Česky English

Blíží se další z vrcholů sezony - Světový pohár v Táboře

Devět dnů před startem Světového poháru v Táboře proběhla ve čtvrtek 8. listopadu dopoledne v restauraci U Medvídků v Praze tisková konference.

Za řečnický stůl společně zasedli Petr Marek (prezident ČSC), Štěpán Pavlík (starosta města Tábora), Petr Balogh (předseda cyklokrosové komise), Petr Dlask (reprezentační trenér) a Jindřich Pulman (historik, statistik). Akci moderoval zkušený moderátor Petr Pavel.

Úvodní slovo měl Petr Balogh (předseda cyklokrosové komise), který srdečně pozval všechny účastníky do Tábora. Ten bude letošní čtvrtou zastávkou letošního ročníku Světového poháru. „Všechny čtyři závody budou zárukou vysoké úrovně. Možná naposledy na českém území uvidíme přímý souboj dvou fenomenálních cyklokrosařů – Mathieu Van der Poela a mistra světa Wout van Aerta. Věřím, že i naši Boroš s Nesvadbou závod kategorie mužů Elite dokáží zdramatizovat,“ poznamenal a představil i další kategorie: „Závod žen, který letos patří k nejdramatičtějším, se pojede i za účasti Katky Nash, která se představí už v sobotu v Kolíně.  Největší želízka máme v juniorech, kde se o bednu můžou poprat hned čtyři reprezentanti. Trať je stejná jako na loňském mistrovství Evropy, doslova vymazelená, takže nemá cenu nic měnit. Světový pohár, který se do Tábora vrací po pěti letech, můžeme uskutečnit díky podpoře ČEZ a dalších sponzorů. Závod patří k nejvýznamnější letošní sportovní akci na jihu Čech. Přál bych si, aby návštěvnost akce proběhla za účasti alespoň deseti tisíc fanoušků.“

Poslední mistrovství světa v roce 2015 navštívilo 24 tisíc diváků, loňské mistrovství Evropy osm tisíc.

Poté se ujal slova Petr Marek (prezident ČSC), který vyzdvihl vrcholnou akci na jihu Čech. „Tábor je cyklokrosovou Mekkou na českém území. Proto jsme rádi, že zde pokračují v tradici a konají se zde další významné akce.“

Důležitost sportovní tradice vnímá i nedávno zvolený starosta města Tábora Štěpán Pavlík. „Všichni víme, že Tábor je vnímáno jako historické a husitské město. Ale uvědomujeme si, že pokud chceme patřit k moderním městům, měli bychom i nadále spolupracovat s organizátory cyklokrosových podniků nejvyšší úrovně. Proto je pro nás poctou, že můžeme pomoci. Areál Komora má ideální zázemí, trať našim cyklokrosařům profilově sluší a je šitá na míru.“

A jaký má nový táborský starosta vztah k cyklokrosu? „Cyklokros jsem registroval, když vyhrával Štybar a na světovém šampionátu získal titul. Můj předchůdce Jiří Fišer jezdil hodně na kole. Já jsem v porovnání s ním spíše turistou. Nikdy jsem mu nestačil, ačkoliv je o osmnáct let starší. Takže doufám, že bych ho aspoň jednou mohl dohnat,“ přeje si Štěpán Pavlík.

Reprezentační trenér Petr Dlask hovořil o náladě svých svěřenců před Světovým pohárem v Táboře. „Spoléháme na juniory, kteří letos dokázali vybojovat v Bernu a Rosmalenu třetí a páté místo. Věřím, že mají na bednu a diváci je doma poženou. Katka Nash je jihočeška a velká srdcařka. Bude se chtít předvést před svými fanoušky a zapojí se do boje o pódium. Pevně doufám, že i Boroš a Nesvadba budou chtít udělat co nejlepší výsledek.“

Na závěr dostal slovo historik a statistik Jindřich Pulman, který působil i roli komentátora všech velkých cyklokrosových akcí v Čechách. Ve dvaadvacetiminutovém monologu vyprávěl a vzpomínal. Letošní Světový pohár v Táboře bude devatenáctým v pořadí na českém území. Legendárnímu Svenu Nysovi se podařilo 7x zvítězit v celkovém pořadí, na letošním ME v Rosmalenu vybojoval jeho syn Thibau bronz. Jednou to dokázal i Zdeněk Štybar (v ročníku 2009-2010). K předchůdci Světového poháru patřila Superprestige. UCI usiluje o globalizaci SP s největším počet zemí a od příští sezony by se mělo konat hned 12 závodů. V roce 2021 pojedou premiérově o prvé body i juniorky.

A na závěr

- Na price money se vyplátí 51 715 Euro

- Přímý přenos zpracuje belgická TV Telenet, nebude chybět ani 16 pracovníků ČT, která odvysílá přímý přenos závodu mužů a žen, se záznamy závodů juniorů a U23 muži.

 

Rozhovor Petr Dlaska v ČT


< Zpět

TV program ČT sport

Aktuální program cyklokrosu na ČT sport

ZÁZNAMY ZÁVODŮ NA WEBU ČT SPORT:

MS 2019 Bogense
juniořimuži U23ženy eliteženy U23muži elite

TOI TOI Cup 2018
Kolín, Slaný, Jičín, Hlinsko, UničovJabkeniceMladá BoleslavHolé Vrchy

Světový pohár 2018/19
Waterloo - ženymuži
Iowa City - ženymuži
Bern - ženy x muži
Tábor - ženy x muži
Koksijde - ženymuži
Namur - ženymuži
Zolder - ženy x muži
Pontchateau - ženymuži 
Hoogerheide - ženymuži

ME 2018 v Rosmalenu
ženy x muži

ME 2017 v Táboře

MS 2018 ve Valkenburgu


Jednou větou

09.04.2019 - O víkendu proběhlo Mistrovství JčSC v silniční cyklistice 2019 v rámci závodů v Soběslavi, výsledky jsou zde.

01.02.2019 - Řídící výbor UCI dnes na MS v Dánsku rozhodl m.j. i o kalendáři Světového poháru 2019/20. Jeho součástí bude opět Tábor - v sobotu 16. listopadu. Více zde.

06.08.2018 - Výhled rozvoje cyklokrosu v příštích letech - článek na Idnes.cz

24.10.2017 - ME 2019 se jede v italském Silvelle. Viz stránky UEC.

Počasí

Předpověď počasí

close
detail