Cyklokros U Fleků

TOI TOI Cup v Milovicích, letos pořádaný 13. prosince, má jednu (aspoň pro mě příjemnou) zvláštnost. Sekretář závodu Jarda Němec je strojvedoucím pražského metra a ředitel závodu – jeho syn Richard – pracuje jako výčepní v proslulé restauraci „U Fleků“. A tak když jsem tam byl v rámci propagace jejich podniku minulou středu pozván, neváhal jsem ani minutu.

Doprava byla jasná. Na Černém mostě jsme nastoupili do podzemky a po jedenácti zastávkách vystoupili na stanici Národní třída. Odtamtud jsme došli romantickými uličkami staré Prahy až do Křemencovy ulice.

Sám jsem byl naposledy „U Fleků“, když tam někdy na přelomu osmdesátých a devadesátých let tradiční tmavý flekovský ležák (třináctka) stál pět korun. „On nestál pět korun, ale čtyři deset. Když jsi ale nedal číšníkovi pětikorunu, nepřinesl ti další,“ vrátil mi paměť průvodce pivovarem.

„U Fleků“ totiž není jen restaurace s osmi sály a venkovní zahradou o celkové kapacitě 1200 míst. První písemná zmínka o podniku se datuje do roku 1499 a vlastní pivo si tam vaří přes pět set let.

Flekovská třináctka nemá chybu. Pivo má ebenovou až černou barvu, vysokou béžovou pěnu, není sladké, jen lehce hořké. Výrazná chuť lehce kávová, trochu karamelová. Teplota ideální. Má ten správný říz. Vyzkoušel jsem čtyři, a s „jídlem“ rostla chuť doslova a do písmene. Zvlášť po klasické Flekovské baště se čtvrtkou kachny, vepřovou plecí, klobásou, dvěma druhy zelí a knedlíky.

Suma sumárum: „U Fleků“ je restaurace s bohatou historií a krásnou architekturou. Připadal jsem si tam tak trochu jako na zámku – ve středověku. Cenově je zaměřena spíše na zahraniční hosty a movitější klientelu. Její návštěvu musíte pojmout jako kulturní zážitek, který by si měl každý aspoň jednou v životě dopřát. Nebo si tam občas zajít na jedno až dvě pro chuť. Mimochodem nám v Rytířském sále hrál i harmonikář.

A teď také něco k cyklistice a cyklokrosu. „Hodně kolegů na kole jezdí. A majitelé „U Fleků“ Brtníkovi náš závod podporují. Třeba ženy dostanou jako ceny dárkové balení flekovského ležáku,“ vysvětlil ředitel TOI TOI Cupu v Milovicích. Zajímavé je také, jak se sám ke Flekům z Milovic dopravuje. Na kole na nádraží, pak cesta vlakem do Prahy na Masarykovo nádraží. No a potom uličkami středu Prahy opět na kole až do práce. Večer stejnou cestou zpět, jen rušnou večerní Prahou už za svitu měsíce nebo spíš pouličního osvětlení.

Richard Němec, pokud se nestará o rodinu nebo nečepuje pivo, sám závodí jako amatér na silnici, a v cyklokrosu jezdí Český pohár Masters. „K cyklistice mě přivedl otec, který ji aktivně provozoval v sedmdesátých letech.“ Jarda se zasní: „Na silnici jsem jel závody, kterých se třeba zúčastnil Jan Smolík, v cyklokrosu jsem měl zase štěstí na lidi jako Miloš Fišera.“

A jak vůbec závod v Milovicích vznikl? „Napadlo mě to jednou na Holých Vrších. Řekl jsem si, že bychom mohli u nás v Milovicích taky něco udělat. Šli jsme za tehdejším starostou a ten nám hned slíbil podporu. Zázemí závodu nám poskytla ZŠ TGM a na oplátku jsme v červnu pořádali závody pro děti. To pro nás nebyl problém.“

Hned první závod v milovickém lesoparku Mladá přede dvěma lety byl zařazen do malého TOI TOI Cupu. „Potěšilo nás, kolik borců zvučných k nám přijelo už v prvním ročníku, i když to byl jen veřejný závod. Třeba Martin Bína, Petr Dlask, Ondra Bambula, Jirka Polnický, Vojta Nipl, a tak dále,“ pronesl hrdě Jarda.

Ten loňský druhý ročník už Agentura Cyklistika povýšila do velkého TOI TOI Cupu. No a letos se tam utkají mládežnické kategorie a ženy o tituly mistrů České republiky. Muži elite a U23 pojedou o předposlední body do TOI TOI Cupu a samozřejmě také o body do žebříčku UCI.

Při degustaci excelentního jídla a piva mě Richard a Jarda Němcovi zahrnuli spoustou dalších informací. Cyklokrosové nadšení z nich jen sršelo.

Tak jen ve zkratce:

Nejen oni už se těší na vzácnou účast Katky Nash, která svede souboj s obhájkyní titulu Martinou Mikuláškovou, Pavlou Havlíkovou, a dalšími talentovanými děvčaty, kterých v TOI TOI Cupu přibývá a letos se jich účastní pokaždé více než dvacet na závod.

Diváci a fanoušci rozhodně nebudou strádat u dostatečného množství stánků s občerstvením.

Závodníci se mohou těšit kromě peněžních odměn na věcné ceny. „Dali jsme jich dohromady fakt hodně,“ slibuje Jarda.

Slavnostní vyhlášení mládežnických kategorií a žen se uskuteční v 16:30 v Základní škole Juventa, která leží stejně jako startovní a cílová rovinka na ulici Komenského.

Junioři, ženy a muži mají vypsané speciální prémie, o kterých se dočtete v propozicích.
 

Aktuální informace vám přineseme ještě v týdnu před závodem.


Text a fotky: Martin Bali-Jenčík


< Zpět

Partneři

close
detail