Jaroslav Větrovský: Trať je fakt drsná! Fanoušci si na Mladovožicku přijdou na své

Milovníci cyklistiky se sejdou nejprve ve čtvrtek 23. června v Kovářově u Milevska, kde se uskuteční časovka jednotlivců. Boje o nejlepší české a slovenské cyklisty pak vyvrcholí v neděli 26. června silničním závodem jednotlivců v Mladé Vožici a jejím okolí.

Pořadatelé očekávají účast sportovních hvězd Petera Sagana, Zdeňka Štybara či Martiny Sáblíkové. Na startu by neměli chybět ani jezdci domácího ČEZ Cyklo Teamu Tábor či cyklisté původem z Tábora jezdící za hradecký Elkov Kasper – bratři Ťoupalíkové a Michael Boroš. Mediálním partnerem šampionátu jsou Jihočeské týdeníky, které budou na svých stránkách o dění před šampionátem informovat. Novinky a postřehy můžete sledovat rovněž na webu www.jcted.cz. Fanoušci naleznou další informace také na webu www.cyklokros.cz či v sekci MČR silnice na webu Českého svazu cyklistiky. Čestným předsedou organizačního výboru závodu v Mladé Vožici je starosta města a senátor Jaroslav Větrovský, který promluvil v rozhovoru pro Jihočeské týdeníky o této významné sportovní akci na Mladovožicku.

Co pro vás osobně znamená pořádání této sportovní akce republikové úrovně ve vašem městě?

Je to obrovská událost pořádat takhle vrcholný podnik v podobě společného mistrovství České a Slovenské republiky. Taková akce se neopakuje a my si velmi považujeme toho, že v našem městě můžeme toto vrcholné cyklistické klání hostit. Je to pro nás obrovská čest, stejně tak obrovský závazek.

Vnímáte šampionát jako největší veřejnou akci roku v Mladé Vožici? Může se s něčím měřit?

Z hlediska sportovní akce je svým rozsahem a významem suverénně největší a nemá konkurenci. V dohledné době se u nás v Mladé Vožici nebude opakovat. V roce 2022 budeme v našem městě pořádat ještě jednu velkou akci, kterou je Sraz rodáků v sobotu 3. září. V letošním roce nás tak čekají dvě velikánské akce. Sportovní v podobě šampionátu v silniční cyklistice a kulturně-společenská v podobě Srazu rodáků. Sejdou se lidé nad 55 let, kteří měli v Mladé Vožici svůj první trvalý pobyt. Nedohledal jsem, že by se někdy v našem městě tenhle sraz konal, takže by to mělo být poprvé.

Jak se dají v Mladé Vožici zúročit zkušenosti z pořádání loňského Techniserv Cupu?

Český pohár vnímám jako generálku na letošní šampionát a byl pro nás obrovským přínosem. Letošní mistrovství je samozřejmě úplně jiný level a bude zase o stupeň výše. Získané zkušenosti zúročíme. Musím ale zdůraznit, že velké penzum pořadatelské práce leží na pořadatelské Agentuře Cyklistika. Bez ní bychom nemohli nikdy takovou akci pořádat a nikdy by se v našem městě nemohla konat.

Uzrál právě loni na pohárovém klání váš nápad, aby se jel šampionát v Mladé Vožici? Co jste pro pořadatelství museli udělat?

Nápad uspořádat v Mladé Vožici společné mistrovství České a Slovenské republiky vznikl loni právě během poháru. Byli jsme z akce nadšení a moc jsme byli rádi, že se u nás líbilo i závodníkům a jednotlivým týmům. S šéfem Agentury Cyklistika Petrem Baloghem jsme seděli u kávy a plánovali jsme. Během tohoto posezení přišel nápad, abychom se zkusili ucházet o tento společný šampionát. Podařilo se nám to a jsme za to moc rádi. My jako město jsme k tomu žádné velké kroky vyvíjet nemuseli. Hlavní kus práce odvedla Agentura Cyklistika, která podala žádost o pořadatelství. My jednali s Agenturou Cyklistika o místě a pořadatelském zajištění.

