Pavel Hroch: Strašně se těším na Martinu Sáblíkovou! Pořádání časovky v Kovářově je velká výzva

Milovníci cyklistiky se sejdou nejprve ve čtvrtek 23. června v Kovářově u Milevska, kde se uskuteční časovka jednotlivců. Boje o nejlepší české a slovenské cyklisty pak vyvrcholí v neděli 26. června silničním závodem jednotlivců v Mladé Vožici a jejím okolí.

Pořadatelé očekávají účast sportovních hvězd Petera Sagana, Zdeňka Štybara či Martiny Sáblíkové. Na startu by neměli chybět ani jezdci domácího ČEZ Cyklo Teamu Tábor či cyklisté původem z Tábora jezdící za hradecký Elkov Kasper – Michael Boroš a bratři Ťoupalíkové. Mediálním partnerem šampionátu jsou Jihočeské týdeníky, které budou na svých stránkách o dění před šampionátem informovat. Novinky a postřehy můžete sledovat rovněž na webu www.jcted.cz. Fanoušci naleznou další informace také na webu www.cyklokros.cz či v sekci MČR silnice na webu Českého svazu cyklistiky. Čestným předsedou organizačního výboru závodu v Kovářově je náměstek hejtmana, krajský zastupitel a starosta obce Kovářov Pavel Hroch, který promluvil v rozhovoru pro Jihočeské týdeníky o této významné sportovní akci v milevském regionu.

 

Co pro vás znamená pořádání této sportovní akce republikové úrovně ve vaší obci?

Je to pro nás jedna z největších akcí, kterou budeme v roce 2022 pořádat. Pro naši obec je společné mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice velkou premiérou. Takovou cyklistickou akci jsme v obci nikdy neměli. Kovářova se v minulosti týkaly pouze dvě podobně významné akce. V květnu 1983 projížděl naší obcí 36. ročník Závodu míru v etapě z Příbrami do Tábora. Kovářovem projížděl také etapový závod Okolo jižních Čech s rychlostní prémií, což je v souvislosti s cyklistikou v Kovářově asi všechno. Všichni se na letošní šampionát těšíme, i když víme, že to bude stát na přípravách spoustu času a samotná akce u nás bude jeden jediný den.

Kudy vedla cesta k pořádání takhle významného sportovního podniku v obci s asi patnácti stovkami obyvatel? Co jste pro pořadatelství museli v Kovářově udělat?

Být v pravý čas na správném místě. S šéfem pořádající Agentury Cyklistika Petrem Baloghem se znám už delší čas. Loni jsem se zúčastnil cyklistického Českého poháru v Mladé Vožici, kde jsme se potkali. Zazněla tam úvaha, že bychom mohli uspořádat časovku v Kovářově a silniční závod v Mladé Vožici. Tak jsem řekl, proč ne? A myšlenka byla na světě.

Mohla vám v udělení pořadatelství mistrovství pomoct také vaše pozice náměstka hejtmana pro venkov či pozice zastupitele Jihočeského kraje?

V žádném případě. Toto vůbec nehrálo roli. Rozhodl osobní kontakt s panem Baloghem. Velkou měrou se o šampionát u nás zasloužil i můj dlouholetý kamarád a bývalý generální ředitel ZVVZ Stanislav Kázecký, který to u nás velmi dobře zná, má veškeré naše cesty najeté. Pan Kázecký navrhl několik možností, kde by se časovka mohla jet. Potom už záleželo na ústředních orgánech, které si vybraly trasu z Kovářova do Milevska a zpět. Spolupráce s Agenturou Cyklistika v čele s Petrem Baloghem je vynikající. Stejně tak spolupráce s kolegou Jaroslavem Větrovským z Mladé Vožice a se Stanislavem Kázeckým.

Vnímáte šampionát i jako malý dárek k vašim letošním kulatinám, které oslavíte v prosinci?

Skutečně to bude i dárek pro mě a vnímám to tak, protože mám sport rád. Kdysi jsem hrával fotbal a stolní tenis. K cyklistice jsem aktivním sportováním moc netíhl, ale vždy jsem jako divák navštěvoval cyklokrosové závody v Táboře. Přiznám se, že na kole moc nejezdím. Nejsem typ, který najezdí stovky nebo tisíce kilometrů. Samozřejmě se na kole projedu, ale není to mé hlavní hobby. Nicméně mám mezi cyklisty spoustu známých, třeba Stanislava Bambulu nebo Karla Camrdu. A samozřejmě Petra Balogha.

