Česky English

Ze zákulisí evropského šampionátu

Co už se nikam nevešlo, aneb pohled do zákulisí cyklokrosového mistrovství Evropy v Táboře 2017.

Cyklokrosový svátek v Táboře se opravdu povedl. Nejen atmosférou, ale i dramatickou podívanou a dvojnásobným medailovým úspěchem českých barev.

Pořádná mela začala už v pátek odpoledne před tiskovým centrem. Původní zahájení akreditace závodníků kategorií Masters měla začít v 15:30 hodin. Jenže první nedočkavci už zaujali svoji pozici už krátce po poledni. A ptáte se proč? Protože kdo dřív přijde, ten dřív mele. Vlastně stojí v na startu v první lajně. Rozhodčí totiž oznámili, že pořadí na startu bude podle toho, jak se kdo přihlásí. Našli se i tací (hlavně ti ambicióznější), kteří neváhali sáhnout do peněženky a koupili si od svých soupeřů lepší startovní pozici.

Sobotní závody veteránů stály za to. Tolik strkanic a loktů neuvidíte ani ve všech závodech profíků. Těm se naštěstí vyhnul televizní expert a spolukomentátor Zdeněk Mlynář, bývalý juniorský mistr světa. Sice dobře odstartoval, ale jeho medailové ambice skončily po prvním kole. Zaúřadovala mírná nadváha a slabší fyzička. Ale ze svého umění nic nezapomněl! Dvě umělé překážky skákal pravidelně s bravurou. „Honem, pojďte se mrknout. Už jede ten děda s bříškem, co to skáče,“ přilákal v každém kole Mlynář zástupy fanynek. „Užil jsem si to parádně. Ale nahoře jsem měl fakt dost. Musel jsem to pokaždé vydýchat, jinak to se mnou švihlo,“ přiznal.

Vzpomínáte si na scénku z filmu „Jáchyme, hoď ho stroje“ s Petrem Nárožným, který si vynutil opakovat slavnostní ceremoniál? Podobně tomu bylo málem i v Táboře. Bronzová Pavlína Maráčková nebyla spokojená s verdiktem rozhodčích, protože do cíle dorazila jako druhá. Vítězná Italka byla totiž předjeta o celý okruh muži, kteří startovali společně a rozhodčí ji automaticky zastavili. Jenže její dvě soupeřky ji předjely a absolvovaly poslední okruh. Nakonec ale rozhodčí zanechali pořadí po čtvrtém předposledním kole.

Nebývalou slávu si užil vítěz kategorie mužů 60-64 let Švéd Benny Andersson. Nic vám to neříká? Možná jen pamětníkům. Ano je to on, jeden z členů legendární čtveřice ABBA. A ta podoba! Ještě před slavnostním vyhlášením rád zapózoval a s některými příznivci vyfotil i pár selfíček. Ale se žádostí, aby zazpíval nějaký hit skupiny ABBA, s úsměvem odmítl. Cyklokros mu jde prý daleko lépe.

Neúnavný a neustále pracující organizátor všech cyklistických akcí na Boleslavsku Radek Beneš Beny pečlivě sledoval evropský šampionát. Studnice jeho skvělých nápadů je nevyčerpatelná, jeho poznámkový blok narvaný k prasknutí informacemi. Prozradím, že inspiraci čerpal u belgických fanoušků, kteří přijeli s novými pokrývkami hlavy s cyklistickou tématikou. Dokonce si už objednal na příští Jabkenice šestici bubeníků, kteří se postarali o výbornou kulisu a nezapomenutelnou atmosféru. Svým dílem strhli bubeníci spoustu dalších fanoušků, kteří hnali naše reprezentanty.

A to doslova. V některých pasážích měli především táborští jezdci vyjetou ideální stopu. Obzvláště ve výjezdech tu pomáhali jejich vrstevníci, když je dovoleně postrkovali. Proto naši cyklokrosaři tak letěli a ujížděli soupeřům. Pomáhal i trenér Dlask. Podél trati absolvoval několik vlastních závodů, když několikrát přespurtoval i své svěřence. Zvládnul to skvěle. Nevydržely jen hlasivky a boty.

