Česky English

Premiéra Světového poháru v Bernu

Po osmi letech se vrací Světový pohár do Švýcarska, nejlepší cyklokrosaře hostí premiérově metropole Bern. Mezi startujícím i se představí i osmnáct českých reprezentantů.

Nejlepším dárkem pro reprezentačního kouče Petra Dlaska k jeho včerejším dvaačtyřicátým narozeninám by zcela určitě bylo pódiové umístění jeho svěřenců. Na rychlé 3250 metrů dlouhé trati se pokusí zabojovat osmnáct českých reprezentantů ve čtyřech věkových kategoriích.

Program závodů v neděli 21. října

10:00 hodin – junioři

11:20 hodin – muži U23

13:15 hodin – ženy Elite

14:45 hodin – muži Elite

 

Jako první vyrazí do terénu junioři. Hned tři naši borci budou mít velkou výhodu, když odstartují z první řady. Jako světová jednička Jakub Ťoupalík, trojka Jan Zatloukal a sedmička Tomáš Ježek.

 

Ježek vydřel bronz, zajel životní závod!

Kategorie junioři (43 startujících): 1. Witse Meeussen (Bel.), 2. Luke Verburg (Niz.), 3. Tomáš Ježek,…11. Jakub Ťoupalík, 23. Jan Zatloukal, 26. David Šulc, 33. Pavel Bittner, 35. Jakub Kučera.

Ještě tři kola před koncem jezdila na čele závodu sedmnáctičlenná skupina, mezi kterou figurovala čtveřice Tomáš Ježek, Jakub Ťoupalík, David Šulc a Jan Zatloukal. Posledně jmenovaný sice musel dotahovat úvodní ztrátu, ale dokázal manko brzy smazat. V posledním kole nastoupil Belgičan Witse Meeussen a vypracoval solidní náskok. Druhé místo si zajistil Luke Verburg s menším odstupem před zbytkem skupiny. V boji o bronz uspěl skvělým závěrečným finišem Tomáš Ježek a bral překvapivé, ale zasloužené třetí místo. V cíli pak okamžitě rozdával úsměvy a sbíral gratulace českých fanoušků. O svoji radost se chtěl podělit po telefonu se svým otcem, ale marně. „Nebere to. Asi už slaví,“ poznamenal šťasný medailista.

David Šulc: „Ve druhém kole jsem se pohyboval v první pětce, dokonce jsem asi metr a půl vedl. Jenže jsem to asi přepálil a postupně se propadal dozadu. Na první svěťák to ale nebylo tak špatné.“

Jakub Ťoupalík: „Čekal jsem trochu jiný závod. Nečekal jsem, že bude jezdit čele, tak početná skupina. Sice jsem dobře odstartoval, pak mě ale vyloktoval jeden Holanďan. Od té doby jsem byl zlomený a už jsem se nedostal do čelní skupiny.“

Jan Zatloukal: „Start jsem neměl zrovna nejlepší, ale pak jsem se dotáhl. Dělal jsem spoustu chyb, musel jsem opravovat. A tím jsem ztratit spoustu času a míst. V závěru jsem byl už dost unavený.“

Tomáš Ježek: „Nemůžu tomu uvěřit, ještě se celý klepu! Málem jsem i brečel. Odstartoval jsem v prvních deseti, pak jsem jezdil kolem pátého místa. Říkal jsem si, že to je super. A když jsem byl i v posledním kole ve skupině, která bojovala o medaili, tak jsem cítil neskutečnou sílu. Věděl jsem, že mi spurt sedí a nakonec to vyšlo. Je to největší úspěch kariéry. Doufám, že se to bude zase brzy opakovat.“

 

Muži do 23 let (38): 1. Eli Iserbyt (Bel.), 2. Eddy Fine, 3. Antoine Benoist (oba Fran.), 4. Thomas Pidcock (Vel. Brit.),.. 18. Josef Jelínek, 23. Tomáš Kopecký, 29. Jakub Říman, 30. Daniel Mayer.

Ve třetím z osmi okruhů se vzdálil všem soupeřům nistr světa Belgičan Eli Iserbyt a neohroženě pádil za vítězstvím. O zbývající dvě medaile si to pak rozdala trojice – duo Francouzů a Nizozemec Van der Heijden. Ten však v posledním kole odpadl a prohrál s Angličanem Pidcockem. Zbývající místa na stupních vítězů získala dvojice Francouzů - Eddy Fine, 3. Antoine Benoist. Z našich skončil nejlépe osmnáctý Josef Jelínek, který bojoval ve skupině o patnácté místo. Třiaadvacátý dojel Tomáš Kopecký, který jezdil po celý závod se svým věčným soupeřem Švýcarem Lorisem Rouilleriem. Loni na mistrovství světa i Evropy mu dvakrát podlehl, podobně jako dnes.

