Soutěž škol (report)

Závodu škol kralovala Jistebnice

Poslední závod Táborských okruhů 2018 proběhnul ve sportovním areálu Komora v Táboře ve středu 30. května. Odpoledne nabité cyklistikou odstartovaly již potřetí závody pro mládež, kde jezdci reprezentovali svoje školy. Stejně jako loni nesl náborový závod pro mládež název Hledá se mistr světa v cyklokrosu. Zápolení školáků je určeno žákům šestých, sedmých, osmých a devátých tříd. Celkovými vítězi se s jasnou převahou stali reprezentanti ZŠ Jistebnice, kteří ovládli celý seriál se ziskem 1 286 bodů. Za Jistebnicí proběhl velký souboj o druhé místo mezi táborskými školami. Druhý skončila nakonec ZŠ Husova s 607 body a třetí ZŠ Helsinská se ziskem 596 bodů. Bramborová pozice zbyla na 2. ZŠ Školní nám. Sezimovo Ústí s 511 body. Závodu se zúčastnilo celkem 23 škol.

Táborské okruhy 2016

Suverénní ZŠ Jistebnice zvítězila v soutěži škol popáté. „Na první pohled to vypadá, že z vítězství již děláme tradici. Když jsme letos do závodů nastoupili, mysleli jsme, že umístění na bedně by bylo dobré. Kluci ale pořádně zamakali a znovu jsme nejlepší. Uvidíme, jak na tom budeme příští rok, protože nám odejdou kluci z devítky,“ zhodnotil úspěch své školy její ředitel Dušan Petržel.

Šesťáci závodili na tři kola a jejich zápolení mělo opět domácího táborského vítěze. Nejlepším ze všech byl Tomáš Kraus ze ZŠ Helsinská Tábor. Na stříbrnou pozici dosáhl David Šimeček z 1. ZŠ 9. května Sezimovo Ústí. Pro třetí místo si dojel jezdec dokonce až ze ZŠ Kardašova Řečice, jejímž jediným zástupcem byl Šimon Michálek. V celkovém hodnocení třídílného seriálu bylo pořadí totožné. Velká bitva o prvenství ovšem čekala na Krause se Šimečkem, kteří měli před posledním závodem stejný počet bodů. „Prožil jsem s Davidem hodně těžký souboj. Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo zvítězí. Ještě na cílové rovince byl soupeř přede mnou. Teprve několik desítek metrů před cílem jsem Davida předjel. V posledních metrech křičel, že už nemůže. Z vítězství mám velkou radost, bylo to těsné,“ svěřil se s radostnými pocity Tomáš Kraus.

V kategorii sedmých tříd se radoval z vítězství ve třetím závodu taktéž jezdec z táborského regionu. Pro první místo si dojel ve čtyřkolovém závodu Kryštof Krešák z 2. ZŠ Školní nám. Sezimovo Ústí. Stříbrnou pozici brala Daniela Radová ze ZŠ Karlov Benešov. Na stupínek za třetí místo vystoupal Patrik Pršanec ze ZŠ Sokolská Třeboň. V celkovém pořadí seriálu zvítězila Radová před Pršancem a Krešákem.

Pětikolové zápolení osmých tříd patřilo Matouši Rubášovi ze ZŠ Rokycany. Druhý dojel Adam Kubík z Táborského soukromého gymnázia a třetí pozice připadla Robertu Kostlánovi z 1. ZŠ 9. května Sezimovo Ústí. V celkovém vyhodnocení bylo pořadí totožné.

Pětikolový závod deváťáků nabídnul v posledním klání přehlídku pouze čtyř jezdců z táborského regionu. Z vítězství se i potřetí radoval Michal Strejc ze ZŠ Bechyně Školní, který oslavil rovněž jasné celkové prvenství. „Vůbec jsem nečekal, že bych mohl vyhrát všechny tři závody. Minulý rok jsem skončil na druhém místě, tak jsem moc spokojený, že jsem se zlepšil. Cyklistiku dělám v rámci triatlonu, který je pro mě prioritou. V něm bych se rád dostal na vyšší úroveň, třeba do české reprezentace. Nicméně dalším úspěchům na kole bych se nebránil,“ zamyslel se Michal Strejc. Zbylá pódiová umístění brali ve třetím dílu i celkově žáci ze ZŠ Jistebnice Ondřej Němeček a Pavel Podlesný.