Trenéry sezona zklamala, ale vidí perspektivu v mládí

Cyklokrosová sezona pro naše jezdce skončila a to je čas na její rekapitulaci. Na to, jaká byla a co je potřeba udělat pro zlepšení jsme se zeptali trojice reprezentačních trenérů, kterým jsme položili dvě otázky.

1 - Jak hodnotíte sezonu a co ukázala dobrého a co špatného?

2 - Co je třeba udělat pro zlepšení?

 

 

A zde jsou jejich názory.

Petr Klouček - šéftrenér:

1 - Musím přiznat, že výsledky, především na MS, jsou pro mně zklamáním s výjimkou Kristýny Zemanové. Sezona ukázala, že máme velmi dobré juniorky, kdy Kateřina Hladíková se na SP dokázala probojovat na stupně vítězů a několikrát se dostala do první desítky. Eliška Hanáková byla také na SP pravidelně do 10. místa a dostaly se tam i Vanda Dlasková a Julia Kopecky. Škoda, že holky výsledky nedokázaly potvrdit i na MS, kde však měla velkou smůlu Hladíková, bez které by jistě byla také v první desítce. Pozitivní je také to, že Eliška a Vanda zůstávají v této kategorii i příští rok.

V juniorech dosahoval nadějných výsledků hlavně Václav Ježek, škoda, že mu již nevyšlo MS. Dobré je, že většina našich nejlepších juniorů je v této kategorii prvním rokem, takže doufám, že se můžeme těšit na příští sezonu.

V kategorii U23 ženy jezdila výborně Kristýna Zemanová, která byla v této kategorii prvním rokem a umísťovala se pravidelně okolo pátého místa. I MS odjela výborně a svoji výkonnost potvrdila sedmou příčkou. Navíc letošní rok jezdila kvůli covidu po vynechané minulé sezoně. Z našich jezdců měla suverénně nejlepší sezonu.

Od mužů U23 jsem čekal mnohem více, i když naši nejlepší byli v této kategorii prvním rokem a Matěj Stránský pár nadějných výsledků měl. Doufejme, že příští rok tuto kategorii posílí příchod letošních juniorů druhým rokem.

V ženách elite jela dva závody SP a MS pouze Kateřina Nash, která ukázala, že se na svoji poslední sezonu ve světové konkurenci výborně připravila, což potvrdila 13. místem na MS.

V mužích elite se Michael Boroš pohyboval většinou ve třetí desítce s výjimkou v Táboře a na MS, kde však výsledky také nebyly přesvědčivé. Doufejme, že mu pro příští rok pomůže přestup do silničního týmu a kvalitnější letní tréninkový i závodní program.

2 - Pro příští sezonu je zapotřebí u všech zlepšit přípravu jak v létě, tak i v sezoně. Je zapotřebí zvýšit počet tréninkových dnů, tím objem tréninku, ale i intenzitu. Všichni by měli více závodit jak v létě, tak i v sezoně, což však záleží na možnostech jednotlivých týmů.

Musíme se také pokusit získat před MS v Táboře ještě některé závodníky z jiných disciplín. Tábor by měl být jistou motivací, neboť málokdy, pokud vůbec, se někomu podaří startovat na světovém šampionátu doma.

Petr Dlask - asistent trenéra:

1 - Určitě bylo na více... Pozitivní byly dílčí úspěchy v juniorských kategoriích, kde se některé závody povedly, ale čekal jsem více v kategorii U23 muži. Zde věřím, že se to bude zlepšovat v nadcházející sezoně směrem k MS v Táboře. Kristýna Zemanová měla povedenou sezonu a věřím, že závodníci přes léto na sobě zapracují a příští sezona bude o kus lepší! Chybí nám větší konkurence mezi závodníky a tlak na sebe mezi sebou. Všichni musí více mezi sebou závodit v domácích závodech.

2 - Budu se opakovat, vše již začíná při jarní přípravě a letním programu. Zde se buduje základ na podzimní část cyklokrosové sezony. Takže tady je potřeba se zaměřit na kvalitní přípravu a tréninky.

Michal Bednář - asistent trenéra:

1 - Pozitivně bych určitě hodnotil mladé kategorie, zejména ty dámské. Juniorky ukazovaly celou sezonu vyrovnanost a vše nestálo jen na jedné závodnici, ale o dobré výsledky se podělilo více juniorek. Třikrát nám jen těsně utekla bedna (Hladíkové v Táboře, Flamanville a Hanákové v Dendermonde), na Světovém poháru bylo několik holek v první desítce SP. To samé platí o kategorii víš o Kristýně Zemanové. Ta udělala tento rok velký pokrok a její 7. místo na MS je výsledkem stabilní výkonnosti po celou dobu. A je potřeba říct, že v této kategorii je prvním rokem. V kategorii hochů jsem čekal lepší výsledky zejména u juniorů, těm se bohužel nepovedlo ani v jednom závodě atakovat první trojici. Na druhou stranu jsou tam kvalitní prvoročáci Ježek a Novotný, kteří mohou těžit příští rok z letošních nasbíraných zkušeností. V kategorii U23 mužů jsem více očekával od starších závodníků v této kategorii, kteří patřili do průměru ve světě a vše to stálo na mladých Stránském, Fialovi a Jindřichovi, kteří potřebují spíše sbírat a dostat prostor pro budoucí zlepšení. I když si myslím, že Stránský neměl vůbec špatné výsledky. Co se týče Boroše, tak určitě pokrok oproti loňské sezoně udělal, ale stále je to jen světový průměr a tato kategorie by potřebovala více mužů, kteří budou pravidelně objíždět SP a zlepšovat se, tím by se zvýšila i úroveň českých závodníků na našem území.

2 - Co se týče zlepšení, tak především musí u sebe začít sami závodníci a oddíly, respektive trenéři, kteří se o ně starají. Prostoru pro zlepšení je hodně, jak v tréninku, ale především v závodech. V tréninku mi chybí od závodníků více nasazení a více snahy se zlepšit a konkurovat těm nejlepším ve světě. Samozřejmě i závodit s těmi nejlepšími je potřeba, jak přes letní přípravu, tak zejména přes zimu. Pojetí závodů venku je mnohem dravější, drzejší a hlavně kvalita závodního pole je vyšší. To se hezky povídá ale hůře uskutečňuje, protože je to i o financích.


< Zpět

Partneři

close
detail