V Jabkenicích se pojede jako ve zvířecí říši

Předposlední závod letošního ročníku Toi Toi Cupu se koná v sobotu v Jabkenicích. Obec s 441 obyvateli, ležící asi 18 km jihovýchodně od Mladé Boleslavi, se z větší části nachází na území přírodního parku Jabkenicko.

V roce 1875 byl místním nadlesním jmenován Josef Schwarz, se kterým se do obce přistěhoval jeho tchán, český skladatel Bedřich Smetana, který zde žil téměř nepřetržitě až do své smrti v roce 1884. I v současnosti má malá obec svého umělce, tím není nikdo jiný, než ředitel závodů Radek Beneš. Známý příznivec jednostopých vozidel, věčný hračička a neúnavný organizátor cyklistických závodů. Neustále vymýšlí novinky na tratích v Holých Vrších a Jabkenicích, pro medailisty a vítěze každoročně připravuje originální ceny.

„Vyhnali jsme kance z lesů a natloukli kolíky. Instalovali jsme dvě dubové klády jako obvyklé překážky, které jsme nazvali „Letisko dva duby“. Jelikož kdo neskočí, letí na hubu!“ vypráví Beny a dodává: „Detaily tvoří atmosféru a těmi nešetříme. Místo matraček omotaných kolem nebezpečných stromů naaranžujeme velké plyšové medvědy. A těch plyšových zvířat bude po lese víc. Tak se nelekejte!“

Jabkenická trať má svoje specifika. V dubovém lesíku najdete na psí schody, poté následuje myší díra. Na fotbalovém stadionu nechybí ani tradiční umělé překážky – tzv. Letisko dva duby. To jsou 34 centimetrů vysoké kulaté duby, kde získávají techničtější jezdci drahocenné vteřinky. Před nájezdem na sekci „Tříhrbý velbloud“ je nově nainstalována brána borců. Další důležitou a praktickou novinkou je při nájezdu do terénu chybějící obrubník. „Ten jsme na konci startovní a cílové rovinky kvůli bezpečnosti vyřízli,“ vysvětluje Beny a dodává: „Navíc ubyly před dubovým lesíkem dvě zatáčky a tím jsme trať trochu narovnali. Tím už plánujeme do budoucna, že bychom mohli uspořádat mistrovství republiky.“

K dobré a přátelské atmosféře závodů patří i plné břicho. „Na hřišti budou dvě občerstvovny. Jedna v kabinách TJ Sokola a druhá v buňce hned vedle kabin. Pokud bude hlad větší, než naši kluci na hřišti neukojí, bude otevřená i Hospůdka U Dafa. To je místo, kde ještě loni byla kancelář závodu. Ta se přemístila do bývalé hospody Nad Muzeem Bedřicha Smetany,“ popisuje ředitel závodu.

Podobně jako v minulosti, tak i letos přišel Beny s originálními nápady a připravil netradiční ceny pro nejlepší. „Trochu jsem si hrál v dílně a něco jsem svařil pro vítěze každé kategorie. Vítěze oceníme trikem Jabkokros, všichni medailisté obdrží dvě kila jablek,“ prozradil Beny.

K prodeji budou i nesmírně vzácné červené a žluté čapky. „Těch už ale máme jen dvacet k prodeji. Takže si zájemci budou muset přivstat,“ varuje Beny na nebývalý zájem o úzkoprofilové zboží.

Text -peh-, foto archiv Jabkokros


< Zpět

Partneři

close
detail