Titul obhájila Sanne Cant

Napínavý závod kategorie žen se rozhodl až v závěrečném kole, když se z druhého titulu v řadě radovala Belgičanka Sanne Cant.

Už v průběhu prvního ze čtyř kol šla do čela obhájkyně titulu Belgičanka Sanne Cant. Po tradičně pomalejším startu se trpělivou jízdou se na ní dotáhla ve druhém okruhu Američanka Katherine Compton a okamžitě začala diktovat tempo. Pak už to byl napínavý souboj až do posledních metrů. Obě soupeřky si vypracovaly nadějný drobný náskok. Ovšem rozhodující útok přišel v technické pasáži ve sjezdu, kde Belgičanka své sokyni odskočila a s přehledem uhájila své vítězství. V boji o třetí místo byla úspěšnější domácí Lucinda Brand, která zdolala Christine Majerus.

Naše Kateřina Nash nezačala vůbec špatně a pohybovala se v první desítce. V jednu chvíli jezdila i na výborném čtvrtém místě. Jenže v posledním kole namotala šaltr, s nepojízdným kolem běžela do dalekého depa a propadla se na konečné dvanácté místo. Mistryně republiky Pavla Havlíková se celým závodem protrápila a dojela sedmadvacátá.

Ženy Elite (41 startujících): 1. Sanne Cant (Bel.), 2. Katherine Compton (USA) +0:12, 3. Lucinda Brand (Niz.) +0:26, 4. Christine Majerus (Lucembursko) +0:55, 5. Elisabeth Brandau (Něm.) +1:26,…12. Kateřina Nash +2:55, 27. Pavla Havlíková +6:11.

Ohlasy v cíli

Kateřina Nash: „Momentálně jsem trošku smutná. Odjela jsem dobrý závod, ale v posledním kole se mi urval šaltr a musela jsem běžet ze spodku tratě až do depa a ztratila jsem asi sedm pozic. Při nájezdu do posledního kola jsem pořád ještě přemýšlela o medaili. Bojovat se musí do konce. Vždycky se může něco stát. Ale přiznávám, že holky už byly ode mne trochu odskočené. Nicméně musím říct, že i s pátým místem bych byla docela spokojená, protože posledních pár světáků se mi nevedlo. A je to dobrý pocit, když člověk ví, do první pětky pořád patří.“

Pavla Havlíková: „Dneska to bylo hodně o běhu. Kolo se během jízdy hodně zablátilo, takže jsem zjistila, že budu muset většinu závodu běžet. V půlce závodu jsem už měla nohy hodně rozběhané, což bylo na první pohled patrné. Když už jsem chvilkami mohla nasednout na kolo, tak už jsem byla strašně unavená a byla ráda, že se blížím do cíle. Takže jsem si to fakt protrpěla. Čekala jsem to hodně těžké, ale tohle byl extrém.“

Petr Dlask zhodnotil první den světového šampionátu

„Medaile je super. Jenom je trochu zklamáním, za jakých okolností. Dneska bylo vidět, že Tomáš měl nejlepší nohy ze všech. K titulu chybělo strašně málo. Po dlouhé době jsme mohli mít zase mistra světa. Ale nedá se nic dělat, jedeme dál. Adéla zajela super závod. Až se možná zalekla, že jede čtvrtá. V konci jí už docházely síly. Škoda jejího slavného závěru, kdy zapomněla spurtovat do cíle. Přišla zbytečně o osmé místo. I Magda na svůj věk zajela super závod. Káča bojovala celý závod o páté místo. Klobouk dolů, že to takhle objela. Poslední tři závody, na které se tolik soustředila, tak jí bohužel nevyšly podle představ. Ale ukázala, že na to výkonnostně má. Máme medaili, ale chvílemi to vypadalo i na tričko. Ale smůla a štěstí ke sportu odjakživa patří.“