Máte před sebou z pozice čestného předsedy organizačního výboru nějakou opravdovou výzvu?

Celé pořádání časovky na mistrovství je pro mě velká výzva, aby vše dobře dopadlo. Aby závod proběhl hladce, což nebude tak jednoduché. Jede se spousta kategorií a ještě je to vlastně kombinace mistrovství České republiky a mistrovství Slovenské republiky. Očekáváme tedy velký počet závodníků a Kovářov není samozřejmě zase tak veliký. Pokusíme se ale zajistit všechno tak, aby byli závodníci se svými doprovody spokojení.

Na jaké hvězdy současné cyklistiky se v rámci šampionátu nejvíce těšíte?

Strašně se těším na Martinu Sáblíkovou, která svou účast na časovce přislíbila. Měl jsem možnost se s ní potkat loni na Českém poháru v Mladé Vožici. Určitě se těším i na Štybara. Přijet by se měl podívat k nám do Kovářova i Peter Sagan, i když časovku asi nepojede. Tohle by bylo pro naši obec zase veliké plus. Když se podívám na domácí cyklisty, tak věřím, že prim budou hrát odchovanci táborské cyklistiky, což jsou bratři Ťoupalíkové, jejichž dědu znám už dlouhá léta.

Bude v milevském regionu tento šampionát největší veřejnou akcí roku? Může se s něčím měřit?

Je to pro nás absolutně největší akce. Samozřejmě máme u nás v Kovářově tradiční akce jako folklórní festival nebo Jídlobraní. V nedalekém Milevsku pak máme Milevské slavnosti, což jsou tradiční akce, které se opakují. Šampionát v silniční cyklistice je ojedinělá akce, za kterou jsme strašně rádi. Věřím, že si toho celý region váží.

Jaké jsou vlastně reakce občanů ve vašem regionu na konání republikové časovky?

Zatím jsem žádnou negativní reakci nezaznamenal. Když jsme měli společné jednání okrsku, požádal jsem naše hasiče, zda by nám byli jako pořadatelé nápomocni. Zatím každý z devíti aktivních sborů přislíbil minimálně tři lidi, kteří by nám přišli pomoct. Jsem moc rád, že jsem se seznámil i s Petrem Koblicem, který přislíbil, že nám z jeho oddílu cyklistiky přijde pomoct deset lidí. Věřím, že lidé chápou, jaká opatření si pořádání šampionátu vyžádá. Určitě je bude akce zatěžovat, protože obec bude na celý den uzavřena a teoreticky se z ní nedostanou. Ráno tedy budou muset vyrazit nebo si vyvézt auto někam jinam. Samozřejmě musíme řešit i napojení obce na veřejnou autobusovou dopravu a je milé, že nám všichni vycházejí vstříc.

Jaké perličky Kovářova a okolí by neměl minout návštěvník, který ve vašem regionu ještě nikdy pořádně nebyl?

Všechny zvu, ať si v Kovářově prohlédnou tradiční venkovskou náves se sochou Jana Nepomuckého s malou balustrádou. Říká se, že tahle socha vznikla v krásné Brokoffově dílně. Podobně krásné je Brokoffovo sousoší Kalvárie na pahorku u barokní fary. V Kovářově máme i muzeum lidových tradic a věřím, že se s folklórním sdružením domluvím, aby bylo v den závodu otevřené. Židovská obec opravila židovský hřbitov, který je naším dalším zajímavým místem. Kdo se chce trochu projet, tak v našem regionu najde i Onen svět. Tam se nikomu z nás nechce, ale u nás je Onen svět chata, odkud je krásný výhled na pahorkatinu. Když je dobré počasí, jsou vidět i Alpy.

Jaké zážitky by si měli závodníci z Kovářova odvézt?

Určitě ty nejlepší. Všem týmům přeji, aby jejich svěřenci vyhráli časovku ve své kategorii, aby na nás hezky vzpomínali. A až si doma postaví pohár nebo pověsí medaili, tak budou říkat, ano, tohle jsem vyhrál v Kovářově.

Josef Janda


< Zpět

close
detail