belgii,“ uvedl Petr Kopecký.

Ani samotný Tomáš Kopecký nehodlá nic měnit. „Cítím se víc Holanďanem. Chodím tam do školy, mám tam kamarády. Do Čech jezdíme jen o prázdninách,“ přiznal.

Právě loni měl hodně povedenou sezonu. „Vyhrál jsem prestižní závody v Koksijde, Ronse i slavný Kopenberg,“ skromně prozradil. Nedařilo se mu ale jenom v Belgii, ale i v Česku. Na silniční mistrovství republiky přijel jako neznámý a odjížděl slavný. V časovce skončil čtvrtý a v závodě jednotlivců zvítězil. „Vůbec jsem to nečekal, bylo to pro mě velké překvapení,“ přiznal.

Pak startoval v etapovém závodě Regionem Orlicka, poté absolvoval před začátkem sezony reprezentační soustředění cyklokrosařů v Ptýrově. „Kluci jsou fajn,“ pochvaloval si a plánoval si cíle v Čechách před sezonou: „Neznám kvalitu a úroveň českého cyklokrosu. Proto budu rád za umístění v první pětce.“

Premiéra v Táboře mu ale nevyšla. Měl smůlu. Hned v prvním kole svlékl galusku a s velikou ztrátou dorazil do depa. Ale nevzdal to. Neuvěřitelnou stíhací jízdou se dokázal probojovat na desáté místo. Podle mezičasů trenéra Dlaska měl dvě kola ze šesti nejrychlejší ze všech. V Mladé Boleslavi nestačil pouze na vítězného Mikšaníka a skončil druhý. I když preferuje těžší tratě, s větším převýšením a bahnem, na nic se nevymlouval. „Slabinou je písek,“ prozradil. I přesto dokázal vyhrát v Koksijde.

Ke splnění svého snu nepotřebuje zvláštní motivaci. „Jednou bych chtěl profesionální smlouvu a živit se cyklokrosem,“ přeje si. Velkou podporu cítí v otci, bývalém cyklistovi. Doprovází ho na všechny závody, dělá mu mechanika a občas i poradí. Dobrými výsledky mu chce poděkovat, že se správně rozhodl. Moc totiž nechybělo a student třetího ročníku gymnázia se mohl věnovat umělecké kariéře. „Táta mi dal na výběr. Buď budu jezdit cyklokros, nebo hrát na piáno. Tak jsem si vybral kolo,“ říká Tomáš Kopecký s úsměvem.

Text -peh-, foto Jaroslav Svoboda 2x, Martin Pavlík


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail