R. B. Beneš:„Uspořádání závodů je každoročně stále těžší“

V Holých Vrších se jezdí cyklokros už od roku 1952, dlouhých 67 let. Vesnička nedaleko Mladé Boleslavi s 61 domy a asi 150 obyvateli pravidelně jednou do roka rozroste o nejlepší české cyklokrosaře. Po lednovém mistrovství republiky se tak letos stane už podruhé.

„Každý rok, když začínám připravovat trať, dýchne na mě nostalgie. Vlezu do Kubínovy kůlny, která je plná cyklo historických propriet - staré cedule, ráfky, galusky a rámy. Je to dost podobné, jako když kouknu na černobílé fotky ze Závodu míru. Pomalu bych tento závod chtěl hájit jako sportovně kulturní dědictví České republiky,“ svěřil se stavitel trati Radek Beny Beneš.

Už jen pamětníci si vzpomenou na slavné cyklistické závody, kterými byly Praha - Karlovy Vary - Praha nebo Závod míru, na kterých nechyběli velikáni tohoto sportu.

„Svaz by si měl vážit rodinného stříbra, kterým Holovršský cyklokros určitě za těch sedmašedesát let je! O dost rodinného stříbra již přišel. Mohl by vzít tento závod pod svá křídla a nenechal to na nás soukromnících a srdcařích. A těch v dnešní době rapidně ubývá. Proto bývá uspořádání podobných závodů rok od roku stále těžší,“ navrhuje Radek Beny Beneš.

Každoroční uspořádání jakýkoliv závodů sebou přináší svoje úskalí. Pořadatelé musí zajistit nejen nezbytné finance, různá povolení, ale i samotné postavení trati. Jenže generace místních nadšenců zestárla, těžko se hledají jejich následníci.

„Jsme pyšní na tradici, která se u nás jezdí už sedmašedesát let. Děkujeme všem partnerům, sponrozům a fanouškům za přízeň. Díky tomu můžeme tento závod uspořádat,“ říká ředitelka závodu Olga Šimůnková.

-peh-


< Zpět

Partneři

close
detail