Fanoušci cyklistiky v Mladé Vožici a Kovářově se dočkali! Mistrovství České a Slovenské republiky startuje ve čtvrtek

Milovníci cyklistiky se sejdou nejprve ve čtvrtek 23. června v Kovářově u Milevska, kde se uskuteční časovka jednotlivců. Boje o nejlepší české a slovenské cyklisty pak vyvrcholí v neděli 26. června silničním závodem jednotlivců v Mladé Vožici a jejím okolí.

Pořadatelé očekávají účast obhájce prvenství Michaela Kukrleho i vítěze jedné z etap Gira Jana Hirta. Ve slovenských barvách by měl nastoupit trojnásobný mistr světa Peter Sagan. Na startu by neměli chybět ani jezdci domácího ČEZ Cyklo Teamu Tábor či cyklisté původem z Tábora jezdící za hradecký Elkov Kasper – Michael Boroš a bratři Ťoupalíkové. Chybět naopak budou Martina Sáblíková a Zdeněk Štybar. Mediálním partnerem šampionátu jsou Jihočeské týdeníky. V úterý 21. června proběhla k této významné sportovní události tisková konference v pražské restauraci U Medvídků, kde o šampionátu promluvili prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek, ředitel závodů Petr Balogh, náměstek hejtmana Jihočeského kraje a starosta obce Kovářov Pavel Hroch, senátor a starosta města Mladá Vožice Jaroslav Větrovský a mistr České republiky v silniční cyklistice z roku 2021 Michael Kukrle (Elkov Kasper).

Na úvod tiskové konference poděkoval ředitel závodů Petr Balogh všem pomocníkům v organizačním týmu a představil mistrovské tratě. Prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek promluvil o náročnosti pořádání silničních závodů a možnosti sledovat průběh šampionátu na velkoplošných obrazovkách u pivních stanů.

Dělají maximum

Starosta Kovářova Pavel Hroch zmínil význam dobrovolníků, kterých musel sehnat pětapadesát. „Děláme maximum pro spokojenost jak závodníků, tak fanoušků. Máme v Kovářově dobrou pekárnu a dobré pivo. Chceme Vožici porazit a soutěž o nejvyzdobenější obec na trati vyhrát. Osobně na závodech bohužel nebudu, protože den před závodem odlétám pracovně na Maltu. Vše ale budu sledovat v mobilu,“ zmínil Pavel Hroch.

Trať je oheň

Senátor a starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský promluvil o umístění města na periferii kraje v sousedství s Vysočinou. „Jsme malá Šumava a sousedíme s Českomoravskou vrchovinou. Reliéf je opravdu náročný a bude to zajímavý závod. Osobně jsem si trať projel a je to fakt oheň,“ zdůraznil Větrovský.

Obhájce Vožici zná

Loňský vítěz Michael Kukrle prozradil, že nepojede v Mladé Vožici poprvé. „Mám už zkušenosti z loňského roku, kdy se jel v Mladé Vožici Český pohár. Je to moc pěkná a těžká trať, kde není kousek roviny. Proto si myslím, že to bude závod čistě o výkonnosti. Hodně se na něj těším,“ řekl Kukrle.

Kukrle cítí formu

Kukrle je v dobré formě, jelikož o uplynulém víkendu vyhrál závod ve Francii. „Fyzicky se cítím dobře, jsem odpočinutý, i když mám za sebou dlouhou cestu z Francie. Myslím, že mám dobrou formu, ve Francii jsem absolvoval dvě zvlněné etapy, které byly hodně podobné vožickému okruhu. Ve Francii jsem tedy absolvoval skvělou přípravu jak na časovku, tak na silniční závod,“ uvědomuje si Kukrle.

Vrchol sezony

Michael Kukrle obhajuje loňské prvenství a šampionát vnímá jako vrchol sezony. „Vždy chceme jako tým uspět, stejné je to i letos. Pokud se nepletu, už by to bylo po šesté v řadě, kdy náš tým vyhraje,“ dodal Kukrle.

Hirt zářil

Z Brna se přihlásil o slovo ve videohovoru ještě vítěz letošní 16. etapy Gira Jan Hirt (Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux). Celkově šestý muž závodu měl z výsledků v Itálii velkou radost. „Je to můj největší úspěch ve sportovním životě a na tuzemský šampionát se už těším,“ řekl Hirt.

Nechce ztratit formu

Po Giru měl Hirt týden volno. „Potom jsem závodil ve Francii a poslední dva týdny před šampionátem už jen jezdím na kole, protože nechci ztratit formu. Jako na Giru asi nebude, ale ambice určitě mám,“ dodal Hirt, jehož nejlepším výsledkem na MČR je 6. místo z roku 2014.

Hirtovy ambice

Letošní ambice nemá Hirt vůbec malé. „Chci zkusit vyhrát a vím, že to bude těžké. Elkov je opravdu silný tým, který je určitě největším favoritem závodu. Nikdy jsem šampionát nevyhrál, proto se o vítězství poperu. Je to pro mě velká motivace,“ promluvil Hirt o svých ambicích.

Na trať v sobotu

Na okruh se vydá Hirt asi až v sobotu den před závodem. „Rád bych si trať projel, i když asi nebude dobré počasí. Chci si ale trať osahat, abych věděl, do čeho jdu. Podle všeho by to měla být těžká trať,“ uzavřel Jan Hirt.

Josef Janda


< Zpět

close
detail