Soutěž škol (report)

Mladé cyklisty déšť nezastavil

Úvodním podnikem byl v úterý 22. dubna zahájen třetí ročník soutěže škol v cyklistice v rámci Táborských okruhů, který nese podtitul Hledá se mistr světa 2015. Akce si dala za cíl přilákat k cyklistice nové tváře z řad dětí. Jak se mohli diváci přesvědčit, tak pořadatelé pomalu sklízejí sladké plody své práce, když dresů pořádajícího ČEZ Cyklo Teamu Tábor ve startovním poli výrazně přibylo.

Nejjasnější důkaz toho byl v nejstarší kategorii, kterou je pro letošek 8. třída. Zde se o vítězství stylem start – cíl utkala dvojice v barvách domácí stáje Matěj Syrovátka ze ZŠ Husova Tábor a Jan Burgstaller ze ZŠ Mikuláše z Husi Tábor. Z vítězství se v cílovém spurtu radoval prvně jmenovaný. Právě tato zmiňovaná dvojice se k cyklistice dostala díky akci Hledá se mistr světa. „Dřív jsem dělal triatlon, ale už mě to omrzelo. Právě tady jsem si loni vyzkoušel cyklistické závody a chytlo mě to. Už jsem u cyklistiky zůstal,“ popsal svůj vstup do cyklistického oddílu Jan Burgstaller. Podobně na tom byl i jeho soupeř. „Dá se říct, že jsem začal závodně jezdit na kole právě po téhle akci v loňském roce. Moc mě to baví a chci u ježdění zůstat,“ doplnil svého stájového kolegu vítěz závodu Matěj Syrovátka. Dramatický byl i souboj o třetí místo, kde se utkali Ondřej Vačlena ze ZŠ Jistebnice a Celestýna Součková z 2. ZŠ Školní náměstí Sezimovo Ústí. V cíli byl šťastnější Vačlena a na závodnici v barvách ČEZ Cyklo Teamu zbyla nepopulární bramborová medaile.

V soutěži 7. tříd se na stupínek nejvyšší celkem suverénně prosadil Jiří Hořejší ze ZŠ Opařany. „Cyklistiku závodně neprovozuji, ale už jsem nějaký závod jel. Baví mě to a je možné, že se cyklistice začnu věnovat víc,“ popsal svůj vztah k závodění vítěz Jiří Hořejší. Druhý skončil Tadeáš Grym ze ZŠ Jistebnice a třetí Kamila Janů ze ZŠ Mladá Vožice.

V nejmladší kategorii 6. třída vystoupal na stupínek nejvyšší Jakub Ťoupalík ze ZŠ Mikuláše z Husi, který má závodnický vzor ve svém bratrovi Adamovi. Ten už od žákovských kategorií podává nadprůměrné výkony a v poslední cyklokrosové sezoně se stal vítězem světového poháru juniorů. „Brácha je pro mě velká motivace. Chtěl bych kráčet v jeho stopách a být alespoň tak dobrý jako on,“ vyslovil přání Jakub Ťoupalík. Druhé místo bral Michal Šimák ze ZŠ Chýnov a třetí skončila Veronika Kalabová ze ZŠ Helsinská.

Celkově si, i přes nepříliš dobré povětrnostní podmínky, do Odpočinkového areálu Komora našlo cestu 38 mladých nadšených cyklistů, kteří tak rovněž přispěli body do celkového hodnocení škol, kde může o konečném vítězi rozhodovat každý bodík. Příští akce Hledá se mistr světa 2015 je na programu 20. května.