V Holých Vrších čeká na cyklokrosaře peklo i schody do nebe

Jedním z nejtěžších a nejobávanějším závodem v Čechách je tradiční cyklokros v Holých Vrších. Třetí závod seriálu Toi Toi Cupu je na programu v sobotu 12. října.

„Tvrdím jednu věc. Český cyklokrosař, který neokusil Holé Vrchy, jako by nebyl a neexistoval! O náročnosti se každoročně můžou na vlastní kůži přesvědčit i diváci, kteří se u nás také nadřou,“ říká stavitel zdejší trati Radek Beny Beneš.

V čem spočívá specifikum českého „Koppenbergu“? Je to trať s největším převýšením, její náročnost ještě navyšují obávané Kubínovy schody, klopené a kluzké zatáčky a další technické vychytávky, které jsou specialitou stavitele trati Benyho.

Nejlepší čeští cyklokrosaři navštíví Holé Vrchy letos už podruhé, první prověrkou bylo lednové mistrovství republiky. „Stopy po lednovém domácím šampionátu ještě ani pořádně nezmizely, ale jsou stále znatelné. Kolíky jsou ještě vlhké od lednových přeháněk. A ten kolík, u kterého si Štybar ustlal, asi vydražím,“ vtipkuje Radek Beneš.

Pořadatelé se už od neděle na závody na Holých Vrších připravují. „Makáme. Proti lednovému závodu jsme trať trochu narovnali. Provedli jsme akupunkturu v horním sadu, přibylo úseků do tahu a ubylo kudrlinek. Ale tradičné pasáže nezmizely - Kubínovy schody i Benyho klopenka pro velký ůspěch zůstaly.

Ke schodům bude letos cesta přímější, ale i tak to bude pekelné. Na závoďáky čeká šestnáct schodů do nebe,“ popisuje Radek Beneš drobné úpravy.

Předpověd počasí naznačuje zlepšení. Po dlouhodobých dešťových přeháňkách se očekává slunečno, s maximální teplotou přes 20 stupňů Celsia. „Počasí máme připraveno, stejně jako občerstvovnu na dvou strategických místech - u požární nádrže a u depa. Hlady a žízní trpět nebudete,“ upřesňuje Beny možnost občerstvení.

Závody šesti věkových kategorií jsou zařazeny do kategorie C2.

 

Program závodů:

9:45 hodin kadetky (společně kadetky a žákyně)

10:25 hodin žáci (společně žáci starší + žáci mladší)

11:10 hodin kadeti

12:00 hodin junioři

13:00 hodin ženy (ženy Elite + ženy U23 + juniorky)

14:30 hodin muži (muži Elite + muži U23)

 

text -peh-, foto -jsp-


< Zpět

Partneři

close
detail