Soutěž škol (report)

V závěrečném klání favorité nezaváhali

Třetí a závěrečný podnik Táborských okruhů 2015 znovu nabídl soutěž škol v cyklistice s podtitulem Hledáme mistra světa v cyklokrosu. Do odpočinkového areálu Komora na Sídlišti nad Lužnicí v Táboře opět zavítala velká spousta mladých nadšených cyklistů.

Poslední porce klání měla vyluštit tajenku celkového vítěze v jednotlivých kategoriích a také vítěze v soutěži škol, kam se započítávaly celkové výsledky napříč kategoriemi. Mezi 6. třídou potřetí v řadě nenašla přemožitele Daniela Radová ze ZŠ Karlov Benešov. Vítězný hattrick pochopitelně znamenal i celkové vítězství. Za zmínku rozhodně stojí, že Daniela Radová byla o dva roky mladší než její kolegové na stupních vítězů. Druhá v posledním klání a i celkově byla Klára Šafaříková z Gymnázia Pierra de Coubertina Tábor. Stejně na tom byl i třetí Marek Měchura ze ZŠ Husova Tábor.

Mezi žáky sedmých tříd si pro jasné prvenství nejen v závěrečném klání, ale i v celkovém pořadí dojel Jakub Ťoupalík ze ZŠ Mikuláše z Husi Tábor. „Vítězství nebylo zas tak těžké. Jsem zvyklý jezdit těžší závody, jako jsou třeba Český pohár. Byli tady i těžcí soupeři, takže to bylo fajn,“ popsal poslední klání i celkové vítězství Jakub Ťoupalík. Druhý v závodě i v celkovém pořadí byl Michal Šimák ze ZŠ Chýnov. Třetí místo bral David Poledne ze ZŠ Jistebnice, který celkově skončil těsně pod stupni vítězů. Dvojici Ťoupalík, Šimák měl na stupně vítězů v konečném účtování doprovodit Michal Macháček ze ZŠ Chýnov, ale bohužel se po pádu na kole zotavuje v nemocnici a posledního závodu se nemohl zúčastnit. Pohár za třetí místo za něj přebral bratr Tomáš.

V klání 8. tříd se opakoval stejný scénář jako mezi šesťáky. Pořadí na stupních vítězů v třetím klání se rovnalo i pořadí celkovému. Loňské vítězství mezi sedmou třídou obhájil i mezi osmáky Jiří Hořejší ze ZŠ Opařany. „Letošní vítězství bylo těžší než to loňské. Měl jsem tu kamarády, kteří to pořádně hnali. Byli jsme všichni na stejné vlně, takže se rozhodovalo až ve spurtu,“ popsal své dojmy Jiří Hořejší. Druhou příčku bral Vojtěch Studenovský ze ZŠ Jistebnice a třetí jeho spolužák Tadeáš Grym.

V kategorii 9. třída si pro prvenství dojel Jan Burgstaller ze ZŠ Mikuláše z Husi Tábor. Ten se také po dvou vítězstvích a jednom druhém místě stal celkovým vítězem. „Vítězství nebylo rozhodně jednoduché. Od minulého závodu si mě soupeři začali víc hlídat. Snažil jsem se držet vpředu, abych zvládl spurt,“ popsal vítěz závodu i celkového pořadí Jan Burstaller. Mladý závodník je zároveň „obětí“ akce Hledáme mistra světa v cyklokrosu, jelikož právě po absolvování soutěže před dvěma lety se začal cyklistice věnovat závodně. „Je pravda, že na základě této akce jsem se začal věnovat cyklistice závodně. Předtím jsem měl s cyklistikou zkušenosti z triatlonu,“ doplnil možná budoucí mistr světa v cyklokrosu. Druhé místo v závěrečném klání i celkově obsadil Ondřej Vačlena ze ZŠ Jistebnice. Třetí skončila Celestýna Součková z 2. ZŠ Školní náměstí Sezimovo Ústí. Mladá závodnice jezdící v dresu ČEZ Cyklo Teamu Tábor brala celkově šestou příčku, když musela vynechat druhý podnik okruhů. Třetí místo v celkovém pořadí tak patřilo Tomáši Macháčkovi ze ZŠ Chýnov, který po poháru za bratra převzal i vlastní ocenění.

V soutěži škol obhájila loňské prvenství ZŠ Husova Tábor. Ředitel školy Petr Zamrzla nastínil možný průběh celého seriálu už po prvním ze závodů a jeho předpověď se do puntíku splnila. Žáci ZŠ Husova se na stupních vítězů příliš neobjevovali, ale zato sbírali ostatní umístění, která byla všechna bodována. „Z vítězství jsme pochopitelně šťastní. Musím ovšem říct, že dostat sem děti je někdy boj. V minulém závodě jsme měli větší skupinku a v tom dnešním menší, ale zato žáci více bodovali. Všem moc děkuji za reprezentaci. Kluky to chytlo a na závody se těšili. Byli jsme se školou minulý týden v zahraničí a hned v pondělí mě bombardovali, jestli se závodů zúčastníme. Právě z jejich přístupu mám největší radost,“ popsal celkové prvenství Petr Zamrzla. Stejně jako v loňském roce i v tom letošním skončila ZŠ Jistebnice na druhém místě. Třetí příčku obhájila domácí ZŠ Helsinská Tábor. „S třetím místem jsme velmi spokojeni. My jsme měli jasnou taktiku, a to hojnou účast. Jako domácí škola máme v tomto určitě výhodu. Letos jsme měli nejvyšší účast za všechny tři ročníky. Je to zásluhou paní učitelky Hany Hojdarové, které patří velký dík za celou organizaci naší výpravy,“ popsala jednoduchý klíč k celkovému třetímu místu ředitelka ZŠ Helsinská Alena Heršálková.

Kompletní výsledky

Celkové výsledky škol

Fotogalerie

Video z Velké ceny ČEZ

close
detail