Česky English

První vrchol letošní sezony se blíží, do startu ME v Táboře chybí 24 dní

První listopadový víkend se v Táboře koná cyklokrosové mistrovství Evropy. V sobotu 4. listopadu se o tituly utkají muži a ženy sedmnácti věkových kategorií Masters, o den později pak junioři, muži a ženy kategorie U23 a muži a ženy kategorie Elite.

Ve středu 11. října zahájil v restauraci U Medvídků v Praze tiskovou konferenci moderátor českého rozhlasu Pavel Petr cinkotem originálního modrého zvonku. „Ten obdrží ke vstupence prvních pět tisíc návštěvníků šampionátu. Chceme, aby v Táboře panovala tradiční bouřlivá atmosféra,“ pozval Pavel Petr na jih Čech fanoušky cyklokrosu.

„Mistrovství Evropy je pro nás prestižní akce. Uspořádat ji právě v Táboře svědčí nejen o velké popularitě cyklokrosu, ale i tradičně vysoké pořadatelské úrovni,“ řekl v úvodu Slavomír Svoboda z Českého svazu cyklistiky.

I starosta města Tábora Jiří Fišer přivítal uspořádání akce s nadšením. „Jsme za to vděční, je to pro nás nejvýznamnější sportovní akce roku. Pro zkušený tým pořadatelů a početné řady dobrovolníků je ctí uspořádat v Táboře další vrcholný sportovní podnik,“ prohlásil velký příznivec cyklokrosu.

V podobném duchu hovořil i zástupce sponzora Marek Sviták (ČEZ a.s.). „Velmi si vážíme práce táborských organizátorů, kteří jsou zárukou dobré organizace. Vnímáme akci nejen jako ekonomický přínos, ale současně i propagaci před domácími a zahraničními návštěvníky. Do pedálů budou šlapat nejen závodníci, ale i sportovní fanoušci. Pro ně máme připraveny dva cyklistické trenažéry Nadace ČEZ. Jejich minutové charitativní šlapání můžou pomoci zdejším subjektům, Domácímu hospicu a Kaňce,“ prohlásil.

Právě Tábor už má s pořadatelstvím cenné a bohaté zkušenosti. V minulosti zde proběhly tři světové šampionáty, v roce 2003 dokonce premiérové mistrovství Evropy. „Letošní novinkou evropského šampionátu budou závody kategorie Masters. Pět závodů sedmnácti věkových kategorií proběhne už v sobotu,“ nastínil program šampionátu předseda cyklokrosové komise Petr Balogh.

Evropský šampionát nezůstane bez povšimnutí kamer České televize. Všechny nedělní závody budou vysílány v přímém přenosu, ve studiu Sport nebudou chybět ani významné osobnosti.

Česká reprezentace sbírala v minulosti pravidelně cenné kovy. Proto i letos má medailové ambice.

„Je těžké předvídat. Ale myslím, že reálné je zisk dvou medailí,“ zatipoval si reprezentační trenér Petr Dlask. Ten bude spoléhat v kategorii mužů Elite na Michaela Boroše a Tomáše Paprstku. „Boroš umí zajet velké závody, Paprstka má momentálně skvělou formu. Útočit na medaile by měla Pavla Havlíková a Adam Ťoupalík. Velkou neznámou a dost otevřený bude závod žen kategorie U23, protože jezdí společně s kategorií Elite. Šance má i vedoucí junior žebříčku UCI Jakub Schierl,“ naznačil Dlask medailové kandidáty.

Velkým otazníkem zatím zůstává účast Kateřiny Nash. „Zatím není nic rozhodnuté. Samozřejmě by ráda jela, ale má svůj program v Americe. Katka by byla skoro zárukou pódiového výsledku,“ říká trenér Dlask, který by rád českou reprezentantku přivítal ve svém kádru. Rozhodnuto musí být nejpozději do 26. října, kdy se nominace na mistrovství Evropy uzavírá.

Na závěr tiskové konferenci došlo ke křtu a představení nové knihy o českém cyklokrosu. Slavnostního aktu se ujala trojice, která se podílela na jejím vzniku. Otec myšlenky a garant Slavomír Svoboda z Českého svazu cyklistiky, společně se autory publikace Jaroslavem Cíchou a „chodící encyklopedie“ Jindřichem Pulmanem. Už první reakce a ohlasy byly mezi přítomnými novináři vesměs pozitivní.

reportáž ČT

Text -peh-, foto jaroslav Svoboda


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

MS 2018 Valkenburg
juniořiženy U23 x ženy elitemuži U23muži elite

ME 2017 Tábor
juniořiženy U23muži U23ženy elitemuži elite

MČR 2018 Mladá Boleslav

TOI TOI Cup
Slaný, Veselí n.L., JabkeniceHlinskoH. VrchyUničovMiloviceKolín

Světový pohár
Iowa City - ženy x muži
Waterloo - ženy x muži
Koksijde - ženymuži
Bogense  - ženymuži
Zeven - ženymuži
Namur - ženymuži
Zolder - ženymuži
Nommay - ženymuži
Hoogerheide - ženymužiJednou větou

01.01.2018 - Bahnitý silvestrovský cyklokros svědčil nejlépe Bínovi

24.10.2017 - ME 2018 bylo přiděleno nizozemskému Rosmalenu a 2019 italskému Silvelle. Viz stránky UEC.

19.09.2017 - Řídící výbor UCI dnes v norském Bergenu rozhodl mimo jiné o přidělení cyklokrosového MS 2020 Švýcarsku - pojede se v Dübendorfu u Curychu. Připomínáme, že MS 2018 se koná v nizozemském Valkenburgu a MS 2019 v dánském Bogense.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail