TOI TOI Cup 2022 a MČR mládeže 2022

Na jednání dne 15. března schválili členové Komise cyklokrosu ČSC rozpis poháru TOI TOI Cupu. Pohár má plánovaných 10 závodů, z toho bude sedm mezinárodních v kategorii C2. Tři závody budou tzv. malé TOI TOI Cupo pro mládež. Český pohár TOI TOI Cup bude zahájen 28. zářéí v tradiční baště cyklokrosu na Holých Vrších a skončí 10. resp. 11.prosince v Rýmařově.

Vzhledem k nízkému počtu startujících v kategoriích ženy a juniorky byly kategorie sloučeny a pojedou jako jedna kategorie ženy (ženy Elite, U23 a juniorky). Závody jsou vypsány na 45 minut. To umožnilo rozdělit mládežnické kategorie a v sezóně 2022 nebudou na trati tři věkové kategorie, tak jako v roce 2021 a závody budou spravedlivější.Přihlašování k závodům bude umožněno jako vloni elektronicky, přihlášení na místě nebude možné což zrychlí přípravu závodů.

Startovní čísla bude možné připravit dopředu pro konkrétní závodníky, zároveň bude možné dopředu provést kontrolu licencí prostřednictvím databáze DataRide a bezhotovostní úhradu startovného. Výdej startovních čísel v kanceláři závodů bude rychlý. Startovné na rok 2022 bude 200,- pro žákovské kategorie, 400,- pro kadety, kadetky a juniory, 500,- Kč pro muže a ženy.

Pro první národní závod, tj. pro kategorie žáků a kadetů opět počítáme se zařazením nejlepších závodníků, přestupujících do vyšší kategorie do druhé řady, tentokráte však bude střídavé řazení již od deváté pozice (druhé řady). U juniorů je předepsáno řazení mezinárodními pravidly, tam bohužel střídavé řazení nejlepších přestupujících není možné.Již v loňském roce byl záměr uspořádat MČR mládežnických kategorií v samostatném termínu, abychom mohli každou kategorii odstartovat samostatně. To se nepodařilo a letos je s pořadatelem MČR mládeže v Rýmařově panem Chaloupkou domluveno, že v sobotu budou uspořádány mezinárodní závody - junioři, ženy a muži a v neděli závody MČR kategorií žáci, žákyně, kadetky a kadeti. Každá kategorie bude moci jet samostatně a boje na trati budou spravedlivější.

Pro závody C2 kategorie ženy a muži byly navýšeny ceny v jednotlivých závodech, celková částka byla z 35.300,- navýšena na 50.000,-.

Členové Komise cyklokrosu již několik let diskutovali o přesunutí termínu MČR pro juniory na začátek ledna v termínu pořádání MČR pro ženy a muže. Pro nadcházející sezónu byla tato změna uskutečněna a junioři budou mít svůj mistrovský závod 15. ledna 2023. To však zároveň znamená, že pro rok 2022 nebude mistr ČR vyhlášen.

V uplynulé cyklokrosové sezóně došlo dvakrát k selhání startovacího zařízení pomocí světel, tzv. semaforu, podruhé v mistrovském závodě. Komise rozhodla o změně startovacího zařízení, semafory musí být propojeny kabelem, aby světla na obou stranách byla synchronizovaná. Při ovládání prostřednictvím WI-FI to nebylo vždy zaručeno. Pokud se nepodaří semafory propojit kabelem např. z důvodu nemožnosti postavení portálu pro kabel, bude start proveden písknutím.

Komise cyklokrosu se na svých jednáních zabývala i týmovou režií v cyklokrosových závodech. Přestože v silničních závodech má týmová režie své nezpochybnitelné místo, cyklokros vždy byl a do budoucna by měl zůstat individuálním závodem. V tomto smyslu bude Komise cyklokrosu působit především na trenéry.