Kalendář Toi Toi Cupu na příští sezonu je už známý

Ve sportovním areálu Komora v Táboře proběhla ve středu 12. února schůze pořadatelů Toi Toi Cupu 2020 a MČR v cyklokrosu 2021.

Účastníci setkání vyhodnotili Toi Toi Cup 2019 a podívali se v televizi na pořad o uplynulé sezoně. Poté probrali účastníci setkání změny v pravidlech a věnovali se rozpisu závodů poháru pro následující sezonu. Pořadatelům se představil také nový traťový komisař pro cyklokros Zdeněk Mlynář, který dohlédne zejména na to, aby se během závodů v příští sezoně skákaly překážky. V průběhu schůze se rozproudila diskuse rovněž o úrovni české reprezentace a o Světovém poháru.

Uplynulou cyklokrosovou sezonu v českém poháru Toi Toi Cup zhodnotil jednatel Agentury Cyklistika Petr Balogh. „Naše cyklokrosové závody mají vysokou sportovní a organizační úroveň a v cyklistice patří k nejlépe organizovaným závodům v České republice. Startovali u nás jezdci ze čtrnácti států a zaznamenali jsme nepatrný nárůst na 2 740 závodníků za celý Toi Toi Cup,“ shrnul Balogh. Promluvil rovněž o roli cyklokrosu na televizní obrazovce. „Z jednotlivých odvětví cyklistiky jsme v programu České televize nejsledovanější. Celková sledovanost byla 2 750 000 diváků,“ nalezl pozitiva Balogh.

Pořadatelům Toi Toi Cupu se v Táboře představil nový traťový komisař pro cyklokros Zdeněk Mlynář. „V dubnu objede všechna místa, kde se Toi Toi Cupy pojedou. Důležité je, aby dohlédl na překážky, u nichž bude garantovat, aby se daly skákat,“ zdůraznil důležitou věc Balogh, jehož cílem je donutit cyklokrosaře překážky skákat, přičemž tratě budou vystavěné tak, aby měli závodníci ze skákání znatelnou výhodu.

Zdeněk Mlynář se zamyslel, co chybí českým závodníkům v porovnání se světovou konkurencí a navrhl, jak jim pomoct. „Chceme tratě rozšířit tak, aby cyklokrosaři během závodu přemýšleli. Budou tak mít možnost reagovat na pády, aby ležícího závodníka objeli. Srovnáme také zatáčky, aby nebyly zavřené. Přeju si, aby je naši cyklokrosaři projížděli na hranici uklouznutí. Tohle je naučí při závodě rychle reagovat,“ podotkl Mlynář, který šel pro nehezký příklad na Slovensko. „Zamotávali tratě a výkonnost šla rapidně dolů. Tepová frekvence závodníků neměla hodnoty, jaké by měla mít. Podobné je to u nás. Při závodě Světového poháru musíte mít hodnoty o patnáct až dvacet tepů víc. Takového výsledku nedosáhnete a prostě na takový závod nemáte výkonnost,“ zdůraznil Mlynář.

Nový komisař nemluvil ale jen o úpravě tratí. Podle jeho názoru jezdí závodníci pomalu. „Na našich tratích měli limity na průměru kolem dvaceti kilometrů za hodinu, kadeti jeli o jeden kilometr za hodinu pomaleji než muži. Tohle je špatně, mělo by se zrychlit. Ve světě jezdí konkurenti kolem sedmadvaceti a na blátě kolem třiadvaceti kilometrů za hodinu. Přesně tam se chceme posunout,“ dodal Mlynář.

Diskutující se na setkání shodli, že v rámci reprezentace je potřeba zkvalitnit všechno. Nový traťový komisař pro cyklokros Zdeněk Mlynář zdůraznil důležitost skákání překážek na trati. „Byli jsme jediní, kdo na závodech Světového poháru překážky neskákal. Dokonce i Boroš se kvůli nim propadal pořadím. Už kadeti a junioři by se měli naučit během závodů překážky skákat. Spousta jezdců umí skočit překážky při tréninku, ne však v závodním tempu, to si prostě netroufnou,“ zmínil Mlynář.

Petr Balogh zdůraznil, že zájemci o pořádání Toi Toi Cupu musí provozovat cyklokrosový tým se závodníky. „Kdo chce pořádat závody kategorie C1 a C2, musí je mít. Další podmínkou je pro mě schopnost přilákat diváky a zajistit články v místním tisku. Potřebujeme, aby Toi Toi Cup produkoval světové cyklokrosaře. Chceme cyklokros posunout dál, proto jsem také pro skákání překážek,“ dodal Balogh.

Mistrovství České republiky proběhne v lednu 2021 v Jabkenicích. „Nechci tam milion zatáček. Přeju si závod, jaký byl letos v Jičíně, kde byla trať výborně připravena. V Jabkenicích jsou schopní organizátoři, kteří pomohou také s úpravou okolo cíle, aby fanoušci viděli na cílovou rovinku,“ řekl Balogh.

Na setkání pořadatelů Toi Toi Cupu promluvil i odborník na cyklokrosová pravidla Miroslav Janout, který zabrousil nejen do tuzemského dění, ale také do pravidel Světového poháru a mistrovství světa. Na Světovém poháru se omezí balík závodníků jedné země na dvanáct, pokud tedy nebude mít k dispozici ještě místo pro držitele trikotu mistra světa nebo lídra Světového poháru.

Čeští cyklokrosaři by se podle Janouta měli přizpůsobit světovému trendu. „V závodech je nesmírně důležitá fyzická kondice. Světová špička jezdí po jednom, maximálně po dvou. V balíku už se prostě nejezdí a důležitá je také technika skákání,“ zmínil na závěr Janout.

Setkání pořadatelů se zúčastnili všichni pořadatelé a po dlouhé diskuzi se dohodli na rozdělení závodů Toi Toi Cupu 2020 takto:

 

Kalendář Toi Toi Cupu 2020/2021

Po 28.09.                    Mladá Boleslav - C1

So 03.10.                    Holé Vrchy - C2

So 10.10.                    Hlinsko - C2

Ne 11.10.                    Čáslav – malý Toi

St 28.10.                     Jičín - C1

Ne 01.11.                    Veselí nad Lužnicí – malý Toi

Út 17.11.                    Rýmařov - C2

So 21.11.                    Praha – malý Toi

So 05.12.                    Loštice - C2

Ne 06.12.                    Valtice – malý Toi

So 12.12.                    Kolín - C1

-------

So 09.01.2021           MČR – Jabkenice

Text a foto -jj-


< Zpět

Partneři

close
detail