Petr Dlask: „Všechno chce trpělivost a čas“

V belgickém Heusden - Zolderu dosáhla česká reprezentace nejlepšího letošního výsledku. V sedmém závodě Světového poháru vybojovala díky Kateřině Nash a Adamu Ťoupalíkovi dvě třetí místa. Trenér české cyklokrosové reprezentace Petr Dlask byl s dosaženými výsledky nadmíru spokojen, ale zároveň si uvědomuje propastný rozdíl v dalších kategoriích.

Dvě třetí místa jsou skvělým výsledkem české reprezentace. Máte stejný názor?

V dané situaci je to pro nás super výsledek. Nepamatuji se, kdy naposledy vybojovala česká reprezentace na Světovém poháru dvě třetí místa. Navíc je tento úspěch hodně povzbuzující a motivující. Ale na druhou stranu, za těmito výsledky je velká mezera. Tam je potřeba se posouvat.

Čím to, že junioři nezajeli až na Kopeckého ještě letos solidní výsledek?

Ti kluci nejsou špatní, jsou zvyklí závodit jenom mezi sebou na českých tratích. Na závodech v zahraničí je strašně velký rozdíl v tempu a nasazení. Neustálý boj o každý metr tratě až do cíle. Jednoho soupeře předjedeš, ale pokud si neuhlídáš pozici, ještě před následující zatáčkou ti to hned další tři soupeři vrátí. Jsou vykulení, v jakém stylu se venku závodí a v přemíře snahy neustále chybují. Chybí jim větší klid a rozvaha. V takových závodech se každá chyba draze trestá. Toho se zbaví jen závoděním v kvalitní konkurenci.

Takže je to jenom o chybějících zkušenostech? 

Nejen o zkušenostech, samozřejmě je to o  trénovanosti, fyzičce a síle. V zahraničí jim nikdo nic nedaruje a nebude dávat přednost. Někteří kluci výkon mají, ale nevěří si a neprodají co v nich je.

Ale až na spolehlivé jezdce Ťoupalíka, Boroše, Nash a Havlíkovou se nedokážou prosadit ani zkušenější závodníci. Přitom na domácí scéně dominují.

Celkově jde o vyježděnost, chytrost a touhu se prosadit venku. A touha mít to opravdové cyklokrosové srdce. Doma sice dominují, ale nejezdí se v tak vysokém tempu jako na závodech venku.

Tudíž všechno začíná kvalitním a poctivým tréninkem v oddílech?

Je to o přístupu celkovém už z domova od rodičů. Je potřeba si vážit toho, že je doma nebo týmy podporují. Ale vybojovat si to musí sami v tréninku. Ať už doma v týmech nebo na soustředěních. Pokud se chtějí cyklistikou živit a sami si neuvědomí, že musí začít na sobě pracovat už na jaře, tak už to na podzim nebo v zimě nedoženou. Myslím si, že většina jezdců má ještě rezervy.   

Můžete naznačit v čem?

Není to jenom o kole, ale i o spoustě jiných věcí. Klukům chybí core tréninky, posílení vrchních partií těla, zpevněné břicho a záda. Postavy jezdců Van der Poela, Wout van Aerta, Toony Aertse jsou ukázkou, jak dokážou dokonale a komplexně využít při záběru celé tělo. Výkonnost není jen o dobrých nohách.    

Všiml jsem si, že na soustředěních dokážete poradit po technické a taktické stránce. Existuje nějaký recept, jak se zlepšovat?

Je to hodně o hlavě o psychologii. Snažíme se s Tondou Ungermanem motivovat, aby si všichni víc věřili a nechybovali. Mladí Belgičané a Nizozemci bojují celou sezonu o smlouvu do týmů, což je pro ně nesmírná motivace. V každém závodě si sáhnou až na dno. Někdo si tyto věci uvědomí dříve, jiný ne.

Zaujala mě nesmírná bojovnost juniora Schierla, který dokázal v Jabkenicích i naposledy v Zolderu, že prakticky ztracený závod nezabalil. Proč to nedokážou i ostatní?

Je to jen a jen o bojovnosti každého a jeho individuálním přístupu. Jakub na spoustě závodů si vyvede nějaký problém po startu a pak si ztrátu dojíždí ze zadních pozic. Jako při nájezdu v Zolderu V první zatáčce mu podjede přední kolo a jde k zemi. Při té smůle sebou vezme k zemi Vaníčka. A oba začínají závod z posledních pozic. Zbytečně si to vše dělají ještě těžší.

Jak vidíte budoucnost českého cyklokrosu?    

Černě rozhodně ne. Není to otázka jednoho roku, všechno chce jen trpělivost a čas. Dolů se padá strašně rychle. Ale nahoru se stoupá hodně dlouho. Je velká základna v žácích, kadetech, kadetkách. Obrovskou motivací pro tyto mládežníky, je evropský šampionát 2017 doma v Táboře. Tam přijedou nejlepší cyklokrosaři. Naši mladí závodníci si tam mohou najít své oblíbence, své hvězdy. Současné generaci naznačují cestu Adam Ťoupalík a Michael Boroš, v ženách zase neúnavná Kateřina Nash, možná její nástupkyně Nikola Nosková. Věřím, že jsou příkladem a vzorem pro všechny mladé cyklokrosaře.

Text Petr Hofbauer, foto archiv cyklokros.cz

 


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail