TOI TOI Cup #7/5 Holé Vrchy – Nejlepšími vrchaři jsou Mikulášková a Nipl

Půlka listopadu patří v cyklokrosovém kalendáři nejtěžšímu závodu v Česku. Pomyslný „puntíkatý dres“ dnes vybojovali: žák Jakub Hník (KAH Sport Vrchlabí), kadetka Elizabeth Ungermanová (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.), kadet Šimon Vaníček (Remerx Merida Team Kolín), žena Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny) a junior Jonáš Březina (Kola BBM.cz). V mužích elite a U23 ohájil loňský triumf Vojtěch Nipl (Bohemia Cycling Track Team) před taktéž dobře jedoucím Jakubem Skálou a Michaelem Borošem (oba ČEZ CT Tábor).

Listopadový holovršský cyklokros načal již šestou desítku (!) své historie. Ředitel závodu Ladislav Kubín a vedoucí tratě Radek Beneš postavili okruh, v souvislosti s jehož charakteristikou se objevovala nejčastěji slova typu „brutální“ nebo „masakr“. Po startu se nejdříve vystoupalo po asfaltu Holými Vrchy, aby pak následoval těžký výjezd ke „Kubínovým schodům do nebe“. Těch bylo celkem patnáct – pěkně vysokých. Následoval více méně sjezd do sadu pod silnicí, kde se po trávě jezdilo taktéž nahoru-dolů. Oficiální délka jednoho kola byla 2630 metrů s 98 nastoupanými metry. Žáci a kadetky schody vynechávali.

„V Jabkenicích žádné kopce nejsou, takže tady jsme si to vynahradili,“ smál se Radek Beneš. „Kubínovy schody tady naposledy byly někdy v roce 2001,“ informoval nás Vladimír Kyzivát z nedaleké Mladé Boleslavi.

Sucho a teplota lehce nad deset stupňů Celsia naštěstí závody trochu „zlehčili“, i když počasí kvůli pošmourné obloze a studenému větru pěkně zalézalo pod nehty.

Mezi diváky byli k vidění zajímaví hosté. Ceny na pódiu předávali Petr Klouček, Václav Ježek a Karel Hník. Před vyhlášením mužů elite a U23 byli slavnostně dekorováni Ladislav Kubín – bývalý závodník, trenér, funkcionář, pořadatel závodů, a vůbec nestor holovršské cyklistiky – a Bohumír Fiala – taktéž bývalý závodník a například i masér reprezentace, který je stále činný v mateřském Johnson Controls Auto Škoda Mladá Boleslav. Pamětní dresy u příležitosti jejich osmdesátiletého jubilea jim předával čestný viceprezident Mezinárodní cyklistické unie UCI Vladimír Holeček.

Na holovršská klání se přijel podívat také Karel Svoboda, ředitel mistrovství České republiky 2015 a jednatel společnosti TOI TOI. Vyřizujeme tímto první pozvánku pořadatelů do Slaného 10. ledna.

A nyní již k jednotlivým závodům:

V kategorii kadetek (17 účastnic) vyhrála Elizabeth Ungermanová (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.) v prvních dvou závodech a po delší přestávce se letos probojovala na stupeň nejvyšší potřetí. Druhá byla vedoucí dívka TOI TOI Cupu Tereza Vaníčková (IVAR CS – Author Team), a třetí skončila Celestýna Součková (ČEZ CT Tábor).

V žácích (37) to dlouho vypadalo na vítězství Jakuba Ťoupalíka (ČEZ CT Tábor), ale nakonec ho až na cílové rovince přespurtoval Jakub Hník (KAH Sport Vrchlabí). Třetí příčka Josefa Hladíka (IVAR CS – Author Team) byla jeho prvním umístěním na stupních vítězů v TOI TOI Cupu. V čele poháru je Hník.

Kategorie žen je (17) je hájemstvím Martiny Mikuláškové (TJ Stadion Louny), druhá skončila Karla Štěpánová (Kona Cycling Point) a třetí smolařka Nikola Nosková (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.), kterou už v prvním kole odsunul do hloubi pole pád. Na první místo TOI TOI Cupu se probojovala dnes čtvrtá Adéla Šafářová (Moravec Team).

Kategorie kadetů (26) poprvé poznala jiného vítěze než Jana Gavendu, který Holé Vrchy vynechal kvůli nemoci. Premiérový triumf si tak připsal Šimon Vaníček (Remerx Merida Team Kolín), vyhrál před Hynkem Paličkou (ACK Stará Ves nad Ondřejnicí) a Jakubem Schierlem (Remerx Merida Team Kolín). TOI TOI Cup vede David Honzák (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.).

