Hlinsko slibuje dramatické boje o mistrovské tituly

Nejdůležitější závod domácí sezony rozhodne v sobotu v Hlinsku o dvou nových mistrech republiky v cyklokrosu. Muži budou bojovat o medaile už po šestašedesáté, ženy po osmnácté.

Vrchol domácí cyklokrosové sezony bude letos obzvláště atraktivní. Obhájci prvenství Martina Mikulášková a Radomír Šimůnek neprožívají totiž ideální sezonu. Okruh favoritů je početný, ale překvapit mohou i další. V 11:30 hodin vyrazí do terénu ženy, ve 13 hodin odstartují za doprovodu televizních kamer České televize i muži. 

Hlinsko bude v sobotu hostit účastníky mistrovství republiky již počtvrté, naposledy se tu v roce 2011 z mistrovského dresu radoval Zdeněk Štybar. Náročnou trať v Hlinsku navíc ztížily i povětrnostní podmínky, sníh a mráz udělají mistrovský závod ještě těžším.  

V kategorii žen se nejčastěji hovoří o třech kandidátkách. O titul by měly bojovat obhájkyně Martina Mikulášková, doma neporazitelná Pavla Havlíková a všestranná Nikola Nosková. Pokud získá titul Mikulášková nebo Havlíková, bude se přepisovat historie v počtu prvenství. Obě mají totiž na kontě tři prvenství.

V mužích je okruh favoritů ještě větší. Největší ambice by měli potvrdit Michael Boroš a Adam Ťoupalík. Zatímco Boroš má na svém kontě „pouze“ dvě stříbra, Ťoupalík se už radoval z mistrovského dresu jako osmnáctiletý před dvěma roky ve Slaném. Obhájce loňského vítězství Radomír Šimůnek zůstává letos dlužen své pověsti, proto může pouze jen překvapit. Premiérovou medaili se pokusí získat král domácí pohárové scény Tomáš Paprstka a jeho oddílový kolega Jan Nesvadba. Pozici černého koně si vydobyl svými letošními výsledky nestárnoucí devětatřicetiletý Emil Hekele.      

Součástí mistrovství republiky je i tradiční účast členů širšího reprezentačního kádru. Na start se postaví dvanáctka juniorů, mezi nimi i nadějný kadet Tomáš Ježek. V závodě se rozhodne, kdo zůstane v užším výběru a prodlouží si sezonu. Ve hře je nominace na Světový pohár i účast na mistrovství světa.           

  

Petr Dlask (reprezentační trenér)

Kdo chce v Hlinsku vyhrát, ten se musí nejlépe vypořádat s danými podmínkami. Ale důležitá bude samozřejmě i výkonnost. Okruh v Hlinsku je těžký, navíc s převýšením. Boroš a Ťoupalík jsou výkonnostně někde jinde než ostatní, proto jsou největšími kandidáty na titul. Mírně bych favorizoval Adama. O třetí místo se poperou další medailoví čekatelé. Hladový je Emil Hekele, ale i Kolínští Paprstka s Nesvadbou touží po první medaili z domácího šampionátu. Ačkoliv by klouzavý podklad mohl vyhovovat Šimůnkovi, přesto letos ještě neabsolvoval takhle těžký závod. Mezi ženami je papírovou favoritkou Havlíková, ale Mikulášková se na mistrovský závod umí připravit. Třetí do party je mladá Nosková, která má nejlepší fyzičku. Pokud to dokáže skloubit i s technikou, je to pro mě největší kandidátka na titul.      

 

Kategorie Ženy Elite

Pavla Havlíková   

Vidím to jako každý jiný závod a nechci se důležitostí závodu zbytečně zabývat. Podmínky budou pro všechny stejné. Pokud je forma, dá se zajet všude. Neodhaduji nikdy dopředu výsledek. Ale každopádně se s tím poperu. Budu spokojená, když nechám na trati všechno. Pojedu si to užít, to je pro mě momentálně to hlavní. Mistrovský závod neberu jako povinnost, ale radost.

 

Nikola Nosková  

Jasné jsou tři kandidátky. Chtěla bych na bednu. Pokud zůstanu bez medaile, bude to pro mě zklamání. Trať by mi mohla sedět. V týdnu jsem trénovala na sněhu, takže si myslím, že to zase tak špatné nebude. Závod bude otevřený. Bude záležet, jak to každá z nás zvládne i psychicky.

 

Martina Mikulášková

Bude to boj mezi Pavlou, Nikolou a mnou. Nejradši bych tipla sebe. Ale bojím se, že bych to zakřikla.

 

Kategorie Muži Elite

Michael Boroš

Doufám, že to letos už konečně dokážu. Byl jsem dvakrát stříbrný, takže chci vyhrát. Podmínky budou pro všechny stejné, každý se bude muset srovnat se zimou a mrazem. Myslím, že to bude rychlý závod, podobný jako jindy. Beru to jako každý jiný závod. K největším soupeřům budou patřit Ťoupalík a dvojice kolínských jezdců Paprstka a Nesvadba. Věřím, že po přestupu do nového týmu Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Cycling Team, budu mít větší klid k lepším výsledkům. Proto budu spokojen jen s titulem, jinak budu zklamaný.

 

Adam Ťoupalík  

Jak to vypadá, tak budu po dlouhé době zase závodit na sněhu. A to by mi mělo vyhovovat, stejně jako trať, která se asi moc nezměnila. V poslední době jsem zajel docela pár dobrých výsledků, takže se budu snažit vyhrát druhý titul. Ale vím, že to nebude jednoduché. Vyhrát chce každý. Mezi největší soupeře považuji Boroše a oba kolínské jezdce Paprstku a Nesvadbu. Ale pozor, překvapit může i obhájce titulu Šimůnek. 

 

Tomáš Paprstka

Určitě budu útočit na bednu, ale nejlepší by bylo vyhrát. Největšími soupeři budou Boroš a Ťoupalík, překvapit může Nesvadba a Hekele. Ale nemyslím si, že Emil bude útočit na přední místa. Šimůnek má letos sice výkyvy, ale pozor na něj. Ve čtvrtek jsem si byl projet trať a je tam dost změn a hodně sněhu. Pořadatele čeká ještě hodně práce, na některých místech je až patnáct centimetrů sněhu. Může se stát, že se bude v některých pasážích i běhat. Trať v Hlinsku patří k mým oblíbeným, vždycky se mi tu dařilo. Myslím si, že mám k první medaili z mistrovství republiky ještě blíže než loni. Je to sice svazující, ale už to chci konečně zlomit.

 

Emil Hekele

Jsem si toho vědom, že patřím k černým koňům závodu. Pokud skončím mezi pěti, budu spokojený.  

 

Radomír Šimůnek 

Letošní sezona neprobíhala zrovna ideálně. Ze začátku jsem vařil z vody, nenahrával mi ani zdravotní stav. Měl jsem problémy s kolenem, kolem vánoc jsem měl teploty. Přesto myslím pozitivně a snažím se směřovat všechno k vrcholu domácí sezony. Mistrovství republiky je pokaždé specifický závod, trošku mi nahrává počasí, při kterém se smazávají výkonnostní rozdíly. Michael a Adam jsou na tom momentálně nejlépe, Kolíňáci Paprstka a Nesvadba zase patřili k nejlepším doma. Nesmím zapomenout ani na obdivuhodnou formu Hekeleho. Já se budu snažit vyhrát, udělám pro to maximum.

Text -peh-, foto Glenn Hofkens, Petr Balogh

 

 


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail