Česky English

Češi získaliv Heusden - Zolderu zásluhou Ťoupalíka a Nash dvě třetí místa

V belgickém Heusden - Zolderu dnes pokračuje letošní ročník Světového poháru sedmým závodem. Ve čtyřech věkových kategoriích se představí i osmnáct českých reprezentantů.

Česká výprava, která odcestovala do belgického Heusden-Zolderu, se na poslední chvíli zredukovala o tři jména. Proti původně nominované šestici mužů kategorie Elite, bude startovat pouze trio Michael Boroš, Tomáš Paprstka a Michal Malík.

Pro fanoušky cyklokrosu je potěšující zprávou, že ČT Sport bude vysílat v přímém přenosu od 13:20 hodin nejen závod žen, ale i od 14:50 hodin závod mužů. 

 

Program dne – pondělí 26. prosince         

10:00 hodin Junioři

11:20 hodin U23 muži

13:30 hodin Ženy Elite

15:00 hodin Muži Elite

Výsledky juniorů (55 startujících): 1. T. Arensman (Nizozemí), 2. T. Vandebosch stejný čas, 3. A. Goeman (oba Belgie) +0:10,…9. Tomáš Kopecký +0:57, 24. Jakub Schierl +2:36, 31. David Honzák +002:52, 44. Šimon Vaníček +4:02, 46. Jakub Říman +4:14, 47. Vladimír Mikšaník +4:20.  

Nizozemec T. Arensman porazil ve finiši domácího Belgičana T. Vandebosche a připsal si první letošní vítězství ve Světovém poháru. Už tradičně nejlepším Čechem byl Tomáš Kopecký, který proťal cílovou pásku jako devátý. Bojovného ducha prokázal Jakub Schierl. Po startu sice figuroval na třinácté pozici, po prvním kole byl až dvaačtyřicátý. Skvělou stíhací jízdou se pak propracoval až na čtyřiadvacáté místo.

Výsledky U23 (53): 1. J. Niewenhuis (Niz), 2. C. Russo (Fra) +13, 3. Adam Ťoupalík +29,…41. Daniel Mayer +5:56, 45. David Jarý +6:38, 53. Jonáš Březina vzdal.   

Po vítězství v Namuru vyhrál Nizozemec J. Niewenhuis i v Zolderu. Od třetího ze sedmi okruhů jezdil společně s Francouzem C. Russo v čele závodu a o svém prvenství rozhodl až v posledním kole. Po nepovedeném startu (21. místo) se Adam Ťoupalík propracoval ve třetím kole do skupiny pronásledovatelů a připojil se do boje o bronz. V následujícím kole dokázal zajet nejrychlejší čas a tím si vypracoval na třetím místě menší náskok. Ten dokázal udržet až do cíle a potvrdil, že trať v Zolderu mu evidentně svědčí.   

Výsledky ženy (57): 1. Marianne Vos (Niz), 2. Sanne Cant (Bel) +2, 3. Kateřina Nash +4, 4. Lucinda Brand (Niz) +13, 5. Eva Lechner (Ita) +17,…16. Pavla Havlíková +1:49, 30. Nikola Nosková +3:32, 45. Nikola Bajgerová +6:43, 49. Denisa Švecová 7:18.

Prakticky celý závod nebyla Nizozemka Marianne Vos vidět, přesto dokázala zkušeně vyhrát. Ještě v prvním kole velmi zajímavého a dramatického závodu měla pozdější vítězka technické problémy a musela do depa. Jenže v polovině závodu se už dokázala dotáhnout společně s dalšími pronásledovatelkami na dosud vedoucí Belgičanku Van Loy. V předposledním kole neuspěla podjetá ani Nizozemka Lucinda Brand a tak do závěrečného okruhu najížděla sedmička nejlepších žen. Mezi nimi i Kateřina Nash, která se i přes drobné zaváhání vrátila na špici závodu. Nejvíce sil mělo v náročnější druhé polovině okruhu trio Vos, Cant a Nash, a ve stejném pořadí projelo s minimálními odstupy cílovou páskou.         

Výsledky muži (66): 1. W. Van Aert +16, 2. L. Sweeck +1:10, 3. K. Pauwels +1:41, 4. T. Aerts +1:41, 5. T. Meeusen (všichni Bel) +1:57,…13. Michael Boroš +2:43, 35. Tomáš Paprstka 5:43, 51. Michal Malík – 2 kola.

Pondělnímu svátečnímu závodu jednoznačně dominoval mistr světa W. Van Aert, který zvítězil stylem start – cíl a vyhrál se sedmdesátivteřinovým náskokem. Nadvládu belgických barev nad zbytkem světa potvrdilo i dalších sedm Belgičanů, kteří se naskládali do první osmičky.

Přitom scénář závodu se dost podobal těm předchozím, kdy se o prvenství přetahují dva suveréni letošní sezony. Van Aert se snaží ďábelským tempem roztrhat startovní pole a Nizozemec Mathieu Van der Poel ho úspěšně pronásleduje. Jenže ten dnes neměl svůj den. Po tradičně pomalejším startu musel ve druhém kole měnit tretru a tím ztrácel už přes minutu. Když poznal, že už nezasáhne do boje o vítězství, ztratil motivaci. V posledním kole sice ještě útočil alespoň na třetí místo, ale technický problém s kolem ho vyřadil z boje o stupně vítězů. W. Van Aert po celou dobu kontroloval průběh závodu a vítězstvím si upevnil pozici lídra Světového poháru. Druhé místo vybojoval Laurens Sweeck, který si tuto pozici vydobyl od třetího z devíti okruhů. V boji o bronz byl rychlejší Kewin Pauwels, který porazil ve finiši Toony Aertse.   

Dlouho byl vidět i nejlepší Čech Michael Boroš. Ještě dvě kola jezdil ve skupině bojující o desáté místo. Jenže pak se podobně jako v lednovém závodě mistrovství světa propadl a skončil třináctý.  

Text -peh-, foto Petr Dlask

  


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

MS 2018 Valkenburg
juniořiženy U23 x ženy elitemuži U23muži elite

ME 2017 Tábor
juniořiženy U23muži U23ženy elitemuži elite

MČR 2018 Mladá Boleslav

TOI TOI Cup
Slaný, Veselí n.L., JabkeniceHlinskoH. VrchyUničovMiloviceKolín

Světový pohár
Iowa City - ženy x muži
Waterloo - ženy x muži
Koksijde - ženymuži
Bogense  - ženymuži
Zeven - ženymuži
Namur - ženymuži
Zolder - ženymuži
Nommay - ženymuži
Hoogerheide - ženymužiJednou větou

01.01.2018 - Bahnitý silvestrovský cyklokros svědčil nejlépe Bínovi

24.10.2017 - ME 2018 bylo přiděleno nizozemskému Rosmalenu a 2019 italskému Silvelle. Viz stránky UEC.

19.09.2017 - Řídící výbor UCI dnes v norském Bergenu rozhodl mimo jiné o přidělení cyklokrosového MS 2020 Švýcarsku - pojede se v Dübendorfu u Curychu. Připomínáme, že MS 2018 se koná v nizozemském Valkenburgu a MS 2019 v dánském Bogense.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail