Česky English

Nikola Nosková míří do italského silničního týmu

Nikola Nosková patří k našim největším cyklokrosovým nadějím. Na tratích domácího TOI-TOI Cupu bojovala přes své mládí o nejvyšší příčky v elitní kategorii žen, na loňském světovém šampionátu v belgickém Heusden-Zolderu pak vybojovala stříbro v kategorii žen do třiadvaceti let. Devatenáctiletá závodnice však nyní české tratě opouští a přestupuje do italského profesionálního ženského týmu Bepink Cogeas. Její prioritou tak budou silniční závody, na cyklokros však rozhodně zanevřít nehodlá.

 

Přestupuješ v rozjeté sezóně. Co tě k tomu vedlo?

Už dlouho jsem chtěla změnit tým. Nebyla však možnost. Tuto nabídku jsem dostala během loňského světového šampionátu v Kataru. Dost dlouho jsem zvažovala, jestli ji přijmu nebo nikoliv. Už jsem ale nechtěla jezdit další rok pouze závody Českého poháru, nýbrž se posunout na vyšší úroveň. Vše jsem začala usilovně řešit po cyklokrosové sezoně. Právě proto ta změna. U nás k tomu nejsou takové podmínky a kvalita závodů je mnohem nižší. Vím, že bude hodně náročné vstoupit do již rozjeté sezóny. Pokud ale chcete být top, cesta nikdy jednoduchá nebude. Věřím, že mi tento krok dodá více energie a hlavně klidu – prostě to bude bez zbytečného stresu. Též doufám, že krůčky vzhůru budou viditelné.

Jdeš do italského profesionálního týmu. Jaký program tě čeká?

Přesně tak. Je to profesionální ženský World Tour Team. Program tedy bude velmi početný a kvalitní. Tento víkend a další týden jsem na své první cestě do Itálie pro materiální vybavení a seznámení s týmem. Spojím to také se třemi závodními starty na rozjetí a pro první porovnání, jak na tom jsem. Konkrétní program zatím nevím. Nejdříve totiž musím odmaturovat a poté se s týmem domluvím na konkrétním plánu. Je ale jasné, že po dokončení školy odcestuji zpět do Itálie a zde budu závodit skoro každý víkend.

Co víš o týmu? Jsi v kontaktu se závodnicemi?

Je to profesionální ženský World Tour Team Bepink Cogeas. Je složen převážně z velmi mladých závodnic kolem ročníků 1994-1997. Myslím, že velmi zajímavými členkami týmu jsou ruská závodnice Olga Zabelinská nebo Slovenka Tereza Medvěďová. 

Znamená to, že budeš plnohodnotná silničářka?

Ne, to určitě ne. Cyklokrosu se chci věnovat i nadále. Jak je vidět, dá se to bez problémů kombinovat. Důkazem toho je například Marianne Vos. Vím, že to oproti předchozím rokům bude mnohem náročnější, protože budu mít přes letní sezónu mnohem kvalitnější závodní a tréninkový plán. Ale proč bych kvůli tomu měla vynechat cyklokros? S ním jsem se podívala do světa a dal mi mojí první velikou medaili. A také mnoho nezapomenutelných zážitků. Dost by mě mrzelo, kdybych cyklokrosovou sezónu vynechala. Ještě dva roky totiž můžu závodit v kategorii do třiadvaceti let a proč od toho odstoupit? Tím spíše, když se dva vrcholy sezóny uskuteční na fyzicky velmi náročných tratích, která mám moc ráda – Mistrovství Evropy doma v Táboře a světový šampionát přivítá Valkenburg. Ráda bych si ještě připomněla pocit stát na bedně.

Text Vlastimil Resl, foto Petr Hofbauer

 


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

MS 2018 Valkenburg
juniořiženy U23 x ženy elitemuži U23muži elite

ME 2017 Tábor
juniořiženy U23muži U23ženy elitemuži elite

MČR 2018 Mladá Boleslav

TOI TOI Cup
Slaný, Veselí n.L., JabkeniceHlinskoH. VrchyUničovMiloviceKolín

Světový pohár
Iowa City - ženy x muži
Waterloo - ženy x muži
Koksijde - ženymuži
Bogense  - ženymuži
Zeven - ženymuži
Namur - ženymuži
Zolder - ženymuži
Nommay - ženymuži
Hoogerheide - ženymužiJednou větou

01.01.2018 - Bahnitý silvestrovský cyklokros svědčil nejlépe Bínovi

24.10.2017 - ME 2018 bylo přiděleno nizozemskému Rosmalenu a 2019 italskému Silvelle. Viz stránky UEC.

19.09.2017 - Řídící výbor UCI dnes v norském Bergenu rozhodl mimo jiné o přidělení cyklokrosového MS 2020 Švýcarsku - pojede se v Dübendorfu u Curychu. Připomínáme, že MS 2018 se koná v nizozemském Valkenburgu a MS 2019 v dánském Bogense.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail