Petr Dlask: „Český cyklokros pořád žije!“

Cyklokrosová sezona 2016/17 je definitivně minulostí. Jejím vrcholem samozřejmě bylo před necelým měsícem mistrovství světa v lucemburském Bieles. Nejen o něm jsme si však povídali s reprezentačním trenérem Petrem Dlaskem.

Byť samozřejmě začít jím bylo logické. „Do Lucemburska se světový cyklokrosový šampionát vrátil po dlouhých devětačtyřiceti letech. Zcela nový okruh byl pěkně situovaný. Jeho hlavním specifikem byly šikmo odkloněné svahy. Ty byly velmi zajímavé a patřily k rozhodujícím pasážím. Po příjezdu do dějiště závodu nás čekala zmrzlá, zasněžená trať. Vzápětí však nastalo oteplení, díky němuž půda změkla a „otvírala“ se. Neděle kvůli tomu byla festivalem defektů. Ty se na výsledcích výrazně podepsaly,“ začíná naše povídání vicemistr světa z roku 2001 a pětinásobný domácí šampión. Ten spolu se svým kolegou Antonínem Ungermanem vedl český tým druhou sezonu.

Kdybyste měl komplexně zhodnotit sezonu, jak jste s ní spokojen?

Myslím, že z pohledu naší reprezentace nedopadla špatně. Bota nás nejvíce tlačí v kategorii mužů do třiadvaceti let. Ostatní borci si vedli dobře, byť ty výsledky nebyly úplně stabilní. Mistrovství světa ukázalo, že český cyklokros pořád žije a bude opět stoupat vzhůru. Samozřejmě to není otázka jednoho roku. Čeká nás dlouhá cesta vychovat opět takové cyklokrosaře, jakými byl v době nedávno minulé třeba Zdeněk Štybar. Ten byl cyklokrosu naprosto oddán a neskutečně dřel, aby se dostavily výsledky a mohl na sebe jednou obléknout dresy špičkových týmů a také ten nejcennější – pro světového šampióna.

Zmínil jste Zdeňka Štybara, který poslední léta sbírá úspěchy na silnici. Je všeobecně známo, že jste byli týmovými kolegy v belgickém týmu Fidea a máte spolu velmi dobré vztahy. Nebyla ve hře myšlenka, aby startoval na mistrovství světa?

Samozřejmě jsem se Zdeňka snažil ke startu v Lucembursku přemluvit. Tím spíše po zrušení silničního závodu v Kataru, na kterém měl tou dobou startovat. Chvilku to vypadalo zajímavě. Velkým problémem se však ukázala být kratičká startovní rovinka v Bieles. Zdeněk totiž v uplynulé sezoně absolvoval pouze dva cyklokrosové podniky a minimum bodů v žebříčku UCI by ho tak na startu odsoudilo na samý chvost startovního pole. Šance prokousat se rychle dopředu tak byla nereálná. Zdeněk je absolutní profesionál a závodník, jehož zajímá pouze pódium. Jet se třeba v Zolderu, kde je startovní rovinka dlouhá a před lety zde dokázal vyhrát závod Světového poháru z poslední řady Lars Boom, rozhodnutí mohlo být jiné. Takhle však nakonec Zdeněk upřednostnil přípravu, směrovanou k silniční sezoně.

Nyní však pojďme do budoucnosti. Co očekáváte od nadcházející sezony?

Jako obrovské pozitivum vnímám, že se nám krystalizuje kvalitní závodnická sestava mezi juniory. Taktéž mezi dívkami do třiadvaceti let se konkurence rozšiřuje a zkvalitňuje. Na domácím poháru mě pak těšil velký počet žáků a kadetek. Tato základna pro nás bude za pár let velmi důležitá. Vynikající je, že při evropském šampionátu, který letos hostí 5. listopadu Tábor, budou mít tito mládežníci možnost vidět na vlastní oči evropskou, potažmo světovou špičku. Zde spatří své o pár let starší kamarády bojovat proti těm nejlepším. A mělo by to pro ně být motivací a motorem postavit se v blízké budoucnosti také na start cyklokrosových evropských či světových šampionátů.

S jakými výsledky byste na „Evropě“ byl spokojen u těch, kteří se postaví na start?

Nejde jen o výsledky. Pro mladé je to v první řadě možnost ukázat se českým fanouškům a odrazit se v kariéře do velkého cyklokrosového světa. Bez šancí bychom neměli být ani v elitních kategoriích. Vždyť třeba Michael Boroš vedle sedmého místa z mistrovství světa bojoval o pódium na tom evropském až do závěrečného kola, kdy ho postihl defekt. Otazník je tradičně nad účinkováním české ženské jedničky Kateřiny Nash. V neposlední řadě doufám v hojnou účast fanoušků. Ti v Táboře vždy dovedli vytvořit českým reprezentantům skvělou a bouřlivou atmosféru. Kdo dorazí, určitě nebude litovat. Vždyť po sobotním závodě Masters se v neděli uskuteční všech pět závodů od juniorů až po elite mužů.

Jednou větou

24.10.2017 - ME 2018 bylo přiděleno nizozemskému Rosmalenu a 2019 italskému Silvelle. Viz stránky UEC.

19.10.2017 - Výsledky závodů seriálu cyklokrosů v Lounech: závod dvojic, závod 4.10., závod 11.10.závod 18.10., celkové pořadí.

19.09.2017 - Řídící výbor UCI dnes v norském Bergenu rozhodl mimo jiné o přidělení cyklokrosového MS 2020 Švýcarsku - pojede se v Dübendorfu u Curychu. Připomínáme, že MS 2018 se koná v nizozemském Valkenburgu a MS 2019 v dánském Bogense.