Evropský šampionát pokračuje třemi závody

Nedělní program evropského šampionátu v cyklokrosu ve francouzském Pont-Chateau zahájí v 11 hodin junioři. Mezi nimi i šestice českých reprezentantů.

Po medailové sobotě můžou čeští cyklokrosaři a cyklokrosařky jen překvapit. Pokusí se o to devět reprezentantů třech věkových kategorií.

Už v 11 hodin odstartují junioři - Jan Gavenda, Hynek Palička, Šimon Vaníček, Tomáš Kopecký,

Vladimír Mikšaník a David Honzák. V odpoledním programu nás budou reprezentovat v 13:45 hodin v kategorii žen Elite - Pavla Havlíková a Martina Mikulášková. V 15 hodin se představí na rychlé trati jediný český zástupce kategorie Elite Michael Boroš.

Junioři

V nesmírně rychlém závodě juniorů dominoval Angličan Thomas Pidcock který vyhrál s náskokem čtrnácti vteřin před druhým Francouzem Nicolasem Guilleminem, třetí dojel se ztrátou 22 vteřin Belgičan Timo Kielich. Závod skončil úspěchem domácích Francouzů, v první desítce jich dojelo šest!

Naši Gavenda a Kopecký začali dobře. Jenže postupně se propadali, když za teplého počasí (15 stupňů Celsia) nestačili ďábelskému tempu. Nakonec byl z českých reprezentantů nejlepší Šimon Vaníček, který obsadil 21. místo. Slušný výkon předvedl David Honzák, který se z nejhorší startovní pozice (čtvrté řady postupně propracoval na třicáté místo.

Junioři (52 startujících): 1. Thomas Pidcock (Ang), 2. Nicolas Guillemin (Fra) +14, 3. Timo Kielich (Bel) +22, …21. Šimon Vaníček +1:39, 24. Tomáš Kopecký +2:17, 30. David Honzák +2:44, 31. Jan Gavenda +2:53, 32. Hynek Palička +2:56, Vladimír Mikšaník nedojel.

Ženy

Mistryně světa Nizozemka Thalita De Jong nenechala nikoho na pochybách, že titul mistryně Evropy jí patří právem. Svým soupeřkám nastoupila ve třetím kole a zbytek závodu dojela osamoceně až na cílovou metu. Dramatický byl souboj o zbývající medaile, o které usilovala šestičlenná skupina. Nejvíce sil měla ve finiši Lucinda Brand, která přespurtovala Caroline Mani.

Smůlu měla opět Pavla Havlíková, která se ve druhém kole připletla do pádu, což jí stálo cenné vteřiny. Skvělou stíhací jízdou se ale dokázala probojovat až na sedmé místo. Zklamáním je v devatenáctičlenném startovním poli až šestnácté místo Martiny Mikuláškové.

Ženy (19 startujících): 1. Thalita De Jong, 2. Lucinda Brand (obě Niz) +16, 3. Caroline Mani (Fra) +17,…7. Pavla Havlíková +1:00, 16. Martina Mikulášková +4:00.

Muži Elite

Překvapivým, ale zaslouženým mistrem Evropy se stal Belgičan Toon Aerts. O zbylé dvě medaile se rozhodlo až ve finiši pětičlenné skupiny. Stříbro bral Mathieu Van der Poel a bronz Wout van Aert, který porazil o galusku domácího Francouze Clementa Venturiniho.

V průběhu závodu vyzkoušel Nizozemec Mathieu Van der Poel několikrát pozornost svých soupeřů, ale nikdy se mu nepovedl rozhodující únik. Naopak nenápadný nástup Belgičana Toon Aerts v osmém kole narostl až na padesátivteřinový náskok. Početná osmnáctičlenná skupina pronásledovatelů spíš taktizovala a o zbývajících dvou kovech se rozhodlo až na cílové pásce.

Celý závod byl vidět v popředí Michael Boroš. Dokonce se objevil v úniku s Van der Poelem, van Aertem a Sweeckem, který měl ale krátké trvání. V předposledním kole ještě figuroval na výborném čtvrtém místě, nakonec ale dojel s téměř dvouminutovou ztrátou osmnáctý. O životní výsledek Boroše připravil defekt kola.

Muži (29 startujících): 1. Toon Aerts (Bel), 2. Mathieu Van der Poel (Niz) +45, 3. Wout van Aert (Bel), …18. Michael Boroš +1:55.

text -peh-, foto Petr Dlask

< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.

11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).