První cyklokros pod vysokou pecí

Cyklokros Ostrava je závod, který 13. listopadu naváže na tradici netradičních akcí konaných v Dolní oblasti Vítkovic. Podnik přinese závodníkům i divákům nevšední kulisy ostravského průmyslového areálu. „Cyklokros se ve světě posouvá do nových atraktivních lokací. I my proto pro pořádání mezinárodních závodů hledáme nové netradiční tratě. Areál Dolních Vítkovic je přesně to, co může naši disciplínu oživit a přilákat k ní nové závodníky i fanoušky,“ řekl Petr Balogh, předseda komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky.

Jedním z cílů závodu je přiblížit tuto méně známou, ale progresivní cyklistickou disciplínu veřejnosti, a to právě prostřednictvím zasazení do zcela nevšedních prostor vítkovických železáren. „V Čechách i na Moravě máme jen málo areálů, kde lze uspořádat velké mezinárodní závody. Pro Ostravu máme už na příští rok přislíben jeden z podniků Evropského poháru nebo TOI TOI Cupu. Letošní ročník proto bereme jako ostrý test, abychom do budoucna mohli trať i organizaci ještě posunout. Naší vizí pro další sezóny je zařazení nové lokality do kalendáře mezinárodních akcí a uspořádání republikového šampionátu,“ doplnil Petr Balogh z ČSC.

Závod je součástí 20. ročníku Oderského poháru a je otevřen pro regionální týmy, kluby i pro nadšené jednotlivce. V letošním roce je vypsán pro všechny kategorie od žáků a žaček, přes kadety, juniory až po elitní kategorie žen a mužů i jezdce a jezdkyně Masters. Závodníci se mohou zúčastnit na jakémkoli druhu kola vyjma elektrokol. „Jednotlivých zastávek Oderského poháru se dlouhodobě účastní více než stovka závodníků. Díky blízkosti Ostravy k Polsku a Slovensku očekáváme až dvojnásobnou účast. Účast v závodě přislíbili i jezdci profesionální stáje Elkov Kasper, včetně juniorského vicemistra světa Adama Ťoupalíka a jeho bratra Jakuba. Součástí programu tak bude i cyklokrosový workshop, ve kterém zkušení závodníci předvedou mladým krosařům, jak si poradit v terénu i na silnici. Nezapomněli jsme přitom ani na malé děti. Ty mohou přijít i s rodiči a zazávodit si na tratích od 100 metrů do jednoho kilometru, ať už na jízdních kolech, nebo na odrážedlech. Každý účastník v kategorii dětí do 10 let získá odměnu. Věřím, že pro rodiny to může být příjemně a aktivně strávené sobotní dopoledne,“ přiblížil program ředitel závodu Miloš Židík.

Cyklokros se snaží připravit závodní originální trať s netradičními typy překážek a různorodostí povrchů na trati. „Máme připraven okruh, který měří dva a půl kilometru a provede závodníky kolem dominant Dolních Vítkovic. Na dvě křídla dělí závodní trasu ulice Vítkovická. Zatímco levá strana trati je převážně štěrková s atraktivním písčitým sektorem, pravá část je z většiny hlinitá a jedním ze symbolů našeho závodu je schodiště, které musí krosaři zdolat v každém okruhu,“ popsal soutěžní trať její stavitel Radovan Šťastný.

 


< Zpět

Partneři

close
detail