Česky English

V Hlinsku se pojede na nové trati, chybí tradiční pasáž s loukou

Dvanáctidílní seriál letošního 11. ročníku Toi Toi Cupu bude o víkendu pokračovat dvěma závody. V sobotu se pojede v Hlinsku, o den později pak v Jičíně.

Mužům a ženám se do celkového pořadí Toi Toi Cupu započítává jen sedm předem určeným závodů, ten nedělní v Jičíně mezi ně nepatří.

Hlinsko hostilo naposledy českou cyklokrosařskou elitu letos v lednu, kdy se tu konalo poslední mistrovství republiky. Z titulu se radovala Pavla Havlíková a Michael Boroš.

Ale momentální česká jednička společně s Adamem Ťoupalíkem budou tentokrát chybět. Po jednoznačném vítězství v Jabkenicích by měl mít Tomáš Paprstka cestu za prvenstvím jednodušší. „Chci zase vyhrát! Zdejší trať byla specifická těžkým dlouhým výjezdem po louce. Teď si myslím, že bude v lese náročným a možná kořenovým výjezdem hodně technická. Trať si vyzkouším až v pátek, těžko říct, jak to cele bude vypadat. Každopádně nás čeká hodně náročná trať s velkým převýšením,“ říká obhájce loňského prvenství seriálu Toi Toi Cup Tomáš Paprstka.

K jeho největším soupeřům by měl patřit především týmový kolega Jan Nesvadba a Polák Marek Konwa, kteří by měli atakovat stupně vítězů. O další místa by se měli poprat Emil Hekele, Martin Bína, Lubomír Petruš nebo Martin Haring. Příjemným překvapením by bylo umístění někoho z dalších jezdců.

V kategorii by konečně už mělo dojít k dlouho očekávanému souboji prvních dvou z letošního mistrovství republiky Pavly Havlíkové a její bývalé oddílové kolegyně Nikoly Noskové. Ale její současná forma je zahalena rouškou tajemství, protože od světového šampionátu v silniční cyklistice ještě neabsolvovala jediný kros. Naopak mistryni republiky hraje do karet skvělá forma i teplé počasí.

Organizátoři v Hlinsku byli nuceni udělat několik změn. „Dlouhých čtrnáct let jsme po dohodě s Agrem Měřín využívali během závodů místní louku. Ti se ale letos rozhodli, že už nám průjezd nepovolí. Proto jsme museli trať pozměnit,“ vysvětlil ředitel závodu Leoš Chvojka.

Změna způsobila pořadatelům menší problémy kvůli minimální délce okruhu, proto hledali ideální řešení. „Stálo nás to poměrně dost práce, museli jsme trať upravovat, vyřezávat roští a větve. Momentálně vede trasa parkem a kolem tréninkového hřiště. Právě zde je prudší a nebezpečnější sjezd. Naopak do parku, kde se dříve sjíždělo z louky, se teď najíždí spodem obtížnějším výjezdem. Proto je tato pasáž proti loňsku, víc náročnější,“ popsal Chvojka nebezpečné úseky.

Proti poslednímu závodu v Jabkenicích má být podstatně tepleji. „Počasí máme objednané slunečné. Konečně už bude tepleji, toho špatného jsme si užili v minulosti dost. Kamarádi si už dělají srandičky, že u nás jsou vždycky extrémy,“ naráží ředitel závodu na velké teplotní rozdíly. Při lednovém mistrovství republiky se jelo v sedmnáctistupňovém mrazu, naopak v sobotu hlásí podle předpovědi až dvacetistupňové teploty.

„Přál bych divákům dramatickou podívanou. Ale myslím si, že jasný favorit je Tomáš Paprstka. Je to velký bojovník a navíc má skvělou formu. V kategorii žen očekávám větší a vyrovnanější boj. O prvenství si to rozdají Havlíková s Noskovou. Bude to asi pěkná řežba,“ předpokládá ředitel závodu Leoš Chvojka.

Text a foto -peh-


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

MS 2018 Valkenburg
juniořiženy U23 x ženy elitemuži U23muži elite

ME 2017 Tábor
juniořiženy U23muži U23ženy elitemuži elite

MČR 2018 Mladá Boleslav

TOI TOI Cup
Slaný, Veselí n.L., JabkeniceHlinskoH. VrchyUničovMiloviceKolín

Světový pohár
Iowa City - ženy x muži
Waterloo - ženy x muži
Koksijde - ženymuži
Bogense  - ženymuži
Zeven - ženymuži
Namur - ženymuži
Zolder - ženymuži
Nommay - ženymuži
Hoogerheide - ženymužiJednou větou

01.01.2018 - Bahnitý silvestrovský cyklokros svědčil nejlépe Bínovi

24.10.2017 - ME 2018 bylo přiděleno nizozemskému Rosmalenu a 2019 italskému Silvelle. Viz stránky UEC.

19.09.2017 - Řídící výbor UCI dnes v norském Bergenu rozhodl mimo jiné o přidělení cyklokrosového MS 2020 Švýcarsku - pojede se v Dübendorfu u Curychu. Připomínáme, že MS 2018 se koná v nizozemském Valkenburgu a MS 2019 v dánském Bogense.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail