Soutěž škol (report)

Soutěž škol při Táborských okruzích nabídla spurty i turistické tempo

V úterý 19. dubna proběhl ve sportovním areálu Komora v Táboře první závod letošních Táborských okruhů. Cyklistické odpoledne odstartovaly závody pro mládež, kde jezdci reprezentovali svoje školy. Také letos nesl náborový závod pro mládež název Hledá se mistr světa v cyklokrosu. Zápolení školáků je určeno žákům šestých, sedmých, osmých a devátých tříd. Na start se v dětských kategoriích postavil slušný počet 64 závodníků. Největší zastoupení měli jako tradičně žáci šestých tříd, kterých vyrazilo na závodní okruh sedmadvacet.

Táborské okruhy 2016

Šesťáci jeli na tři kola a jejich závod ovládla dívka. Daniela Radová přijela pro první místo ze ZŠ Karlov Benešov a neodvezla si prvenství z Tábora poprvé. Na stříbrnou pozici dosáhl domácí jezdec Tomáš Kraus z táborské ZŠ Helsinská. Nedaleká škola měla v závodu šestých tříd drtivou převahu, jelikož na trať vyrazilo ze sedmadvaceti cyklistů v jejích barvách patnáct. Za třetí místo sklízel potlesk Matyáš Holan ze ZŠ Vorlina Vlašim.

V kategorii sedmých tříd chyběl domácím táborským jezdcům ke zlatu znovu jen krůček. První pozici vyjel v čtyřkolovém závodu Jakub Hrdlička z 2. ZŠ Jindřichův Hradec, který za sebou nechal dva zástupce táborských škol. Na druhém místě dokončila Klára Šafaříková z Gymnázia Pierra de Coubertina Tábor a bronzový stupínek obsadil Tomáš Dařena, který přispěl do sbírky medailí ZŠ Helsinská dalším cenným kouskem. Do zápolení sedmáků zasáhlo patnáct závodníků, přičemž hned pět z nich přijelo ze ZŠ Husova. Nejlepší z nich byl ale až pátý Filip Štrincl.

Mezi osmáky konečně zacinkalo zlato cyklistovi z táborské školy. První místo vyjel po pětikolovém závodu jednoznačně Jakub Ťoupalík ze ZŠ Mikuláše z Husi, i když se ho ze začátku držel Josef Čekal z Gymnázia Sedlčany. Oba soupeři se zbytku startovního pole utrhli hned po prvním okruhu a chvilku jeli spolu, poté se však Ťoupalík odhodlal k prudké sólojízdě a dal všem najevo, kdo je králem. „Vzal jsem za to hned na startu a Josef Čekal se mě dokázal držet asi kolo a půl. Když jsem na něm zpozoroval únavu, přidal jsem ještě víc. Pak už odpadl. Jelikož jezdím profesionálně za Cycling Academy Tábor a ostatní jezdci jsou asi jen amatéři reprezentující svou školu, tak to bylo hodně znát. Celý závod se mi jelo dobře a neměl jsem žádné problémy. Závod není ve srovnání s těmi na Českých pohárech tak dlouhý,“ řekl po závodě Ťoupalík. Sedlčanský Čekal více sil nenašel a musel se spokojit s druhou příčkou. Pro třetí místo dojel Michal Macháček ze ZŠ Chýnov. Bedna těsně unikla jezdcům ze ZŠ Jistebnice, kteří vyrazili v jedenáctičlenném závodu na trať čtyři.

Pětikolový závod deváťáků byl ze začátku velmi kuriózní. Po startu se vůbec závodem nazvat nedal, jelikož jezdci nasadili úsměvy a předváděli v jednom velkém houfu spíše turistickou projížďku. Opravdu hlemýždí tempo neuniklo samozřejmě hlavnímu rozhodčímu, který pohrozil anulováním závodu, pokud se skutečně nezačne závodit a usilovat o vítězství. Po čase tedy jezdci do pedálů šlápli více a v cíli viděli diváci i hezké souboje o přední pozice. Mezi jedenácti účastníky si pro prvenství dojel Tadeáš Grym ze ZŠ Jistebnice, který za sebou nechal v cílové rovince Jiřího Hořejšího ze ZŠ Opařany. Na bronz dosáhl Vojtěch Studenovský, opět ze ZŠ Jistebnice.


Výsledky:

6. třída – 3 kola

1. Daniela Radová (ZŠ Karlov Benešov)
2. Tomáš Kraus (ZŠ Helsinská Tábor)
3. Matyáš Holan (ZŠ Vorlina Vlašim)

7. třída – 4 kola

1. Jakub Hrdlička (2. ZŠ Jindřichův Hradec)
2. Klára Šafaříková (Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor)
3. Tomáš Dařena (ZŠ Helsinská Tábor)

8. třída – 5 kol

1. Jakub Ťoupalík (ZŠ Mikuláše z Husi Tábor)
2. Josef Čekal (Gymnázium Sedlčany)
3. Michal Macháček (ZŠ Chýnov)

9. třída – 5 kol

1. Tadeáš Grym (ZŠ Jistebnice)
2. Jiří Hořejší (ZŠ Opařany)
3. Vojtěch Studenovský (ZŠ Jistebnice)

Kompletní výsledky

Celkové výsledky

Fotogalerie

Video z Velké ceny ČEZ

close
detail