Zpravodajství z Koksijde

Poslední listopadovou neděli se jede v Koksijde pátý závod Světového poháru. Na programu jsou závody čtyř kategorií i za účasti šestnácti českých reprezentantů.

Účast na poslední chvíli odřekli Jan Nesvadba a Tomáš Paprstka. „V pondělí jsem onemocněl a na kolo jsem jel až ve středu. S trenérem jsme se domluvili, že bude lepší neodcestovat, ale potrénovat,“ uvedl Tomáš Paprstka. „Po víkendu v Táboře a ve Švýcarsku jsem nachlazený,“ dodal Jan Nesvadba.

Program závodů v neděli 25. listopadu

10:00 hodin – junioři

11:20 hodin – muži U23

13:30 hodin – ženy Elite

15:00 hodin – muži Elite

Výsledky junioři (56 startujících): 1. Pim Ronhaar (Niz.), 2. Witse Meeussen (Bel.), 3. Tom Lindner (Něm.),…8. Jakub Ťoupalík, 23. Tomáš Ježek, 35. David Šulc, 43. Pavel Bittner, 44. Daniel Žvak, Jakub Daněk DNF.

Ve druhém okruhu nastoupil Holanďan Pim Ronhaar a jeho tempo dokázal akceptovat jen Belgičan Witse Meeussen. Jenže i domácí jezdec začal postupně zaostávat a Ronhaar si dojel s náskokem devatenácti vteřin pro pohodové vítězství. Podobně jako v Táboře opět získal třetí místo Němec Tom Lindner, který pravidelně staruje i na Toi Toi Cupech. Naši ztratili šanci na dobrý výsledek už v prvním kole, když nejlepší čtrnáctý Ťoupalík ztrácel už pětadvacet vteřin. Nakonec ale zabojoval a skončil na solidním osmém místě.

Trenér Petr Dlask: „Bylo to trápení. Našim se nepovedl už start a v písku už není šance jakoukoliv ztrátu dojet. Osmé místo Ťoupalíka je v těchto podmínkách malé vítězství a prokázal standardní vysokou výkonnost. Ježek si to dneska vytrpěl, podobně jako Šulc. Ten navíc spadnul a propadl se o deset míst dozadu. Daněk si v prvním kole vymknul kotník a nebyl schopen pokračovat.“

Výsledky muži do 23 let (44): 1. Thomas Pidcock (V. Brit.), 2. Antoine Benoist (Fran.), 3. Jens Dekker (Niz.),…8. Eli Iserbyt (Bel.),…25. Tomáš Kopecký, 32. Šimon Vaníček, 33. Jakub Říman, 40. Josef Jelínek.

Ve třetím kole za to vzal lídr průběžného pořadí Světového poháru Brit Thomas Pidcock a odpoutal se od svých největších soupeřů. Pronásledoval ho druhý muž SP Francouz Antoine Benoist, který si po dvou třetích místech dojel pro stříbro. Třetí místo a nejlepší letošní výsledek bral Nizozemec Jens Dekker, mistr světa Eli Iserbyt skončil osmý. V souboji o nejlepšího Čecha se dlouho přetahovali Tomáš Kopecký a Šimon Vaníček, nakonec byl lepší pětadvacátý Tomáš Kopecký.

Trenér Petr Dlask: „Hned po startu to lehlo, mezi šesti postiženými byl i Jelínek. I když to ještě zkusil, momentálně je celý omlácený, nejvíc to asi odnesl loket. Pád měl i Říman, jediný Kopecký dobře odstartoval. Ale později svléknul galusku a také se propadl.“

Výsledky ženy Elite (63): 1. Denise Betsema (Niz.), 2. Nikki Brammeier (V. Brit.), 3. Annemarie Worst, 4. Ceylin Del Carmen Avarado (obě Niz.), 5. Alice Maria Arzuffi (Ita.),…20. Kateřina Nash, 25. Pavla Havlíková, 45. Nikola Bajgerová, 53. Elizabeth Ungermanová.

Dramatický a napínavý závod žen skončil triumfem Nizozemek. Premiérové vítězství ve Světovém poháru oslavila Denise Betsema, druhá skončila Britka Brammeier, třetí mistryně Evropy Annemarie Worst a čtvrtá nejlepší třiadvacítkářka Ceylin Del Carmen Avarado.

Už v prvním z pěti okruhů se na čele závodu usadila čtveřice – Worst, Del Carmen Avarado, Cant a Brammeier, později se dotáhla i Betsema. Pořadí se neustále měnilo, žádné závodnici se nepodařil rozhodující náskok. Nesmírně aktivní Denise Betsema chtěla rozhodnout už v předposledním kole, ale její soupeřky byly stále nablízku. Nakonec se ale drobná Nizozemka dočkala a dojela si pro své premiérové vítězství ve Světovém poháru.

Překvapivě brzy odpadla lídryně seriálu M. Vos. Celým závodem se protrápila a dojela dvanáctá. Po dobrém startu se Kateřina Nash pohybovala kolem sedmého místa, pak se ale početným polem postupně propadala. Nakonec obsadila jako nejlepší Češka dvacáté místo.

Výsledky muži Elite: (48 startujících): 1. Mathieu Van der Poel (Niz.), 2. 2. Wout van Aert, 3. Toon Aerts (oba Bel.), 4. Lars Van der Haar, 5. Corne Van Kessel (oba Niz.),…15. Michael Boroš (Česko), 26. Adam Ťoupalík.

Nic nového pod sluncem, překvapení se nekonalo. Tak jak už bývá v posledních závodech tradicí, Mathieu Van der Poel opět vyhrál stylem start-cíl. O dalším pořadí si to rozdali dva favorité – Belgičané Toony Aerts a Wout van Aert. V polovině závodu ale mistr světa Wout van Aert se svému soupeři vzdálil a pohodlně uhájil druhé místo.

Michael Boroš odstartoval na hranici svých možností a jezdil na konci první desítky. Jenže v dalších průběhu závodu, v nesmírně vyrovnaném zbytku startovního pole, několik míst ztratil. Nakonec dojel jako patnáctý v pořadí, za Němcem Meisenem druhým nejlepším mimo belgicko-nizozemskými jezdci. Ani Adam Ťoupalík si nevedl špatně. V průběhu závodu se nejvýše pohyboval na osmnáctém místě, do cíle dorazil jako šestadvacátý.

Jednou větou

15.12.2018 - Poslední den v roce od 10:00 se v Terezíně - Kavalír 2 koná již 57. ročník Silvestrovského cyklokrosu.