TOI TOI Cup #5 Jabkenice – Jabkokros ovládli Adam Ťoupalík a Martina Mikulášková

Jabkenice u Mladé Boleslavi jsou krosem sice vesnickým, ale s nezaměnitelnou atmosférou. Za sychravého podzimního počasí triumfovali: žák Tomáš Dudek (Remerx Merida Team Kolín), kadetka Tereza Vaníčková (IVAR CS – Author Team), kadet Jan Gavenda (Nutrend Specialized Racing), žena Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny) a junior Roman Benc (Stevens Znojmo). Otevřený závod mužů elite a U23 vyhrál Adam Ťoupalík (BKCP-PowerPlus).
Závody malého TOI TOI Cupu a Českého poháru Masters – Lawi Stevens Cross Cupu jsme nechali zhodnotit samotným jejich ředitelem Radkem Benešem:

„Jaký to bylo? Prostě super! Alespoň z mého pořadatelského pohledu. 247 závodníků jsme v Jabkenicích ještě nezažili! V Masters nastoupilo na start dalších 64 borců. K tomu se dostavilo až nezvyklé množství diváků a hned bylo v naší vesničce mnohem více závodníků, jejich doprovodu a fanoušků, než je počet obyvatel, a to je nás 400 kusů!

Sychravé podzimní počasí a šest stupňů - takové byly podmínky v posledním dni letního času!“

Jabkenice nepatří k obtížným cyklokrosům, zato je divácky atraktivní. Okruh dlouhý dva a půl kilometru je plný zatáček a je namotán kolem fotbalového hřiště TJ Sokol Jabkenice. Hlavní atrakci plní tříhrbý velbloud za jednou z branek a dvě umělé překážky z klád. Na rozdíl od předchozích let se jelo v obráceném směru, což umožnilo vytvořit zdvojené mechanické depo.

Jako první vyrazily na trať kadetky (23 účastnic) a minutu za nimi žáci (42).

Kategorie kadetek je doménou mladoboleslavských dívek, zvítězila Tereza Vaníčková (IVAR CS – Author Team) před svou týmovou kolegyní Kristýnou Zemanovou, přičemž rozhodl až závěrečný spurt. Třetí skončila Celestýna Součková (ČEZ CT Tábor).

V žácích na popáté letos Tomáš Ježek (IVAR CS – Author Team) nevyhrál, poprvé se tak radoval Tomáš Dudek (Remerx Merida Team Kolín). Třetí dojel Jakub Hník (KAH Sport Vrchlabí).

Ženy (24) jsou záležitostí Martiny Mikuláškové (TJ Stadion Louny). V poháru v této sezoně startovala potřetí a potřetí z toho bylo vítězství, i když druhá Jana Czeczinkarová (Big Shock Team) na ní tentokrát ztratila jen necelou půlminutku. Vendula Kuntová (Remerx Merida Team Kolín) brala poslední místo na pódiu.

Martina Mikulášková:
„Trať se mi dnes líbila, více než vloni, kdy se to jelo obráceně. Jelo se mi dobře. Čekala jsem, až mě dojedou kadeti. Ale nepovedlo se mi udržet se, protože oni překážky přeskakovali na kole a já je přebíhala. První kadet mi teda ujel a já se snažila, aby mě nedostihli ti další. Ale závodit s kadety je dobrý trénink, protože oni mi nasimulují mnohem těžší podmínky a pak se to dá přirovnat k závodům venku, kde je konkurence v ženách mnohem tvrdší.“

Jedinou kategorií, která dosud poznala jediného vítěze, jsou kadeti (34). Jan Gavenda (Nutrend Specialized Racing) zatím nedal svým soupeřům takříkajíc čuchnout. Druhé místo si připsal Jan Cink (Mapei Cyklo Kaňkovský) a třetí David Honzák (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.).

Zajímavý závod opět připravili fanouškům junioři (29). Po Uničově druhé vítězství zaznamenal prvoročák Roman Benc (Stevens Znojmo), druhý byl Václav Sirůček (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.) a třetí Martin Matějček (ČEZ CT Tábor).

Předposledním startem dne byl otevřený závod mužů elite a U23 (27). Překvapivě se v Jabkenicích objevil osmnáctiletý Adam Ťoupalík z belgické stáje BKCP-PowerPlus, kterému půl hodiny dokázal sekundovat pouze trojnásobný vítěz Vladimír Kyzivát (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav). Závěr závodu si už Ťoupalík kontroloval, ovšem dvě kola před cílem měl defekt a Kyzivát ho sjel. Ten však na čtvrtý triumf v Jabkenicích už neměl dostatek sil. Pro třetí příčku si přijel David Kníže z Prodoli Racing Teamu.

Vladimír Kyzivát:
„Adam má určitě lepší fazonu než já. Minulý týden jsem byl trošku nemocný, takže pět dní jsem neseděl na kole. To se asi projevilo, navíc jsem se dnes po tom všem nechtěl moc šponovat. Ale na to se nechci vymlouvat, Adam si to vítězství zaslouží. Přiznávám, že dvě kola před cílem, kdy jsem ho sjel, tak to nebylo mou výkonností, ale protože on měl defekt.“ (smích)

Adam Ťoupalík:
„Můj belgický tým odjel na soustředění do Španělska, ale já musel domů kvůli studijním povinnostem. Proto jsem rád využil příležitosti zazávodit si v Jabkenicích. Taky jsem tu kvůli bráchovi, který jezdí v žácích. Dnes se mu to ale moc nepovedlo, má se ještě hodně co učit.

Zase tak jednoduchý závod to nebyl, Vláďa byl hodně silný. Rozdali jsme si to na férovku a myslím, že můžeme být oba spokojení. Mám tady v Čechách jen jedno kolo, ostatní materiál zůstal v Belgii. Defekt dvě kola před cílem mě trošku zbrzdil, musel jsem si půjčit kolo od bráchy, který ho má ovšem mnohem menší, ale po půl okruhu jsem si naštěstí zase vyměnil to své.“

Mezi diváky jsme zahlédli i Ondřeje Bambulu (ČEZ CT Tábor), přijel se podívat na kole. Ten se v této sezoně objevil na startovní čáře jen jednou a sice v Lošticích. „Mám problémy se zády, pravděpodobně to způsobil uskříplý nerv. Po Lošticích jsem musel vysadit. Tento týden se začínám pomalu vozit. Jsem domluven s doktorem, že do závodů bych se mohl vrátit začátkem prosince.“


Příští TOI TOI Cup se jede za týden 1. listopadu v Hlinsku.


Výsledky TOI TOI Cup #5 Jabkenice

Fotogalerie na Cyklokros.cz

Český pohár Masters, viz: www.cyklokros-masters.czText a fotky: Martin Bali-Jenčík


< Zpět

Partneři

close
detail