Soutěž škol (report)

Soutěž škol na Táborských okruzích vyhrála ZŠ Jistebnice

Ve středu 29. května proběhl ve sportovním areálu Komora v Táboře poslední třetí závod Táborských okruhů 2019. Odpoledne nabité silničními závody odstartovalo v 16:20 zápolení mládeže, během něhož reprezentovali žáci a žákyně své školy. Na táborském oválu se představili žáci šestých, sedmých, osmých a devátých tříd. Na start se v žákovských kategoriích postavilo 43 závodníků. V celkovém hodnocení všech tří dílů zvítězila ZŠ Jistebnice. Mezi jednotlivci vyhráli všechny tři závody dva cyklisté. Mezi deváťáky Matyáš Durdiak (ZŠ Helsinská Tábor) a mezi šesťáky Anna Hrdinová (2. ZŠ Školní nám. Sezimovo Ústí). Nepříjemným momentem posledního dílu letošních Táborských okruhů byla kolize rozhodčího Jiřího Dohnala s dvěma osmáky, po které skončil rozhodčí v nemocnici.

Táborské okruhy 2016

Šesťáci závodili jako obvykle na tři kola a stejně jako ve dvou předchozích dílech nenašla Anna Hrdinová (2. ZŠ Školní nám. Sezimovo Ústí) přemožitele. Jako obvykle porazila všechny kluky a potřetí vystoupala na nejvyšší stupínek. Není tak divu, že brala zaslouženě i celkové prvenství v celém seriálu. Druhé místo zajel její spolužák Lukáš Klicman a třetí skončil Tomáš Fara (ZŠ Jistebnice). Stejné bylo i celkové pořadí. Druhou nejlepší dívkou byla v třetím závodu čtvrtá Veronika Horká (ZŠ Písek). Největší zastoupení měla v závodu šestých tříd ZŠ Jistebnice, kterou reprezentovala polovina z dvacítky startujících.

V kategorii sedmých tříd se vydalo na ovál opět jedenáct závodníků. Vítězství z předchozího druhého dílu obhájil ve čtyřkolovém závodu suverénní Tomáš Kraus (ZŠ Helsinská Tábor). Velká škoda, že nestartoval v prvním dílu, jistě by pomýšlel na celkové vítězství. Druhé místo putovalo zásluhou Davida Šimečka do 1. ZŠ 9. května Sezimovo Ústí. Třetí místo vybojoval Vít Waldhauser (ZŠ Husova Tábor). Mezi sedmáky se představilo opět nejvíce zástupců ze ZŠ Jistebnice, úspěšní však nebyli. Startovala jediná dívka Nikola Šmejkalová, která obsadila devátou pozici z jedenácti. V celkovém pořadí seriálu se radoval Vít Zadražil (Gymnázium Třeboň), za ním skončili Tomáš Kraus (ZŠ Helsinská Tábor) a Richard Buzek (ZŠ Jistebnice).

Vítězství mezi osmáky bral po pěti kolech zástupce soběslavského gymnázia Kryštof Krešák. Jelikož zvítězil také ve druhém dílu, dosáhl na celkové prvenství i bez účasti v prvním závodu. Při rovnosti bodů s druhým Matyášem Holanem z Vlašimi rozhodl lepší Krešákův výsledek v posledním závodu. Další místa obsadili v posledním měření sil žáci ze škol mimo táborský region. Druhý dojel v pětikolovém závodu Martin Záruba (Gymnázium Třeboň) a třetí Matyáš Holan (ZŠ Vorlina Vlašim). V celkovém pořadí obsadili místa za vítězným Krešákem již zmíněný Matyáš Holan a Vít Martínek (ZŠ Jistebnice). Kaňkou na závodu bylo diskvalifikování Tomáše Cimpy (2. ZŠ Školní nám. Sezimovo Ústí), který kolizí s Matyášem Holanem způsobil i střet s rozhodčím Jiřím Dohnalem. Po hromadném pádu skončili nešťastníci v péči záchranné služby, rozhodčí Dohnal putoval dokonce do nemocnice.

Na pět kol závodili i deváťáci. Stejně jako minule byla jejich kategorie nejméně obsazena. Mezi pěti závodníky kraloval již potřetí Matyáš Durdiak (ZŠ Helsinská Tábor), za kterým dokončili na medailových pozicích Štěpán Hynšt (ZŠ Jistebnice) a Tomáš Dvořák (ZŠ Helsinská Tábor). V celkovém pořadí si za vítězným Durdiakem oba medailisté Hynšt s Dvořákem pozice prohodili.

V celkovém hodnocení škol se radovala z prvenství ZŠ Jistebnice. Vítězové nasbírali 1 172 bodů. Na druhém místě skončila 2. ZŠ Školní nám. Sezimovo Ústí s 931 body. Bronz putoval do ZŠ Helsinská Tábor, která získala 789 bodů.