Martin Bína zvítězil při druhém klání Táborských okruhů

Úvodní díl seriálu silničních kriterií s názvem Táborské okruhy provázelo špatné počasí. Déšť a zima příliš nepřály dobrým výkonům. Druhý závod byl po všech stránkách vydařenější. Krásné počasí, nabitá startovní listina a velmi slušná divácká kulisa, byly hlavními znaky Velké ceny ČEZ, která se jela v Odpočinkové zóně Komora v úterý 20. května.

Hlavnímu závodu na padesát okruhů předcházelo tradiční klání škol s podtitulem Hledá se mistr světa v cyklokrosu 2015, které bude na konci ledna hostit právě Tábor. V závodu 6. tříd se dal hledat favorit v dresu pořádajícího ČEZ Cyklo Teamu Tábor, který oblékal Jakub Ťoupalík hájící barvy ZŠ Mikuláše z Husi Tábor. Táborský mladík se z vítězství radoval v úvodním klání, ale tentokrát vyšel naprázdno a musel se spokojit až se čtvrtým místem. Vítězství získal Josef Čekal z Gymnázia Sedlčany, který si na Okruzích odbyl premiéru. „O závodech mi řekl táta, který mě také přivezl. Moc se mi tu líbí. Závody jsou velmi dobře zorganizované. Vítězství mě překvapilo a mám z něj radost,“ řekl po dojetí do cíle vítěz klání šestých tříd Josef Čekal. Druhé a třetí místo obsadili žáci ZŠ Chýnov Michal Macháček a Michal Šimák. V o rok starší kategorii obhájil vítězství z úvodního podniku Jiří Hořejší ze ZŠ Opařany. „Dnešní vítězství bylo o dost těžší. Jelo nás více pohromadě. Naštěstí jsem to v závěru urval a dojel pro vítězství,“ okomentoval svůj triumf Hořejší. Druhá skončila Kamila Janů ze ZŠ Mladá Vožice a třetí Vojtěch Studenovský ze ZŠ Jistebnice. Také v kategorii osmých tříd přišla obhajoba úvodního vítězství, když stylem start – cíl zvítězil Matěj Syrovátka (ZŠ Husova Tábor). Druhý dojel Jan Burgstaller (ZŠ Mikuláše z Husi) a třetí Ondřej Vačlena z Jistebnice. „Dnes to bylo velmi těžké. Nikdo mě na čele nechtěl střídat. Trochu se na kluky zlobím, že jsem to musel celé odtahat,“ popsal své vítězství Matěj Syrovátka.

V elitní kategorii se na start srovnalo osmatřicet závodníků, takže o zábavu bylo postaráno. Navíc pořadatelé do druhého podniku upravili pravidla závodu a kromě bodování každého pátého okruhu se bodovaly i jednotlivé průjezdy dvěma a jedním bodem. Přehlednost celého klání, hlavně do jeho poloviny, nebyla úplně nejlepší, jelikož se pořadí měnilo téměř po každém bodování. Pilnými sběrači bodů byli třeba Jan Ryba ze Sparty Praha nebo domácí borec Ondřej Bambula. Pozadu nezůstal ani Martin Bína, který se do Tábora, kde se vyučil cyklistickému řemeslu, vrátil v barvách belgické stáje Kwadro-Stannah. Naopak za očekáváním zůstal vítěz celého loňského ročníku Zdeněk Mlynář, který celkově posbíral jen tři body a nakonec se nevešel ani do první patnáctky.

Pověstný chlebíček se lámal v polovině celého klání, kdy se do úniku dostala pětice závodníků, ze které vykrystalizovala trojice Martin Bína, domácí Michael Boroš a Tomáš Medek ze Sparty Praha. Trio vydrželo v osamocení až do konce celého klání a podělilo se o stupně vítězů. První místo pro sebe urval a vítězný návrat zažil Bína. O šest bodů méně posbíral Tomáš Medek. Michal Boroš bral třetí místo. „Úvod byl hodně nervózní a všichni se vzájemně oťukávali. Já jsem jel první závod, takže jsem kluky moc neznal. Oni už proti sobě jeli,“ popsal nervózní úvod závodu Martin Bína. „Já se doma moc neohřeju. O víkendu ještě pojedu Český pohár na Lipně, ale pak se vracím do Belgie, kde pojedu etapový závod kolem Belgie,“ popsal nejbližší program vítěz druhého závodu Táborských okruhů Martin Bína.

Do závodu kromě elitní kategorie nastoupili i tři junioři a jedna žena. Mezi juniory na příčku nejvyšší vystoupal Rakušan Julian Steindler z RC Ärbo Wels Gourmetfein. Jeho týmový kolega Nils Friedl skončil třetí. Druhou příčku bral Vojtěch Modlitba z H. M. Sport Český Krumlov. Jedinou ženou ve startovním poli byla Martina Růžičková z FORNO D´ASOLO – ASTUTE Manhattan.

Poslední díl Táborských okruhů je na programu v úterý 3. června, kdy bude znám i celkový vítěz seriálu.

Výsledky telegraficky:

Kategorie muži:

1. BÍNA Martin (KWADRO-STANNAH) – 56 bodů, čas 1:00:02, 2. MEDEK Tomáš (AC SPARTA PRAHA) – 50 bodů, 3. BOROŠ Michael (ČEZ Cyklo Team Tábor) – 27 bodů, 4. RYBA Jan (AC SPARTA PRAHA) – 16 bodů, 5. KRAUS Jan (TEAM DUKLA PRAHA) – 13 bodů, 6. FÜRST Roman (TEAM DUKLA PRAHA) – 13 bodů, 7. BAMBULA Ondřej (ČEZ Cyklo Team Tábor) – 7 bodů, 8. ADEL Filip (Superior Rubena Team) – 7 bodů, 9. HEBÍK Martin (CK Příbram - Fany Gastroservis) – 6 bodů, 10. OKROUHLICKÝ Tomáš (AC SPARTA PRAHA) – 6 bodů

Kategorie junioři:

1. STEINDLER Julian (RC ARBÖ WelsGourmetfein) – čas 0:55:15, 2. MODLITBA Vojtěch (H.M. Sport Český Krumlov), 3. FRIEDL Nils (RC ARBÖ WelsGourmetfein) – 2 body, - 1 kolo