P. Dlask: „Jsem rád, že jsou všichni v pořádku a že to přežili ve zdraví“

Česká výprava cyklokrosařů se nevracela ze Světového poháru v italské Fiuggi s prázdnou. Díky druhé Kateřině Nash nechyběla česká vlajka na stupních vítězů.

Nejlepšího výsledku dosáhly v předposledním závodě Světového poháru v italské Fiuggi ženy. Kateřina Nash opět stála na bedně, tentokrát ji porazila pouze Nizozemka Marianne Vos. Navíc třiadvacítkářka Nikola Nosková dosáhla desátým místem nejlepšího letošního výsledku a je před mistrovstvím světa medailovým příslibem. Další třiadvacítkář Adam Ťoupalík skončil v kategorii U23 jedenáctý, novopečený mistr republiky Michael Boroš skončil patnáctý a junior David Honzák dojel osmnáctý.

„Jsem rád, že jsou všichni v pořádku a že to přežili ve zdraví,“ oddechl si reprezentační kouč Petr Dlask. Technicky náročnou a úzkou trať navíc ztížily i klimatické podmínky. „Odpoledne trať už hodně povolila, na kluzkých místech se objevilo blátíčko. To se v závodě samozřejmě projevilo, docházelo k velkému množství nebezpečných pádů. To nakonec odnesl zraněním mistr Evropy Belgičan Toon Aert nebo domácí Italka Arzuffi,“ uvedl Dlask.  

Pořadatelé našli proti předchozím ročníkům hodně technický okruh. „Byl to úplně jiný styl závodění Důležitý a rozhodující pro další vývoj závodu byl dobrý start. Dané podmínky navíc umocnilo počasí. Ještě v sobotu bylo docela hezky s blátivým podkladem. Přes noc ale trať zmrzla a na trati se vytvořily koleje se spoustou nerovností, která se postupně stále víc uklouzávala. Junioři jeli doslova na ledu, se strašně moc pády,“ popsal podmínky reprezentační kouč.

„Super odstartoval Vaníček, který jezdil šestý. Později ale chyboval a propadl se na patnácté místo. Navíc měl defekt, kvůli kterému si ještě pohoršil. Výborný výkon předvedl Honzák. Pohyboval se kolem patnáctého místa, nakonec skončil osmnáctý. Schierl zůstal opět po startu vzadu, do terénu vyrážel jako předposlední. Pak se propracoval dopředu, když jezdil kolem patnáctky. Bohužel zase spadl, při pádu ohnul patku a musel do depa. Závod nevyšel Mikšaníkovi. Těsně za depem spadl a navíc měl k tomu defekt,“ zhodnotil Dlask vystoupení juniorů, do kterých vkládá větší ambice a neskrývá naděje na dobrý výsledek. „Kluci na tom nejsou výkonnostně špatně. Ale ještě nedokážou prodat, to co v nich je. Kvůli menší vyježděnosti dělají příliš mnoho chyb. Věřím tomu, že v Hoogerheide a na mistrovství světa to bude o něčem jiném. Tratě už nebudou tolik technické, ale dost podobné těm českým,“ doufá Dlask.

V kategorii U23 se představili jen dva zástupci. Adam Ťoupalík dojel jedenáctý a Daniel Mayer jednatřicátý. „Ťoupalík chvilku bojoval v čelní skupině. Bylo vidět, že nebyl schopný chytit správný rytmus. Ač byla trať a podmínky pro všechny stejné, jemu moc nevyhovovala. Po pádu se propadl na jedenácté místo a už se nedokázal zlepšit,“ přiblížil Dlask vystoupení našeho nejlepšího třiadvacítkáře.

V kategorii žen jsme dosáhli nejlepšího výsledku. Kateřina Nash skončila druhá, Nikola Nosková byla desátá a Martina Kukulová jednatřicátá. „Všechny tři holky zajely výborně. Katka svými zkušenostmi a trpělivostí to perfektně zvládla. Celý závod absolvovala sama a druhým místem potvrdila skvělou a stabilní formu. Nikola sice dobře odstartovala, pak ale ještě v prvním kole měla pád a propadla se na třiadvacáté místo. Díky své trpělivosti a klidu ukázala závodnický um a nebojácnost se prosadit. Ačkoliv jí trať nevyhovovala, přesto zajela jednou pátý a dvakrát šestý nejrychlejší čas. Nakonec z toho bylo výborné desáté místo, což je před světovým šampionátem velký příslib. To, že ostatní závodnice ze světové špičky nepřijely, je jejich věc. Ale umístění v Top 10 je bomba a počítá se. Martina odstartovala jako úplně poslední. Chvilku jí sice trvalo, než chytla rytmus. Od začátku měla totiž problémy s kolem. Poslední tři kola se už dostala do tempa a skončila jednatřicátá. A to je pro jezdkyni kategorii U23 slušné umístění,“ liboval si reprezentační kouč.

V kategorii Elite se představili čtyři jezdci, celý závod dokončil jen patnáctý Boroš. „Mistr republiky Boroš se po horším startu dokázal prodrat dopředu a jezdil kolem patnáctého místa. Ve druhém a sedmém kole zajel osmý a devátý nejrychlejší čas, díky tomu se posunul až na třinácté místo. Jenže v posledním kole dvakrát chyboval a spadl, tím ho ještě předjeli další dva soupeři. Nesvadba jezdil velmi obstojně, téměř shodné časy jako Boroš. V jednu chvíli se pohyboval kolem sedmadvacátého místa. Jenže v pátém kole nezvládl nebezpečný sjezd a šel k zemi. Nakonec byl rád, že skončil na rozdíl od zničeného kola v pořádku. Škoda, že se nemohli víc ukázat Hekele s Malíkem. Emil namotal hned v úvodním kole přehazovačku, Michal ve druhém zase ohnul patku,“ zhodnotil Dlask jezdce kategorie mužů Elite.

Letošní ročník Světového poháru končí v neděli posledním závodem v nizozemském Hoogerheide, kde se představí i čeští reprezentanti.   

 

Text –peh-, foto Balint Hamvas


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail