Belgičan van Aert obhájil titul mistra světa

V nejprestižnějším závodu šampionátu obhájil titul mistra světa Belgičan W. Van Aert. Český mistr Michael Boroš dosáhnul ve své kariéře nejlepšího umístění na mistrovství světa, když dojel na sedmém místě.

Výsledky muži (64): 1. W. Van Aert (Belgie), 2. Mathiu van der Poel (Nizozemí) +44, 3. K. Pauwels (Belg.) +2:09, 4. L. van der Haar +2:52, 5. C. van Kessel (oba Niz.) +3:09, 6. L. Sweeck (Belg.) +3:29, 7. M. Boroš (ČR) 3:47, 8. G. Vermeersch (Belg.) +4:02, 9. S. Zahner (Švýc.) +4:08, 10. S. Weber (Něm.) 4:29, 11. Jan Nesvadba +4:50, 22. Emil Hekele +6:26, 26. Tomáš Paprstka +6:49, 39. Michal Malík – 2 kola.  

To nejlepší na závěr. Vrcholem šampionátu byl tradičně závod kategorie mužů Elite. Souboj dvou současných velikánů na cyklokrosových okruzích vyzněl na světovém šampionátu v lucemburském Bielesu, stejně jako před rokem, pro Belgičana Wouta van Aerta, Nizozemec Mathieu van der Poel se musel spokojit "jen" se stříbrem a bronz bral zkušený Kevin Pauwels z Belgie. V boji o světové  medaile ale uspěli Češi. Michael Boroš se poprvé v kariéře dostal na skvělém sedmém místě do elitní desítky, Jan Nesvadba dojel jedenáctý.
Nizozemec Mathiu van der Poel za to vzal hned od začátku pěkně zostra a s menším odstupem se ho snažil udržet Belgičan K. Pauwels. Jenže ve druhém kole zrychlil obhájce titulu Belgičan W. Van Aert a začal se přibližovat lídrovi závodu. A to se mu podařilo ve čtvrtém okruhu. Zatímco dva největší favorité sváděli na čele závodu taktickou bitvu, za nimi boj o bronz smečka Belgičanů a Nizozemců.

Rozhodující okamžik přišel tři kola před koncem závodu. Po výměně kola Van Aert nastoupil, van der Poel už nestačil zareagovat a brzy rezignoval. V cíli šestého kola již měl van Aert dobru půl minuty a o tím bylo prakticky o nejcennější medaili i stříbru rozhodnuto. O bronz se ale bojovalo až do závěru. Po pádech či technických problémech z něj vypadli Francouz Venturini, Laurens Sweeck z Belgie, do té doby výborně jedoucí Nizozemec Corne van Kessel. V nájezdu do posledního kola měl k bronzu nejblíže Lars van der Haar z Nizozemí, ale nakonec se smál lišák Pauwels.
A skvělý závěr měli i naši jezdci. Boroš se dokázal dostat ještě před Michaela Vanthourenhouta a vysněná desítka byla na světě i když do cíle dojížděl po technickém problému jako na koloběžce. Top Ten jen těsně unikla Nesvadbovi, ale jeho výkon snese to nejpřísnější měřítko a je rovněž jeho jasně nejlepším cyklokrosovým výsledkem kariéry.

 

Ohlasy po závodě

Michael Boroš: „Měl jsem v prvním kole defekt a blbě hned za depem, takže jsem jel půlku kola na prázdném. Vypadalo to beznadějně, ale viděl jsem, že mají všichni dost problémů, tak jsem to nevzdával. Je škoda, že to bylo v prvním kole, když se to dělilo. Start se mi dneska vydařil, byl jsem v desítce. Žádný jiný chyby pak nebyly. Jsem moc spokojený. Jak s výkonem, tak s výsledkem.“

Jan Nesvadba: „Jsem spokojený, jenom škoda těch deseti přede mnou. Jel jsem absolutně v klidu, protože jsme se o tom bavili, že bude asi dost defektů. Proto jsem se snažil jet stále stejně, svoji stopu a odpočíval jsem, kde jsem to měl přečtený. Jel jsem čistě a bez problémů a těžil jsem z techniky. Poslední tři kola jsem měl křeče, takže jsem musel zvolnit, protože jsem to po startu trochu přepálil. Ale vydržel jsem to až do cíle a jsem fakt nadšený.

Kolínský biker navíc zvažuje, že by si vyzkoušel i další cyklistickou disciplínu. „Když mi to tak jde, tak zkusím i kolovou. Obzvláště když mám v sezoně ještě měsíc čas,“ zavtipkoval.

Emil Hekele: „Strašný masakr. Okruh se v podstatě neustále měnil. Zatímco ostatní dost chybovali, já ani jednou. Jednou jsem sice spadnul, ale rychle jsem se zvedl a pokračoval dál. Taky jsem měl defekt, ale naštěstí těsně před depem. Byl to těžký závod a přesně takhle jsem si to představoval. Takže kdyby to bylo rychlé, tím by to bylo pro mě horší. Jsem rád, že jsem nezklamal fanoušky.“  

Tomáš Paprstka: „Jsem hodně zklamaný, protože jsem čekal mnohem víc. Dneska se mi nejelo vůbec dobře, neměl jsem svůj den. Pády naštěstí ne, ale několik defektů. A hlavně mi vůbec nesedělo zdejší bahno.“          

Text -peh-, foto Jaroslav Svoboda


< Zpět

Jednou větou

01.02.2022 - Ohlédnutí za sezónou Toi Toi Cupu 2021 vytvořené Českou televizí naleznete zde.

20.09.2021 - Pro nadcházející závody Toi Toi Cupu je potřeba v rámci registrace mít sebou připravený a vyplněný i formulář o Čestném prohlášení o zdravotním stavu ve vztahu ke Covid-19 !

5.11.2020 - ME v Nizozemsku můžete shlédnout v přímém přenosu na programu Eurosport 2 - závod žen v sobotu 7.11. od 13:55 a závod mužů v neděli 8.11. od 13:25.


11.10.2020 - Ouverturu Superprestige v Gietenu vyhrálí Ceylin Alvarado a Toon Aerts.

25.9.2020 - MS 2025 v cyklokrosu bude ve fracouzském Liévinu.

24.9.2020 - Veloclub Koksijde oznámil, že neuspořádá závod světového poháru 22.11.2020.

15.9.2020 - Sledujte novou stránku TOI TOI Cup 2020 na Facebooku.

15.9.2020 - Závod světového poháru v Diegemu 27.12.2020 byl zrušen. Pořadatelé nejsou schopni dodržet koronavirová opatření.

13.9.2020 - Výsledky prvního mezinárodního závodu ve švýcarském Badenu (C1).


Počasí

Předpověď počasí

close
detail