Světový pohár končí v nizozemském Hoogerheide

Závěrečným devátým závodem dnes končí letošní ročník Světového poháru v nizozemském Hoogerheide.

Na posledním testu před mistrovstvím světa v lucemburském Bielesu se představí ve čtyřech věkových kategoriích dvacet českých reprezentantů. Z původně nominovaných nakonec neodcestoval Matěj Lasák, který onemocněl stejně jako Nikola Nosková.

Program dne – neděle 22. ledna

10:00 hodin Junioři

11:20 hodin U23 muži

13:30 hodin Ženy Elite

15:00 hodin Muži Elite

Výsledky juniorů (64 startujících): 1. T. Pidcock, 2. B. Turner (oba Velká Británie) +0:04, 3. T. Kielich (Belgie) +0:08,…14. Tomáš Kopecký +0:23, 20. Vladimír Mikšaník +1:01, 22. Jan Gavenda +1:05, 44. Jakub Schierl +2:05, 47. Šimon Vaníček +2:24, 57. David Honzák +4:19.

Ze tří startů ve Světovém poháru stál Brit T. Pidcock pokaždé na bedně, v Hoogerheide slavil už druhé vítězství a v celkovém pořadí obsadil třetí místo. O svém prvenství rozhodl ve druhé polovině závodu, kdy se posunul do čela a drobný náskok uhájil před svým krajanem B. Turnerem. Skvělou stíhací jízdu předvedl Belgičan T. Kielich, který byl po prvním kole třiatřicátý. Pak ale zajel dvě nejrychlejší kola a vybojoval bronz.

Z našich byl již tradičně nejlepší čtrnáctý Tomáš Kopecký. Ještě v polovině závodu čtyřiadvacátý. V předposledním okruhu zajel nejrychlejší kolo a bojoval o první desítku. Nakonec mu ale chyběly na deváté místo dvě vteřiny.

Celkovým vítězem Světového poháru se stal Belgičan Vandebosch, dva body za ním zaostal Francouz Benoist a třetí skončil Brit T. Pidcock. Nejlepším Čechem byl šestnáctý Tomáš Kopecký.

Výsledky U23 (50): 1. J. Nieuwenhuis (Nizozemí), 2. C.Russo (Francie) +0:28, 3. Th. Aerts (Belgie) +0:40,…29. Daniel Mayer +3:35, 31. Jonáš Březina +3:54, 42. David Jarý +5:06, Adam Ťoupalík vzdal.

Nizozemec J. Nieuwenhuis si vypracoval ve druhém z osmi kol drobný náskok, který postupně navyšoval a s přehledem zvítězil. V boji o stupně vítězů uspěli Francouz C. Russo a Belgičan Th. Aerts, kteří se vzdálili svým pronásledovatelům a uhájili umístění na bedně. Naše naděje Adam Ťoupalík vzdal už v prvním kole. A tak našim nejlepším byl devětadvacátý Daniel Mayer, který dosáhl nejlepšího výsledku v sezoně.

V celkovém pořadí SP vyhrál Nizozemec J. Nieuwenhuis před Belgičanem Q. Hermansem a Francouzem C. Russo. Adam Ťoupalík obsadil i přes bodový výpadek v posledním závodě sedmé místo.

Ťoupalík po pádu na rentgenu

Naděje Adama Ťoupalíka skončily v závodě kategorie U23 hned v prvním kole. Po pádu na plůtek narazil na kůl a byl odvezen na rentgen, který zjistil lehce ohnutý obratel. Jeho start na mistrovství světa by ovšem neměl být ohrožen.

Výsledky ženy (73): 1. Marianne Vos (Niz), 2. Lucinda Brand +0:13, 3. Annemarie Worst (všechny Nizozemí) +:15, 4. Sanne Cant +0:17, 5. Laura Verdonschot (obě Belgie) +0:21,…7. Kateřina Nash +0:22, 43. Pavla Havlíková 3:02, 52. Martina Kukulová +3:53, 58. Tereza Vaníčková +5:04, 66. Nikola Bajgerová 7:05.

Za téměř jarního slunečného počasí nastoupila do závodu žen pouze česká pětice, bez nachlazené Nikoly Noskové. Díky podmínkám se jelo na velmi rychlé trati, a nato možná doplatila hned v prvním kole mistryně světa Nizozemka De Jong, která měla ve snadném sjezdu z vedoucí pozice nepříjemný pád. Už ve druhém kole nastoupila všem soupeřkám domácí favoritka Marianne Vos, na útok zareagovalo pouze trio Cant, Nash a Brand. V následujícím kole se na čele závodu vytvořila pětičlenná skupina, kam se dotáhla i Lechner. Tempo ale polevilo, a tak se brzy dotáhly i další jezdkyně. Důležitým momentem byl pád druhé Italky Lechner, který zbrzdil celou skupinu i průběžně třetí Nash. Toho využila trojice Belgičanek a Nizozemek, které se usadily na špici závodu. Jenže Vos v předposledním kole znovu zaútočila a mířila za dvacátým vítězstvím ve Světovém poháru. A to se jí také s velkým přehledem podařilo. Úspěch nizozemských barev završily druhá Brand a třetí Worst. Naše Kateřina Nash bojovala až do posledních metrů. Ale její sedmé místo znamenalo, že ji v celkovém pořadí předstihla o pouhé dva body dnes čtvrtá Belgičanka Cant a nakonec skončila třetí.

Výsledky muži (67): 1. Lars Van der Haar (Nizozemí), 2. Tom Meeusen (Belgie) +44, 3. Corne van Kessel (Nizozemí) +45, 4. Clement Venturini (Francie) +47, 5. Kewin Pauwels (Belgie) +47, 6. Tim Merlier (Belgie) +51,…12. Michael Boroš +56, 20. Jan Nesvadba +1:31, 22. Tomáš Paprstka +1:51, 41. Emil Hekele +2:38, 50. Michal Malík +4:17.

Závod kategorie mužů připomínal od úvodních minut letecký den. Jakákoliv chybička proto znamenala propad v celkovém pořadí o několik míst. A mezi nejlepšími nechyběl ani skvěle jedoucí a nesmírně aktivní Michael Boroš, bylo vidět ale i kolínské duo Jan Nesvadba a Tomáš Paprstka.

Až do poloviny závodu jezdila na čele početnější skupina jezdců. Pak ale nastoupil Nizozemec Van der Haar a brzy se jeho náskok vyšplhal na půl minuty. Toho se vydala stíhat trojice Van Kessel, Venturini a Merlier. Jenže jejich snaha skončila kvůli přílišnému taktizování a chabé spolupráci v předposledním kole. Při nájezdu do závěrečného okruhu bojovalo o zbývající dvě místa na stupních vítězů hned třináct jezdců, mezi nimi stále i Boroš. Husarský kousek se nakonec povedl jezdcům stále Telenet Fidea Lions, kteří obsadili kompletní bednu. I přes statečný výkon se Borošovi nepodařilo vybojovat umístění v Top 10. Přesto svým dvanáctým místem prokázal výbornou formu a vyrovnal tak svůj nejlepší výsledek ve SP. Dařilo se i dalším našim. Jan Nesvadba dojel dvacátý, o dvě místa za ním skončil Tomáš Paprstka.   Svůj den neměl Nizozemec Mathiu van der Poel, který skončil v poli poražených. Ze začátku jezdil sice na čele, ale postupem času se stále propadal. Nakonec dojel čtyřiadvacátý.

< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.

11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).