O konkurenci víc budou mít zřejmě brzy v týmu ČEZ Cyklo team Tábor. Bronzový medailista kategorie Masters do 39 let David Kníže zatím s podepsáním nové smlouvy váhá. Jako zaměstnanec firmy Prodoli se ale má zatím dobře.

Velkou perspektivu má v sobě letošní objev sezony, teprve šestnáctiletá Magdalena Mišoňová. Hned v prvním startu na velké akci vybojovala fantastické sedmé místo. Sama si je vědoma svého talentu když v cíli prohlásila: „S umístěním v první desítce jsem moc nepočítala. Je to super!“ A mimo mikrofon ještě dodala: „Mám před sebou ještě pět světových šampionátů. Pokud se budu i nadále zlepšovat, může to být několik medailí a titulů, Ale nejtěžší bude nominovat se.“ Kdo ví, kde členka týmu Sokol Veltěž skončí.

Neuvěřitelně hovorný, až ukecaný byl i jindy mlčenlivý Martin Bína. Ještě v dobách své nejlepší slávy by po pětatřicátém místu co nejdřív někam zmizel. Ale v neděli zářil jak sluníčko. „Co víc si přát? Víš, jak jsem si užil poslední kolo a cílovou rovinku? Udělal jsem si z toho show s fanoušky. A že musím zítra do práce, mi vůbec nevadí,“ svěřil se s prvními dojmy.

Ale největší dojmy má člověk z obou medailí. Nikole Noskové se moc nevěřilo. Po náročné silniční sezoně toho moc v terénu nenajezdila a minulý týden měla ošklivý pád. Navíc je neuvěřitelně psychicky labilní. Před důležitými závody odmítá mluvit s novináři. Ostych zahodí až po odjetí. Ale učí se rychle.

Neuvěřitelný výkonnostní skok udělal během sezony „Dlouhán“ Tomáš Kopecký. Nepanikařil, jel s rozvahou a neuvěřitelným přehledem. Přiznal to i sám. „Mám natrénováno stejně jako ostatní. Je to jen o hlavě,“ vysvětlil mi lámavou češtinou. Přesto klobouk dolů i našim ostatním. Pokrok je vidět i u Michaela Boroše. A že to zrovna nevyšlo Adamovi Ťoupalíkovi? Nevadí. I mistři občas prohrají. Důležité je vydržet a zatnout zuby. Být na výsluní docela bolí. A pak už je to sranda.

Na závěr se všem omlouvám, pokud by někdo bral informace příliš vážně. Jsem už trochu slepý a hluchý, navíc mám sklerózu a bujnou fantazii.

-peh-


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

SP Namur
neděle 23.12.
15:20 muži pp
16:30 ženy záznam

SP Zolder
středa 26.12.
13:30 ženy pp
00:40 muži záznam

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

TOI TOI Cup 2018
Kolín, Slaný, Jičín, Hlinsko, UničovJabkeniceMladá Boleslav

Světový pohár 2018/19
Waterloo - ženymuži
Iowa City - ženymuži
Bern - ženy x muži
Tábor - ženy x muži
Koksijde - ženymuži

ME 2018 v Rosmalenu
ženy x muži

ME 2017 v Táboře

MS 2018 ve Valkenburgu


Jednou větou

15.12.2018 - Poslední den v roce od 10:00 se v Terezíně - Kavalír 2 koná již 57. ročník Silvestrovského cyklokrosu.

06.08.2018 - Výhled rozvoje cyklokrosu v příštích letech - článek na Idnes.cz

01.01.2018 - Bahnitý silvestrovský cyklokros svědčil nejlépe Bínovi

24.10.2017 - ME 2018 bylo přiděleno nizozemskému Rosmalenu a 2019 italskému Silvelle. Viz stránky UEC.

19.09.2017 - Řídící výbor UCI dnes v norském Bergenu rozhodl mimo jiné o přidělení cyklokrosového MS 2020 Švýcarsku - pojede se v Dübendorfu u Curychu. Připomínáme, že MS 2018 se koná v nizozemském Valkenburgu a MS 2019 v dánském Bogense.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail