Oslavenec stál u zrodu zlaté generace táborské cyklistiky

Spolumajitel Agentury Cyklistika Josef Krch slaví kulaté jubileum, v pátek 29. května vstoupí do klubu šedesátníků. Stál u zrodu táborského cyklistického oddílu, který v průběhu několika let změnil svůj název z Impromat na Budvar team, pak na CT Tábor až na stávající ČEZ Cyklo team Tábor. V oddílu vystřídal během třiceti let i několik funkcí. Začínal jako sekretář a po odchodu Čestmíra Kalaše ho vystřídal na postu předsedy oddílu. Během své funkcionářské kariéry se spolupodílel jako člen organizačního výboru na uspořádání tří světových šampionátů, mistrovství Evropy, patnácti Světových pohárů a každoročních závodů domácího Toi Toi Cupu.

Stál jste u zrodu založení táborského oddílu. Jaká éra závodníků se vám nejvíc zapsala do paměti?

Byla to zlatá generace táborské cyklistiky - Bína, Šimůnek, Ausbuher, Zlámalík a Kášek, kteří dokázali vybojovat medaile na mistrovství světa. Nejde zapomenout ani na bratry Camrdovi, Bambulu, Hrubého a Kobernu.

Byl jste u několika vrcholných akcí, které se konaly v Táboře. Která z nich na vás zanechala největší dojem?

Jednoznačně mistrovství světa v roce 2010, kde zvítězil Zdeněk Štybar. Přišlo hodně natěšených fanoušků, kteří parádně povzbuzovali. Panovala napjatá atmosféra, protože Štyby patřil k velkým favoritům. A nakonec se mu povedlo vybojovat titul mistra světa. Velmi povedený byl i světový šampionát v roce 2001, kde jsme vybojovali šest medailí! To tehdy nikdo nečekal, bylo to velmi překvapující. Sešla se totiž skvělá generace výborných závodníků.

U cyklistiky se pohybujete přes třicet let. Jak dlouho ještě vydržíte?

Pokud mi vydrží zdraví, tak až do důchodového věku. Takže plánuji do roku 2024, kdy se v Táboře bude konat mistrovství světa.

Kvůli nemoci jste chyběl na posledním mistrovství světa ve Švýcarsku. Kolik světových šampionátů už máte za sebou?

Začal jsem v roce 1991 v nizozemském Gietenu, vynechal jsem letos Švýcarsko a v roce 2013 USA.

Na medaili z mistrovství světa čekáme tři roky. Tu poslední medaili získala Kateřina Nash v roce 2017 v Lucembursku. Kdo z našich reprezentantů má šanci se prosadit v mezinárodní konkurenci?

Rád bych se mýlil, ale bohužel asi nikdo. Bude to ještě dlouhá cesta na výsluní.

Má český cyklokros šanci se vrátit na dřívější pozice?

Určitě. Ale chce to najít generaci, která se ničeho nelekne a bude na sobě tvrdě makat.

Text a foto -peh-


< Zpět

Partneři

close
detail