V červnu proběhne na jihu Čech šampionát silničních cyklistů! Mladá Vožice a Kovářov přivítají nejlepší Čechy a Slováky

Český svaz cyklistiky ve spolupráci s Agenturou Cyklistika a ČEZ Cyklo Teamem Tábor pořádá v červnu společné mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice. Velký sportovní svátek přivítají dvě jihočeská místa – Mladá Vožice na Táborsku a Kovářov na Písecku.

Milovníci cyklistiky se sejdou nejprve ve čtvrtek 23. června v Kovářově u Milevska, kde se uskuteční časovka jednotlivců. Boje o nejlepší české a slovenské cyklisty pak vyvrcholí v neděli 26. června silničním závodem jednotlivců v Mladé Vožici a jejím okolí. Pořadatelé očekávají účast sportovních hvězd Petera Sagana, Zdeňka Štybara či Martiny Sáblíkové. Na startu by neměli chybět ani jezdci domácího ČEZ Cyklo Teamu Tábor či cyklisté původem z Tábora jezdící za hradecký Elkov Kasper – Jakub Ťoupalík, Adam Ťoupalík a Michael Boroš. Mediálním partnerem šampionátu jsou Jihočeské týdeníky, které budou na svých stránkách o dění před šampionátem informovat. Novinky a postřehy můžete sledovat rovněž na webu www.jcted.cz.

Mladá Vožice hostila významný cyklistický závod už loni v podobě Techniserv Cupu. Do Mladé Vožice přijela tehdy i slavná rychlobruslařka Martina Sáblíková a náročnou trať na Mladovožicku si pochvalovali i jiní závodníci. Ředitel letošních závodů Petr Balogh vidí v MČR velký potenciál. „Mistrovství republiky v silniční cyklistice je samozřejmě velká akce, kterou chceme nabudit atmosféru a lidi, kteří se okolo cyklistiky pohybují. Znovu ukážeme, že jsme schopní takhle velkou akci uspořádat a víme, že cyklistika je na jihu Čech nesmírně populární,“ řekl Balogh.

Zkušenosti z loňska

Cyklisté se představí na krásných silnicích ve spravedlivém boji. Mladou Vožici nevybrali organizátoři jen kvůli loňským zkušenostem s pořádáním velkého podniku, ale také díky podpoře tamního starosty a senátora Jaroslava Větrovského. „Jsme moc rádi, že společné mistrovství České a Slovenské republiky bude právě u nás v Mladé Vožici. Loni se v našem městě podařilo uspořádat klání Českého poháru v silniční cyklistice. Tahle velká akce nám moc zachutnala a věřím, že trať je na Mladovožicku optimální. Právě kopcovitý ráz krajiny dá nepochybně i vrcholovým cyklistům pořádně zabrat,“ myslí si mladovožický starosta Větrovský.

Obrovská čest

Významní sportovci světové třídy nezavítají na Mladovožicko zrovna každý den. „Je to pro nás obrovská čest, že můžeme takový vrcholný sportovní podnik hostit. Celý náš region bude zviditelněn a uspořádání takové akce může přispět i k tomu, že do našeho regionu bude proudit více amatérských cyklistů,“ vyhlíží budoucnost vášnivý cyklista Jaroslav Větrovský.

Zviditelnění regionu

Ředitel závodu Petr Balogh chce možná trochu opomíjený region zviditelnit. „Propagujeme společně severní část jižních Čech. Naším cílem je, aby lidé věděli, že krásu jižních Čech netvoří pouze Český Krumlov, Třeboň a České Budějovice. Zajímavými místy k návštěvě jsou právě i Mladovožicko a Kovářovsko. Lidé tak budou mít zafixované, že vrcholová cyklistika se jezdí v severní části jižních Čech,“ říká Balogh.

Marek chválí okruh

Prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek považuje Mladou Vožici za krásné historické město v nádherném regionu Jihočeského kraje a je moc rád, že právě zde se šampionát uskuteční. „Nejlepší cyklisté České a Slovenské republiky se potkají na velmi obtížném a technicky náročném okruhu. Fanoušci silniční cyklistiky si užijí účast nejlepších Petera Sagana a Zdeňka Štybara,“ zve předseda Marek k návštěvě severu jižních Čech.

Cyklistický svátek

Petr Marek očekává od pořadatelů perfektní organizaci a hladký průběh. „Jsem přesvědčen, že zkušení pořadatelé z Agentury Cyklistika s velkou podporou a záštitou hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby, starosty města Mladá Vožice Jaroslava Větrovského a starosty obce Kovářov Pavla Hrocha zvládnou vše na výbornou. Věřím, že závody budou velkým cyklistickým svátkem pro všechny slovenské i české fanoušky a přátele cyklistiky,“ vyhlíží předseda Marek netrpělivě poslední červnový týden.

Nejvýznamnější akce roku

Kovářovská časovka si našla své ideální místo a rovněž starosta Pavel Hroch akci naplno podporuje. „Pro mě osobně i pro celou obec je pořádání časovky v Kovářově vyznamenáním. Velice si toho vážíme a s organizátory uděláme vše pro hladký průběh a spokojenost nejen sportovců a jejich doprovodu, ale všech, kteří se do naší obce na tak významnou akci přijdou podívat,“ slibuje kovářovský starosta Hroch, pro jehož obec je toto sportovní zápolení nejvýznamnější akcí v letošním roce.

Vzpomínky na minulost

Obec Kovářov není na poli špičkové cyklistiky žádným nováčkem, i když je třeba zajít do vzdálenější minulosti. „V květnu 1983 projížděl naší obcí 36. ročník Závodu míru v etapě z Příbrami do Tábora. Kovářovem projížděl také etapový závod Okolo jižních Čech s rychlostní prémií,“ zavzpomínal starosta Hroch na více i méně vzdálenou minulost.

Spolupráce funguje

Pořadatelství Kovářova vítá i ředitel závodu Petr Balogh. „Potřebovali jsme místo, kde budeme moct silnici zavřít po celý den, přičemž to nebude zase až tolik vadit. Není to jednoduché a jsem rád, že nám spolupráce s kovářovským starostou Hrochem také zafungovala,“ dodal s radostí Balogh.

Josef Janda


< Zpět

close
detail