Česky English

Naši cyklokrosaři se prosazují v silné konkurenci

Dvojice českých reprezentantů závodí v Čechách minimálně. Přesto jejich výsledky fanoušci cyklokrosu pečlivě sledují. Tomáš Kopecký a Michael Boroš nám prozradí, jak se jim povedl úvod sezony.

Junior Tomáš Kopecký žije v Nizozemí a je členem týmu ACROG Balen BC. Od začátku sezony stál dvakrát na stupních vítězů – v úvodním závodě Toi toi Cupu ve Slaném skončil druhý a poslední neděli v Zonhovenu dosáhl stejného umístění.
Jak jste spokojen se začátkem sezony? Co se vám nepovedlo a naopak, kde se dařilo?
První část října, což je pro nás v Nizozemí a Belgii začátek hlavní sezony, mě nevyšla úplně podle představ. V Gietenu jsem v posledním kole roztrhnul řetěz a odpadnul z boje o šesté místo. V Ronse mě opět problémy s řetězem v předposledním kole odsunuly z boje o bednu. Naštěstí se vše obrátilo k lepšímu v nedělní Superprestigi v Zonhovenu. Tamní pískovnu mám strašně rád, je to velmi těžká a spravedlivá trať. I když se mi tam v minulosti výsledkově moc nedařilo, tentokrát jsem dojel na druhém místě.
Blíží se evropský šampionát, koho řadíte mezi favority na medaile?
Kategorie juniorů je letos zatím nesmírně vyrovnaná. Na pódium se objevila snad již desítka různých jezdců, odstupy nejsou nijak zásadní a závodí se od prvního do posledního kola. Závody ve finále rozhoduje jedno zaváhání nebo technická chyba. Blíží se mistrovství Evropy v Táboře a tak doufám, že divákům nabídneme v juniorské kategorii napínavou podívanou.

 

Českou jedničkou je v kategorii mužů Elite momentálně Michael Boroš. V úvodu letošní sezony už několikrát obstál. V silné konkurenci belgických a nizozemských cyklokrosařů pravidelně útočí na Top desítku. V posledním víkendu absolvoval dva závody. V Kruibeke obsadil osmé a v Zonhovenu sedmé místo.

Jak jste spokojen se začátkem sezony? Co se vám nepovedlo a naopak, kde se dařilo?
Úvod sezony se mi docela povedl. Začalo to dvěma závody Světového poháru v Americe, kde jsem skončil devátý a třináctý. I když nebýt pádu v prvním kole ve Waterloo, mohlo to být ještě lepší. I přesto jsem se dokázal probojovat z poslední pozice až dopředu, to jenom potvrdilo, že jsem byl dobře připravený. Po návratu do Evropy mi chvilku trvalo, než jsem se srovnal s aklimatizací. Poslední víkend se mi už zase zadařilo. V Kruibeke jsem byl osmý a v Zonhovenu sedmý.

Blíží se evropský šampionát, koho řadíte mezi favority na medaile?
Favorit je jasný – Mathieu Van der Poel. Ten je letos prostě famózní. Mistr světa van Aert nepojede, takže jedno místečko se uvolní. Mám vysoké ambice, rád bych uspěl. A obzvláště doma. Čeká mě poměrně dost závodů, takže uvidím. Jenom doufám, že se to všechno sejde a předvedu se táborskému publiku v nejlepším světle. Přijedu těsně před nedělním závodem, ještě ve středu budu startovat na slavném Koppenbergu.

-peh-, foto archiv T. Kopeckého a M. Boroše


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

SP Iowa City
Sobota 29.9.
21:30 muži elite
23:15 ženy elite

TOI TOI Cup Hlinsko
čtvrtek 11.10. 18:30 záznam

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

TOI TOI Cup 2018
Uničov

Světový pohár 2018/19
Waterloo - ženymuži
Iowa City - ženy x muži

MS 2018 Valkenburg
juniořiženy U23 x ženy elitemuži U23muži elite

ME 2017 Tábor
juniořiženy U23muži U23ženy elitemuži elite

MČR 2018 Mladá Boleslav


Jednou větou

06.08.2018 - Výhled rozvoje cyklokrosu v příštích letech - článek na Idnes.cz

01.01.2018 - Bahnitý silvestrovský cyklokros svědčil nejlépe Bínovi

24.10.2017 - ME 2018 bylo přiděleno nizozemskému Rosmalenu a 2019 italskému Silvelle. Viz stránky UEC.

19.09.2017 - Řídící výbor UCI dnes v norském Bergenu rozhodl mimo jiné o přidělení cyklokrosového MS 2020 Švýcarsku - pojede se v Dübendorfu u Curychu. Připomínáme, že MS 2018 se koná v nizozemském Valkenburgu a MS 2019 v dánském Bogense.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail