Česky English

Úspěšné maturity Nikoly Noskové

Velmi hektické, leč úspěšné období za sebou má Nikola Nosková. Vedle úspěšné cyklistické maturity, kterou prožila v dresu italského profesionálního ženského silničního týmu BePing Cogeas během závodů v Itálii a Španělsku, zvládla odmaturovat i na jabloneckém gymnáziu. Nyní se tedy může maximálně soustředit na pokračování své sportovní kariéry.

Máš za sebou hektické období, kdy po závodech v Baskicku hned následovala maturita.

Jsem šťastná, že jsem školu úspěšně dokončila a teď se mohu naplno věnovat pouze cyklistice. Doufám, že už ze mě všechno spadlo. Jak nervozita, jestli to zvládnu, tak i přebytečné stresy kolem. Mám teď úplně jiný pocit a najednou si připadám taková uvolněnější a oproti loňsku více klidnější. Věřím, že klid na tréninky a přesně stanovený a upravený tréninkový plán dle závodů se brzy promítnou do výsledků. 

Jak ses těšila a chystala do Španělska, kde tě nejdříve čekala jednorázovka těsně před prvním etapákem?

Těšila jsem se moc. Věděla jsem totiž, jak budou etapy vypadat profilově a podle toho mi bylo jasné, že nepůjde vůbec o jednoduché závody. Etapy sice byly oproti zvyklostem kratší, ale tím těžší. Celý etapák se odehrával v okolí Duranga ve velmi těžkých stoupáních. Věděla jsem však, že absolvované tréninky v domácím prostředí byly výbornou přípravou a napodobovaly mi právě jednotlivé etapy. Jednorázovku před etapákem jsem brala jako skvělé rozjetí pro nadcházející dny. A i když se mi nejelo moc dobře, nakonec to dopadlo skvěle. Dojela jsem celkově sedmá a byla vyhlášena nejlepší závodnicí do třiadvaceti let. To pro mě bylo veliké překvapení.

Na to navazoval etapový závod Emakumeen Bira, kde sis od začátku vedla skvěle.

Závod se skládal z pěti etap v okolí Duranga. V každé etapě byly vrchařské prémie, které peloton rozdělily do skupin. Tyto etapy nebyly moc dlouhé, ale tím byly náročnější. Nejvíce se mi líbila ta čtvrtá, měřící pouze osmapadesát kilometrů. Zato však obsahovala dvě vrchařské prémie. První na pětatřicátém kilometru a druhou v cíli. Cílové stoupání na San Miguel měřilo dvanáct kilometrů a na vrcholu čekala vedle cíle také prémie první kategorie. Na tuto etapu budu ráda vzpomínat, protože jsem jí dokončila na druhém místě.

Získala sis v pelotonu svými výkony hned respekt?

Myslím, že trochu ano. Určitě to přišlo už během prvních startů v Itálii, kde jsem vyhrála dva závody. A teď při držení dresu. Více holek v pelotonu si mě hlídalo.

Co dres pro nejlepší závodnici do třiadvaceti let? Dodával ti energii a křídla?

Dres mi určitě během závodů dodával více energie a hlavně sebevědomí. Vím, že mám na to udržet se vepředu s těmi nejlepšími a bojovat o nejvyšší příčky. Na druhou stranu to na mě ale také zvyšuje tlak. Jednak sama od sebe, abych si to udržela a etapy mi vyšly. Také však větší pozornost v pelotonu.

Závod jsi původně neměla dokončit kvůli rychlému přesunu na maturitní zkoušky.

Je to tak. Původně jsem měla koupenou letenku s odletem brzy odpoledne z Bilbaa směr Praha, abych se stihla vrátit včas domů a připravit se na pondělní zkoušku. Tehdy však nikdo nečekal, jaký průběh a vývoj bude závod mít. Po domluvě se to tedy s velikou pomocí a ochotou celé pozměnilo. Byla mi koupena nová letenka s večerním odletem. Byla jsem moc vděčná, že jsem mohla nastoupit i do závěrečné etapy, kde jsem po výborné týmové spolupráci udržela dres pro nejlepší mladou závodnici. Domů jsem se sice vrátila pozdě v noci, ale to mi bylo jedno. Byla jsem moc ráda a vděčná, že jsem to mohla celé dokončit.

Cyklistická maturita dopadla v profesionálním pelotonu na jedničku. Co ta opravdová ve škole?

Odmaturovala jsem úspěšně. Bylo to pro mě velmi hektické období plné přesunů mezi Itálií a školou. Jsem ale ráda, že už mám vše hotové, mohu se naplno věnovat kvalitním tréninkům a soustředit se pouze na jednu věc.

Jaký je tvůj následující program?

11. června budu startovat na jednorázovce v Itálii.  Původně jsem tam měla startovat i příští víkend, ale kvůli vysokému počtu bodů UCI to není možné. Dále mě čeká dvoudenní závod Giro del Trentino, na který bude navazovat mistrovství České republiky a dále můj největší závod, na který se moc těším – Giro d´Italia.

V týmu BePing Cogeas musí mít z takové posily radost. Jak tě přijaly ostatní holky?

V týmu jsou určitě hodně spokojení. Myslím, že takový vstup do sezony nikdo nečekal. Ani já sama. Zatím jsem s průběhem sezony spokojená. Po té loňské velmi špatné jsem znovu schopna jezdit na nejvyšší úrovni a hlavně si věřit. V týmu jsem moc spokojená. Holky jsou super a cítím se tam skvěle. Hodně si cením a vážím toho, že i když jsem tam nováčkem, pomůžou mi během závodu i mimo něj. Jako například během etapáku měly za úkol hlídat ataky od silných týmů a chodit do úniků, aby nenastal rozhodující moment beze mne. Poté mi hodně pomohly při sprintech o časovou bonifikaci do celkového pořadí. A za co jsem jim moc vděčná, že díky týmové práci jsme udržely růžový dres. Ten není pouze úspěchem jednotlivce, ale zásluhu na tom má celý tým.

Text Vlastimil Resl, foto archiv N. Noskové


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

MS 2018 Valkenburg
juniořiženy U23 x ženy elitemuži U23muži elite

ME 2017 Tábor
juniořiženy U23muži U23ženy elitemuži elite

MČR 2018 Mladá Boleslav

TOI TOI Cup
Slaný, Veselí n.L., JabkeniceHlinskoH. VrchyUničovMiloviceKolín

Světový pohár
Iowa City - ženy x muži
Waterloo - ženy x muži
Koksijde - ženymuži
Bogense  - ženymuži
Zeven - ženymuži
Namur - ženymuži
Zolder - ženymuži
Nommay - ženymuži
Hoogerheide - ženymužiJednou větou

01.01.2018 - Bahnitý silvestrovský cyklokros svědčil nejlépe Bínovi

24.10.2017 - ME 2018 bylo přiděleno nizozemskému Rosmalenu a 2019 italskému Silvelle. Viz stránky UEC.

19.09.2017 - Řídící výbor UCI dnes v norském Bergenu rozhodl mimo jiné o přidělení cyklokrosového MS 2020 Švýcarsku - pojede se v Dübendorfu u Curychu. Připomínáme, že MS 2018 se koná v nizozemském Valkenburgu a MS 2019 v dánském Bogense.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail