Radek Beneš - Nejzákeřnější je náš tříhrbý velbloud

Patří mezi nejnadšenější cyklisty a pořadatele, jaké známe. V sobotu v Jabkenicích organizuje už šestý Jabkokros, který je opět součástí malého TOI TOI Cupu a Českého poháru Masters - Lawi Stevens Cross Cupu.V sobotu 25. října se jede v Jabkenicích cyklokros – malý TOI TOI Cup. Pokolikáté vlastně?
Pošesté, ale do TOI TOI Cupu patří popáté.

Připomeň na jaké trati se jezdí.
Vše se odehrává na fotbalovém hřišti TJ Sokol Jabkenice a v přilehlém dubovém háji. Ze začátku se jezdilo i dolu do pole, ale kvůli divákům jsme trať zkrátili.

Připravil jsi nějakou novinku?
Trať sice zůstala stejná, ale nově se jede v obráceném gardu. Udělali nám také novou asfaltku, takže teď máme podle předpisů 6 metrů širokou a 120 metrů dlouhou silnici v úseku startu a cíle. Díky nové konfiguraci tratě jsme mohli postavit zdvojené depo, což dříve nebylo možné.

Jaké kategorie v sobotu startují?
Kadetky, žáci, ženy, kadeti a junioři pojedou o body do TOI TOI Cupu. Muži elite a pod dvacet tři let mají vypsaný open závod. No a v odpoledních hodinách se pak uskuteční závod Českého poháru Masters – Lawi Stevens Cross Cup. Toho se můžou zúčastnit opravdu všichni zájemci o cyklokros.

V jakém stavu je teď - pár dní před závodem - trať?
V Jabkenicích se stalo tradicí, že to je to jeden z nejblátivějších cyklokrosů. Doufám, že letos tu tradici porušíme a bude sucho, ale v některých lesních úsecích na jílu to těžko uschne. Nejzákeřnější je náš tříhrbý velbloud na fotbalovém hřišti. Po předchozích deštích tam zůstala docela velká vrstva vody, ale já to nebudu řešit. Je to cyklokros, tak ať je trošku zábavy.

Kdo se zapsal mezi vítěze závodu?
Nejvíce vítězství má na kontě Vláďa Kyzivát, vyhrál třikrát, jednou Martin Bína, a první ročník ovládl Karel Hník.

Závody jsou to tedy vyhlášené. Jezdí k vám někdo i trénovat?
Ano. Minulou sobotu jsem udělal závody pro děti, kterých dorazilo s rodiči opravdu hodně. A na středu se ohlásili boleslavští cyklokrosaři, že se chtějí projet po trati, takže je tu rád uvidím.

Na jaké kategorie se těšíš nejvíce?
Jednoznačně na ty nejmenší. To je zápal! Opravdu ryzí chuť závodit. U těch starších je vidět hodně zkušeností a i vychytralosti, u těch mladých je to o syrové radosti ze sportu.

Mezi favority budou patřit i takřka domácí Boleslaváci.
Určitě děti z Ivaru, mladej Ježek je po tátovi, velkej talent. Taky Elizabethka Ungermanová, vnučka Tondy Ungermana. Ukázat se budou chtít i borci z Johnson Controls.

Kdo ze zajímavých závodnic přijede?
Mluvil jsem s Pavlou Havlíkovou, která by měla přivézt i další holky z Jablonce. Jitka Škarnitzlová. Martina Mikulášková jezdí s camperem vždycky den předem. A řada dalších. Letos je ženská kategorie bohatá na účast.

A co se mužské kategorie týká?
Vláďa Kyzivát si to nenechá ujít. Pochází nedaleko odsud. Přijedou i nějaký kluci z Tábora. Radek Šimůnek nakonec nepřijede, má týmové soustředění. Tak se tu aspoň objeví jeho bratr Danny. A také další účastníci velkého TOI TOI Cupu.

Co jsi připravil pro diváky?
Na hřišti bude občerstvení. Místní zase napečou koláčky. Bude tu také pojízdná kavárna z Pardubic. Dále bude otevřená restaurace nad Muzeem Bedřicha Smetany. Tam je i kancelář závodu.

Jaký tedy bude časový program?
Začíná se nejmladšími kategoriemi v 10:00, muži elite a U23 startují ve 13:00 a Masters ve 14:30.


Rozhovor vedl Pavel Petr z Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu, který bude v sobotu v Jabkenicích také přítomen se svým mikrofonem.

No a chybět nebude ani diktafon a fotoaparát redakce Cyklokros.cz.


Text a fotky: Martin Bali-Jenčík


< Zpět

Partneři

close
detail