V juniorech (21) se vepředu usadil prakticky od samého začátku Jonáš Březina (Kola BBM.cz), který v závěru udržel sekundový náskok na dotírajícího Jaroslava Vojíře (Remerx Merida Team Kolín), třetí skončil Martin Matějček (ČEZ CT Tábor), průběžný lídr seriálu.

Jonáš Březina:
„Snažil jsem se kontrolovat celý závod na čele. Jára mě v závěru hodně stahoval, ale já se snažil jet pořád stejné tempo. V předposledním kole jsem se nechal docvaknout, malinko si oklepl v cílové rovince, a v posledním kole jsem to na schodech zkusil a vyšlo to. Trať je z celého poháru určitě nejtěžší, pěkně tahavá. Mně se tady hodně líbilo, protože Holé Vrchy jsou spravedlivé.

Minulý týden na mistrovství Evropy se mi hodně dařilo, ale pak jsem měl problém s jedním Belgičanem. On mě smotal, spadnul jsem, takže to nakonec úplně nevyšlo. Dnes jsem si tu tedy určitě spravil náladu.“

Kategorii mužů elite a U23 (40) opět na začátku dominovala čtveřice Jakub Skála, Michael Boroš (oba ČEZ CT Tábor), Vojtěch Nipl (Bohemia Cycling Track Team) a Tomáš Paprstka (Remerx Merida Team Kolín).

Vzhledem k tomu, že Skála s Borošem taktizovali, nechali si ujet Nipla, a tento skvělý vrchař už si vítězství nedal vzít. Skála pak poznal, že Boroš nemá svůj den, a vydal se Nipla stíhat sám. Paprstka nebyl po návratu z dvoutýdenního tréninkového bloku na Mallorce ve své kůži a se ztrátou si dojel pro čtvrtou příčku. Pátý skončil Polák Mariusz Gil a šestý Vladimír Kyzivát (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav), který na Holých Vrších začínal s cyklistikou: „Bylo to těžké. Začátek sezony jsem si určitě představoval jinak. Příští týden mě v sobotu čeká svěťák v Koksijde a v neděli jedu ve Švýcarsku.“

Vojtěch Nipl:
„Já věděl, že ze začátku musím šetřit síly, protože ta pasáž po startu byla hodně brutální. Chtěl jsem počkat jako vloni tak půl kola a pak nasadit do úniku. Potom jsem ale viděl, že Michal Boroš se pokoušel odjet a Kuba Skála se mu to snažil odpojit, což se jim i povedlo. Na rovince jsme si ho dotáhli, a tam jsem viděl, že Bory už si dává. Já pošetřil síly, a když jsme ho docvakli, tak jsem za to vzal, co to šlo. Udělal jsem si náskok až půl minuty. Velký respekt má u mě Kuba, který v posledních třech kolech vyvinul velké tempo. Kdyby začal o kolo dřív, je pravděpodobné, že by mě sjel.“

Jakub Skála:
„Řekl bych, že jsme to s Michalem prohráli takticky. Moc dlouho jsme čekali. Vojta jel furt stejně, dával nám vteřinku po vteřince. Já pak viděl na Michalovi, že na tom není jako v Hlinsku, proto jsem to zkusil sám. Bohužel to nevyšlo. Možná kdyby bylo ještě jedno kolo, ale to se nedá nic dělat. Ty schody jsou až brutální, zvlášť po tom výjezdu, který byl spíš na horská kola.“

Michael Boroš:
„Po taktické stránce ani ne, ale po té fyzické na to dnes nebylo. Zkusil jsem to hned ze začátku, jestli to dá nebo ne. Nešlo to, ale jsem rád aspoň za to třetí místo. Kuba na to měl více, já s ním nedokázal jet. Příští sobotu se zúčastním svěťáku v Koksijde. Je to specifický závod na písku. Doufám, že už na tom budu lépe.“


Příští TOI TOI Cup – pro mládežnické kategorie a ženy - se jede už v pondělí 17. listopadu v Trutnově.


Výsledky TOI TOI Cup #7/5 Holé Vrchy

Šot z Televizních novin České televize

Reportáž na ČT Sport (30 min)

Fotogalerie na Cyklokros.cz


Text a fotky: Martin Bali-Jenčík


< Zpět

Partneři

close
detail