Jaké jsou reakce vašich mladovožických spoluobčanů na konání šampionátu?

Donesly se ke mně velmi pozitivní reakce. V našem mladovožickém sportovním prostředí je velmi aktivní cyklistický klub, který tu pořádá závody na horských kolech a další různé akce. My jako Vožičané bereme šampionát jako obrovskou příležitost své město ukázat a hodně propagovat. Taková příležitost se dlouho nemusí naskytnout, aby byla Vožice v centru sportovního a společenského dění. Závod totiž není jen sportovní událostí, ale také událostí společenskou.

Jaké perličky Mladovožicka by neměl minout návštěvník, který ve vašem regionu ještě nikdy pořádně nebyl?

Naše lokalita je zaslíbená právě cyklistům. Když k nám přijedou fanoušci cyklistiky, tak si v našem regionu přijdou na své. Naše krajina nabízí terény na hranici vrchoviny, které jsou náročné a velmi zajímavé. Náš region má ale co nabídnout i návštěvníkům, kteří přijedou do Mladé Vožice jako diváci. Určitě by neměli zapomenout navštívit nedaleký hrad Šelmberk a prohlédnout si Památník Mladovožicka. Pamětihodností je u nás celá řada.

Promítne se MČR nějak do popularity celého Jihočeského kraje?

Sice ležíme na okraji Jihočeského kraje, ale věříme, že společné mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice je podnikem, který velmi slušně zpropaguje celý Jihočeský kraj.

Na jaké hvězdy současné cyklistiky se v rámci šampionátu nejvíce těšíte?

Já se těším úplně na všechny! Všichni, kteří u nás absolvují závody, jsou v mých očích hrdinové. Trasa a počet okruhů, které budou muset jednotlivé kategorie ujet, jsou pro závodníky skutečně prubířským kamenem. Samozřejmě nelze nezmínit, že by měl u nás startovat Peter Sagan. Zúčastnit by se měl i Zdeněk Štybar a všichni věříme, že se k nám do města po roce vrátí také Martina Sáblíková, která u nás v loňském roce mezi ženami na poháru triumfovala. Měl jsem možnost si s ní po závodě neformálně popovídat a říkala mi, že se jí u nás velmi líbilo. Rozhovor s Martinou Sáblíkovou byl velmi příjemný. Na to, jaká je to šampionka, kolik získala olympijských medailí a co všechno dokázala, je Martina Sáblíková chodící skromnost a chodící inteligence.

Není tajemstvím, že vy osobně jste nadšený cyklista. Jak se vám líbí mistrovská trať?

Trať je fakt drsná! Závodníci začnou ihned za Mladou Vožicí stoupat zhruba sedm kilometrů, což je kopec, který absolvují během závodu několikrát. Pak je tam krásná část, kdy se jede po jakési náhorní plošině, po vrstevnici z Rodné do Bradáčova. Tohle je opravdu úchvatná část, kde má trať ráz vysočinské a možná i podhorské části etapy. Poté se svažuje a vede prudkými serpentinami zpět do Mladé Vožice. K pasáži v serpentinách, kdy sjíždí závodníci z Františkova přes Staniměřice do Bělče, mám perličku. V této oblasti se v 70. letech minulého století jel několikrát závod do vrchu. Tohle svědčí o tom, jaké převýšení budou muset závodníci překonávat.

Jaká místa na trati budou divácky nejatraktivnější? Kam by se měli vydat?

Trať je zajímavá celá. Ať bude divák na kterékoliv části, tak si přijde jistě na své. Určitě bude velký zájem o Rodnou, kde závodníci vyjedou na vrchol a budou odbočovat na vrstevnici na Bradáčov. Tohle bylo atraktivní místo už loni při Českém poháru, kde diváci ve skvělé atmosféře fandili. Další atraktivní místa budou v serpentinách při sjezdu z Františkova na Staniměřice, kde letí závodníci neuvěřitelnou rychlostí. Když jsem to v minulosti viděl, tak jsem se o ně bál.

Josef Janda


< Zpět

close
detail