Česky English

Marián Štetina: Cyklokros je jedním z nejpopulárnějších sportů v České republice

V úterý 3. června se v Odpočinkové zóně Komora konal třetí a zároveň poslední díl seriálu silničních kritérií Táborské okruhy 2014, který vyhrál Milan Kadlec. Přinášíme Vám z něj sestřih z produkce TV Moab.cz a rozhovor s prezidentem Českého svazu cyklistiky.

V poslední době se cyklistické diplomacii povedlo několik úspěchů. Jedním z nich je mistrovství světa v Táboře v příštím roce. Jaký to má význam pro celou cyklistiku v Čechách?
Cyklokros je jedním z nejpopulárnějších sportů v České republice. Tábor jako první město na světě bude potřetí pořádat mistrovství světa v cyklokrosu. Samotný šampionát má velký význam pro českou cyklistiku, a i díky Táboru je česká cyklistika v očích Mezinárodní cyklistické federace UCI na velmi vysoké úrovni.

Já jsem rád, že se ucházíme i o další mistrovství světa. Letos pořádáme mistrovství světa v sálové cyklistice, pro rok 2016 se ucházíme i o horská kola. Obecně platí, že pořádání mistrovství světa pomáhá ke zvýšení prestiže české cyklistiky na půdě UCI.

Jaká je situace Tábora v konkurenci Belgie a Holandska?
Obecně si myslím, že Česká republika patří za Belgií, vedle Holandska a Francie, k těm tradičním zemím. Tábor je spolu s Koksijde na té absolutní špičce světového cyklokrosu.

Jak vidíte šanci Nového Města na Moravě na pořádání mistrovství světa horských kol?
Já si myslím, že pokud všichni členové řídícího výboru UCI budou hlasovat podle svého nejlepšího svědomí, tak nikdo jiný než Nové Město nemůže tu kandidaturu získat. Nové Město bylo vyhodnoceno třikrát po sobě jako nejlepší světový pohár horských kol. Je tam úžasná organizace, bezproblémové finance. Pokud to Nové Město nezíská, bude to nespravedlivé a budou u toho hrát roli faktory jiné než sportovní a organizační.

Myslíte, že podobná situace by mohla nastat i na silnici?
To si nemyslím. Teď to budu posuzovat jenom z hlediska financí. Česká republika nemá v příštích pěti až deseti letech šanci ucházet se o mistrovství světa v silniční cyklistice. Protože pokud se náklady na mistrovství světa v cyklokrosu pohybují v řádech desítek miliónů, v silniční cyklistice jsou to stovky miliónů, až miliardy. A to je u nás absolutně nereálné.

  

  

(mbj)


< Zpět

Partneři

ČEZ


Toi Toi


Cube


Janev


Force


Kalas Sportswear


Comett


Prodoli


Isostar


Caffé Trombetta


TZMT


Karcher


Agentura Cyklistika


Týdeník Táborsko


Rádio Blaník


Jihočeský kraj


Tábor

close
detail