Nová pravidla cyklokrosu UCI z 16.6.2014

Mezinárodní cyklistická unie UCI novelizovala pravidla cyklokrosu s účinností od 16.6.2014, která tedy budou závazná už pro nadcházející sezonu 2014/15. Nejzajímavější změnou je umožnění startu ve světovém poháru všem mužům elite a ženám, kteří figurují do 50. příčky žebříčku UCI.

Změněný první odstavec článku 5.3.006 zní:
K závodům světového poháru UCI je předkvalifikováno nejlepších 50 mužů elite a 50 žen z posledního žebříčku UCI publikovaného před datem pro přihlášení k závodu. Předkvalifikovaní závodníci jsou oprávněni startovat na základě uvážení národní federace. Federace, které mají méně než 8 závodníků v nejlepší padesátce, mohou rozšířit svůj výběr až na 8 účastníků. Nevyužitá předkvalifikovaná místa nejsou nahraditelná.

Tímto novým ustanovením se vyšlo vstříc především Belgičanům. Zaručených 8 míst jim bylo vždy málo. Nyní budou moci nasadit dle současného žebříčku UCI až 13 mužů elite do prvního závodu světového poháru UCI 2014/15.

Pro Českou republiku toto nové ustanovení nemá prakticky žádný dopad. V top 50 máme aktuálně 7 závodníků: 17. Martin Bína, 18. Zdeněk Štybar, 35. Ondřej Bambula, 36. Radomír Šimůnek, 42. Lubomír Petruš, 45. Tomáš Paprstka, 50. Vladimír Kyzivát.

Jsou to tak jako tak pravidelní účastníci světového poháru. Navíc Zdeněk Štybar své místo uvolní, protože pravděpodobně znovu pojede světový pohár maximálně v čase vánočním. Česká republika díky němu jako mistru světa získává místo ve startovní listině navíc, takže může postavit až devět reprezentantů (pokud pojede i Štyby). Dalšími kandidáty na nominaci by pak měli být zejména loňští reprezentanti třiadvacítkáři Michael Boroš a Matěj Lasák.

Platí ale samozřejmě, že na nominaci bude mít vliv pokaždé hlavně výkonnost závodníků, a v konečném důsledku o ni rozhodne reprezentační trenér Stanislav Bambula a komise cyklokrosu vedená Čestmírem Kalašem.

Kompletní pravidla cyklokrosu (zatím v angličtině) s vyznačenými změnami najdete na níže uvedeném odkazu. Pravidla UCI musí být samozřejmě implementována do pravidel národních federací, tedy i Českého svazu cyklistiky. Ta Vám přineseme brzy.

UCI CYCLING REGULATIONS - PART 5 CYCLO-CROSS - version on 16.06.2014
(formát PDF, na stránkách UCI)


(mbj)


< Zpět

Partneři

close
detail