Josef Jelínek: „Myslím, že jsem jel docela dobře. Proti loňsku jsem se dost zlepšil. Mám už čistou hlavu, nechodím do školy a proto mám čas na trénink. Cítím, že by to mohlo být závod o závodu lepší a lepší. Škoda nepovedeného a protaktizovaného závěru. Potřeboval jsem jen těžší konec.“

Tomáš Kopecký: „Projevily se na mě dva závody za víkend. Ještě jsem cítil v nohou včerejší závod, takže to moc dobrý nebylo. Dost jsem se vyšťavil, cítím se unavený. Navíc jsem dneska startoval úplně zezadu, takže nakonec můžu být s výsledkem spokojený.“

Ženy Elite (60): 1. Marianne Vos, 2. Annemarie Worst (obě Niz.), Katherine Compton (USA),…11. Pavla Havlíková, 14. Karla Štěpánová, 34. Jana Czeczinkarová, 44. Elizabeth Ungermanová, 45. Nikola Bajgerová.

Ve druhém ze šesti okruhů nastoupila Marianne Vos a už se zdálo, že míří za druhým letošním vítězstvím ve Světovém poháru. Jenže na začátku předposledního kola jí dojela krajanka Annemarie Worst a boj o prvenství byl otevřený. K rozhodujícímu momentu došlo v jednom stoupání, kde si Marianne Vos vytvořila drobný, ale přesto dostačující náskok. Třetí místo si zajistila Američka Katherine Compton, která odrazila atak mistryně světa Sanne Cant. V souboji o nejlepší českou závodnici byla aktivnější Karla Štěpánová, zatímco Pavla Havlíková šetřila ve skupince síly. V závěrečném okruhu pak využila svých dlouholetých zkušeností a přespurtovala všechny soupeřky ze skupiny.

Pavla Havlíková: „Odstartovala jsem špatně. Pak jsem ještě první dvě kola zachrápala, když jsem se nechala hloupě zavřít. Pak už to byl pouze boj v naší skupině o pozice. Škoda, chtělo to být o skupinku vpředu a bylo by to ještě lepší. Myslím si, že na to že to byl letecký den, tak skončit těsně za první desítkou není vůbec špatný.“

Karla Štěpánová: „Na to, jak jsem si říkala, jestli mi budou takhle dlouhé roviny sedět, tak to docela šlo. Byl to pěkný závod, to je zábava. Fakt mě to bavilo. Neustále jsem viděla čelo závodu, takže super. Měla jsem trochu obavy z obrubníků. Nechtěla jsem si zkazit výsledek defektem nebo zbytečnou chybou. Snad poprvé v životě se mi to docela povedlo. Tak se to snad ještě naučím. Gunn-rita (Dahle) vyhrála svůj první svěťák v pětačtyřiceti, takže mám ještě dost času.“

 

Muži Elite (52): 1. Mathieu van der Poel (Niz.), 2. Wout Van Aert (Bel.), 3. Toon Aert (Bel.), 4. Michael Vanthourenhout (Bel.), Quinten Hermans (Bel.),…23. Michael Boroš, 25. Adam Ťoupalík, 40. Jan Nesvadba.

Krátce po startu se usadil v čele mistr světa Wout Van Aert spolu s krajanem Daanem Soete, Nizozemec Mathieu van der Poel je stíhal. Brzy oba dojel a ve čtvrtém z jedenácti okruhů nasadil strojové tempo, které nikdo neakceptoval. Pouze mistr světa jezdil s odstupem deseti až patnácti vteřin. Náskok mezi oběma se ustálil, ale ostatní soupeři už výrazně ztráceli. Létající Holanďan nakonec dovezl do cíle osmivteřinový náskok na Wout Van Aerta. V dramatickém souboji o bronz se pořadí neustále měnilo. Třetí místo si zajistil dosavadní lídr Světového poháru Toon Aert.

Michael Boroš se v průběhu závodu usadil ve skupince jezdící o 16. místo. V závěrečném kole mu však došly síly a skončil třiadvacátý.   

Michael Boroš: „Nejelo se mi po včerejškun zrovna nejlíp. Navíc to byl jako vždycky letecký den. Na Světový pohár nebyla trať nic moc, spíš kritérium. S umístěním ve třetí desítce nemůžu být spokojený. Určitě jsem myslel výš. Sice jsem jezdil kolem šestnáctého místa, ale v posledním kole mi seklo."


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

MS 2019 Bogense
juniořimuži U23ženy eliteženy U23muži elite

TOI TOI Cup 2018
Kolín, Slaný, Jičín, Hlinsko, UničovJabkeniceMladá BoleslavHolé Vrchy

Světový pohár 2018/19
Waterloo - ženymuži
Iowa City - ženymuži
Bern - ženy x muži
Tábor - ženy x muži
Koksijde - ženymuži
Namur - ženymuži
Zolder - ženy x muži
Pontchateau - ženymuži 
Hoogerheide - ženymuži

ME 2018 v Rosmalenu
ženy x muži

ME 2017 v Táboře

MS 2018 ve Valkenburgu


Jednou větou

09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.

06.08.2018 - Výhled rozvoje cyklokrosu v příštích letech - článek na Idnes.cz

24.10.2017 - ME 2019 se jede v italském Silvelle. Viz stránky UEC.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail