Na rychlém okruhu budou rozhodovat chyby

Již za dva dny budeme znát nové či staronové české cyklokrosové mistry. Pořadatelé z Kolína, kde se 71. domácí šampionát v sobotu uskuteční hlásí: "prakticky vše je připraveno."

Již začátkem týdne byla trať vyznačena v lesních pasážích a nyní se natahuje poslední ´mlíko´ na stadionu. "Od zítřejšího rána bude na okruhu možno trénovat," hlásí ředitel závodu Jan Slavíček. A jaký lze očekávat podklad tratě? „V úterý byly na okruhu ještě kaluže, ale ty rychle vysychají. Když nějaké bláto zůstane, tak to bude znamenat, že závodníci budou špinaví, ale samotný závod bude určitě hodně rychlý. Mráz hlášen není, proto budou písčité pasáže těžší a složitější na projetí," pokračuje Slavíček.

Při dotazu na charakter okruhu říká: "Je opravdu velmi rychlý a budou rozhodovat chyby. Kdo nebude skákat umělé překážky na stadionu, nebo bude mít problémy na písku, tak bude mít velký problém soupeře na rovinách dojet. Určitě bude důležitá fyzická připravenost, ale stejně tak i taktika. Rozhodně se to neroztrhá hned v začátku, předpokládám, že větší skupina favoritů by spolu měla vydržet pohromadě a na tomto okruhu je ztráta deseti vteřin velká a stojí plno sil ji smazat. Proto je nutné jet i takticky a pošetřit síly na rozhodující fáze v závěru závodu," zdrůrazňuje ředitel šampionátu.

Okruh v Kolíně je prakticky jediný v Čechách, kde se jezdci setkají s písčitými úseky. "Jsou tři, ale nejsou nijak moc dlouhé. Z celkové délky okruhu to nedělá ani deset procent, ale na výsledku se to může projevit z padesáti procent. Hodně může hrát i štěstí, každý defekt znamená velikou ztrátu a prakticky konec nadějí na úspěch," varuje Slavíček.

Na závody v Kolíně tradičně chodí i hojně diváci. "Tím hlavním lákadlem pro ně, že mohou vůbec přijít, plno akcí se v poslední době muselo bez nich obejít. Jako vždy máme pro návštěvníky připravenou tombolu s cenami od firmy Force, vstupenky na kolínský hokej a hlavní cenou je týmový dres podepsaný všemi kolínskými jezdci, kteří se závodu zúčastní. Losování vstupenek se uskuteční hned po vyhlášení hlavní kategorie. A také jsme objednali další celoplošnou obrazovku, takže jedna bude v prostoru cíle a druhá na druhé straně atletického stadionu, takže všichni budou mít závod jako na dlani. A nezapomínáme ani na občerstvení. To nám zajišťuje firma od Luboše Kejvala, bývalého skvělého silničáře," říká Slavíček.

mj, foto Jaroslav Svoboda, Jan Slavíček


< Zpět

Partneři

close
detail