Česky English

Letošní Jabkenice: Skvělá účast, originální ceny a start Vakoče

Třetí závod letošního 11. ročníku Toi Toi Cupu byl z několika pohledů skvělým zážitkem. Ať už rekordní účastí, startem silničáře Petra Vakoče nebo originálními cenami Radka Benyho Beneše.

Skvělá zpráva pro pořadatele, cyklokros táhne! Příjemně překvapila účast nejmladších cyklokrosařů ve třech mládežnických kategoriích – žákovských, kadetů a kadetek. Na start se jich postavilo rekordních 160 borců. A byl to úžasný pohled na dlouhého a pestrobarevného hada. Ani ti poslední nic nezabalili a statečně bojovali nejen se soupeři, ale i s náročnými podmínkami. Bahýnko a několik technických pasáží oddělilo zrno od plev, takže spravedlivá trať ukázala, kdo byl nejlépe připraven. Jak po fyzické nebo technické stránce, prostě komplexní jezdec.

Ano rozhodovaly maličkosti a detaily. Třeba jen dvě obyčejné klády. Byla to paráda sledovat při jejich překonávání v sedle ty nejmenší prcky, kteří si vůbec nepřipouštěli jakékoliv zaváhání. Na druhou stranu ale i nepochopitelné a ostudné technické nedostatky daleko starších jezdců. Právě zde ale ztráceli někteří favorité rozhodující metry.

„Ty nejmenší učíme nejdřív techniku. Ve dvaceti už je totiž pozdě, to už je čas na silniční přípravu,“ vysvětlil logicky trenér Mišoň ze Sokolu Veltěž. I další krosaři z Ivaru nebo Bikeclinicu patřili k nejpilnějším na překážkách. V době honby za každou vteřinou by měl být u nás tento trend naprostou povinností.

Spousta fanoušků si nenechala ujít závod žen a mužů. Právě ten byl okořeněn účastí českého reprezentanta na silnici Petra Vakoče. Už před startem věděl, že ho nečeká nic lehkého. „Budu spokojen, pokud nedostanu rundu,“ plánoval si věčně usměvavý jezdec stáje Quickstep Floors. Jenže nakonec zůstalo jen u přání. Petr Vakoč byl tři kola před koncem odvolán rozhodčími, jelikož vítězný Tomáš Paprstka nikoho nešetřil a uháněl jak o život. „Už jsem zapomněl, jak cyklokros bolí,“ přiznal Petr Vakoč a slíbil, že ho letos ještě uvidíme v některém dalším závodě.

Každoročně si připravil organizátor akce Beny originální ceny, které po probdělých nocích vlastnoručně vyráběl ve své dílničce. Ani letos nezklamal. Použité díly z bicyklu jsou cennou trofejí v pokoji každého cyklisty. Mimochodem, zájem měl i reprezentační kouč bikerů Zapletal. Ale neuspěl. Vtipné a zároveň vkusné bylo odměnění nejlepších balíčkem krásně červených jablíček.

„Bylo to strašné! Pavla sice solidně potrénovala, ale my jsme tam skoro umřely,“ přiznala stříbrná Karla Štěpánová bezprostředně v cíli. Podobný názor musela mít i většina dalších. Sice proklínali stavitele trati Benyho, ale s odstupem času přiznali, že si to náramně užili. Takže díky Beny! Za rok zase rádi přijedeme.

Text a foto -peh-


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

MS 2018 Valkenburg
juniořiženy U23 x ženy elitemuži U23muži elite

ME 2017 Tábor
juniořiženy U23muži U23ženy elitemuži elite

MČR 2018 Mladá Boleslav

TOI TOI Cup
Slaný, Veselí n.L., JabkeniceHlinskoH. VrchyUničovMiloviceKolín

Světový pohár
Iowa City - ženy x muži
Waterloo - ženy x muži
Koksijde - ženymuži
Bogense  - ženymuži
Zeven - ženymuži
Namur - ženymuži
Zolder - ženymuži
Nommay - ženymuži
Hoogerheide - ženymužiJednou větou

01.01.2018 - Bahnitý silvestrovský cyklokros svědčil nejlépe Bínovi

24.10.2017 - ME 2018 bylo přiděleno nizozemskému Rosmalenu a 2019 italskému Silvelle. Viz stránky UEC.

19.09.2017 - Řídící výbor UCI dnes v norském Bergenu rozhodl mimo jiné o přidělení cyklokrosového MS 2020 Švýcarsku - pojede se v Dübendorfu u Curychu. Připomínáme, že MS 2018 se koná v nizozemském Valkenburgu a MS 2019 v dánském Bogense.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail