TOI TOI Cup #3 Uničov – Michael Boroš vyhrál suverénně po sólo jízdě

Oslava 60 let místní cyklistiky se uničovským pod vedením Richarda Dostála vydařila jak po organizační tak i po společenské stránce. Přispěli k ní i následující vítězové a vítězky: Tomáš Ježek, kadetka Tereza Vaníčková (oba IVAR CS - Author Team), kadet Jan Gavenda (Nutrend Specialized Racing), žena Nikola Nosková (KC Kooperativa SG Jablonec nad Nisou), junior Roman Benc (Stevens Znojmo) a Michael Boroš (ČEZ CT Tábor).
Memoriál Jaroslava Mráze přivábil spoustu diváků, a vzhledem k velmi teplému počasí jich řada přijela na kole. Mezi hlavní atrakce dva a půl kilometru dlouhého okruhu patřila jízda po takřka celé bikrosové trati, technické úseky v lese, dlouhý výběh po schodech, nebo dvě umělé překážky u cíle.

Zvláštní ocenění zaslouží občerstvení po celou dobu závodů z hlediska kvality i kvantity, což byla slabina úvodních dvou podniků TOI TOI Cupu. VIP stan v Uničově by mohl sloužit jako etalon. Dostatek stánků s bohatou nabídkou jídla a nápojů v cílovém prostoru a dokonce stánek i na trati v nejatraktivnější části (v Uničově u bikrosové dráhy) by měly být všude samozřejmostí. Například grilované makrely neměly chybu. Nejen sportovními zážitky je živ fanoušek cyklokrosu!

Dvě nejmladší kategorie ovládli mladoboleslaváci. V kategorii žáků (41 účastníků) drží neporazitelnost Tomáš Ježek (IVAR CS - Author Team), stříbrné pozice zase Jakub Hník (KAH Sport Vrchlabí), akorát na třetí příčce vystřídal Pavel Bittner (Mapei Cyklo Kaňkovský) Jakuba Ťoupalíka (ČEZ CT Tábor).

Kadetek se postavilo na start rekordních 24! Při neúčasti vedoucí dívky poháru Elizabeth Ungermanové (KC Kooperativa SG Jablonec nad Nisou) zvítězila doposud stříbrné pozice sbírající Tereza Vaníčková (IVAR CS - Author Team), druhá byla Barbora Džerengová (Dukla Praha) a třetí Klára Vernerová (IVAR CS - Author Team).

V závodě kadetů (35) je neomylný Jan Gavenda (Nutrend Specialized Racing). Druhý opět skončil David Honzák (KC Kooperativa SG Jablonec nad Nisou) a třetí Šimon Vaníček (Remerx Merida Team Kolín). Pořadí bylo tedy stejné jako před dvěma týdny v nedalekých Lošticích.

Ani v kategorii žen (21) nestartovala lídryně TOI TOI Cupu, tedy Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny). První vítězství si tak připsala sedmnáctiletá Nikola Nosková (KC Kooperativa SG Jablonec nad Nisou). Její cyklistické umění s uznáním sledoval a komentoval i předseda cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky Čestmír Kalaš: „Je vynikající. Podívej, jak na tom kole krásně jede. Z té jednou něco velkého vyroste.“ Pro druhé místo si dojela Vendula Kuntová (Remerx Merida Team Kolín) a pro třetí taktéž sedmnáctiletá Jana Czeczinkarová (Big Shock Team o.s.), která se tak probojovala do čela poháru.

Závod juniorů (27) byl opět velmi dramatický. Do posledního kola vjížděla pospolu čtveřice ve složení Roman Benc (Stevens Znojmo), Martin Matějček (ČEZ CT Tábor), Jaroslav Vojíř (Remerx Merida Team Kolín) a Jan Novák (ČEZ CT Tábor). Ve stejném pořadí dojeli borci do cíle, přičemž o pořadí na pódiu se bojovalo až na cílovou rovinku. Vedení v TOI TOI Cupu těsně udržel Matějček před Bencem.

Roman Benc: „Z vítězství mám určitě radost. Závod se rozhodl až ke konci. Jednou jsem spadl a byl asi sedmý, pak mi spadl řetěz, chytl jsem tam dalších deset vteřin. Nakonec se mi ale podařilo tu první skupinku sjet a vyhrát. V týdnu jsem byl na svém prvním reprezentačním soustředění v Táboře, trénovali jsme tam techniku a rychlost, byla to určitě dobrá zkušenost. Příští týden mě zase čeká první světový pohár. Nevím, co od toho očekávat, ale soupeři jsou taky jenom lidi, takže budu bojovat.“

V kategorii mužů U23 a elite startovalo 51 účastníků. Vzhledem k tomu, že teplota atakovala dvacítku, povolil hlavní rozhodčí závodu Erwin Kistemaker občerstvení v depech, což byla pro diváky zajímavá show.

Poprvé se letos představil po nemoci se zotavující Vojtěch Nipl a navíc v dresu nového týmu Bohemia Track Cycling Team a byl vepředu hodně aktivní.

Brzy po startu se vytvořila čtveřice ve složení Jakub Skála, Michael Boroš (oba ČEZ CT Tábor), Tomáš Paprstka (Remerx Merida Team Kolín) a právě Nipl.

Jenže hned ve druhém kole měl Skála kolizi s Paprstkou a ztratil kontakt s čelem závodu. Skála byl chvíli otřesen a jakoby bez zájmu kroužil po lesoparku Šibeník, aby pak zabral a bravurní jízdou zachránil aspoň druhou pozici. Třetí nakonec skončil Nipl.

Michael Boroš: „Zase nám to s Jakubem vyšlo, takže jsem samozřejmě spokojený. Bohužel on měl ale ve druhém kole konflikt s Tomášem Paprstkou, šel k zemi, a mně nezbývalo nic jiného než jet sám. Myslím, že kdyby se mu to nestalo, tak jsme zase jeli spolu.“

Jakub Skála: „Ve druhém kole se Tomáš Paprstka se mnou úplně zbytečně začal loktovat, a poslal mě na kolík, já o něj zavadil řídítkama a šel k zemi. Nejdříve jsem byl naštvaný, ale musel jsem se s tím nějak poprat. Když jsem se asi tři kola před cílem dostal na druhé místo, už jsem si to jen kontroloval. Každopádně mám ze svého výkonu dobrý pocit, o žádné body jsem naštěstí nepřišel, takže můžu pokračovat v klidu dál.“
 

Výsledky TOI TOI Cup #3 Uničov

Šot z Televizních novin České televize

Reportáž na ČT sport (30 min)

Fotogalerie na Cyklokros.cz


TOI TOI Cup 2014/15 pokračuje hned v neděli 12. října v Náměšti na Hané, o dva týdny později se v sobotu 25. října jede v Jabkenicích.Text a fotky: Martin Bali-Jenčík


< Zpět

Partneři

close
detail