TOI TOI Cup #9/6 Kolín – Vítězní Nosková a Skála se drží v čele seriálu

V Kolíně dnes bylo sychravo a převážně pršelo. V bahně a písku to byla těžká cyklokrosová robota, kterou nejlépe zvládli: žák Jakub Ťoupalík (ČEZ CT Tábor), kadetka Elizabeth Ungermanová (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.), kadet Jan Gavenda (Nutrend Specialized Racing), žena Nikola Nosková (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.) a junior Matěj Ulík (ošk Tatran). V mužích elite dominoval Jakub Skála (ČEZ CT Tábor).



Remerx Merida Team Kolín pod vedením Jana Slavíčka organizoval pohárový závod v lesoparku Borky už podesáté. Trať doznala oproti minulosti několika změn, protože Kolínští oficiálně požádali komisi cyklokrosu Českého svazu cyklistiky o přidělení pořádání mistrovství České republiky 2016 v kategorii muži elite a U23. V témže roce se mistrovství světa koná v belgickém Zolderu, takže by český závod roku v Kolíně dával logiku.

Pořadatelé konečně vytvořili dvojité depo, takže mechanici byli ušetřeni hektického přejíždění a motání se mezi diváky. Kvůli tomu vypadla jedna z písečných pasáží s výběhem v nejzazší části okruhu. Kolínský závod je typický hákový s dlouhými rovinkami. Bohužel změnami přišla trať o více cyklokrosu…

Každopádně pořádající oddíl zaslouží po organizační stránce absolutorium. A potěšující bylo, že i přes nepříznivé počasí dorazila spousta diváků, kteří udělali velmi pěknou atmosféru zejména v písečných pasážích a na cílové rovince.


V kategorii kadetek (21 účastnic) nad všemi ční Elizabeth Ungermanová (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.). Dramatický souboj o další příčky vyhrála Tereza Vaníčková (IVAR CS – Author Team), třetí skončila Celestýna Součková (ČEZ CT Tábor).

V žácích (32) si to krásně rozdali o vítězství Jakub Ťoupalík (ČEZ CT Tábor) s Tomášem Ježkem (IVAR CS – Author Team), v cíli měli oba stejný čas, ale Ježek Ťoupalíka z druhého místa přespurtovat nedokázal. Třetí dojel Jakub Hník (KAH Sport Vrchlabí).

Kategorie žen (15) se odehrála bez pohárové suverénky Martiny Mikuláškové (TJ Stadion Louny), která se necítila stoprocentně zdravotně v pořádku a před mistrovstvím České republiky nechtěla nic riskovat. Zdatně ji však zastoupila její týmová kolegyně Adéla Krejcárková, která až do posledního kola bojovala o vítězství. „Konečně prodala to, na co má,“ komentoval pro Cyklokros.cz její trenér Milan Chrobák. Více sil a zkušeností v závěru měla Nikola Nosková (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.) a druhá Karla Štěpánová (Kona Cycling Point).

V kategorii kadetů (27) se po pauze vrátil na start Jan Gavenda (Nutrend Specialized Racing) a o dvě sekundy porazil Jana Cinka (Cyklo Mapei Kaňkovský), o devět pak třetího Šimona Vaníčka (Remerx Merida Team Kolín).

Jan Gavenda:
„Měl jsem chřipku a nemohl jsem jet na Holých Vrších a v Trutnově. Dal jsem se sice dohromady, ale ještě se necítím nejlépe. Na mistrovství republiky v Milovicích snad naladím formu, abych měl v cíli větší náskok. V TOI TOI Cupu se škrtají dva nejhorší výsledky, takže v Milovicích nastoupím na start s plným počtem bodů. Po mistráku chci jet ještě pár závodů v Česku a sezonu ukončím tradičně Silvestrovským cyklokrosem v Terezíně.“

V juniorech (23) se u nás podruhé v sezoně ukázal Slovák Matěj Ulík (ošk Tatran) a po druhé příčce v Lošticích zvítězil v Kolíně stylem start-cíl. O druhé místo se poprali Jonáš Březina (Kola BBM.cz) a Josef Jelínek (Big Shock Team o.s.).

Matěj Ulík:
„Bylo mým cílem odjet hned po startu. Věděl jsem, že na blátě to bude těžké a na rovinkách se může taktizovat, takže jsem se rozhodl jet si svůj vlastní závod. Podařilo se. Trať se mi líbila. Bláto mám rád. Ten písek byla taková pěkná vložka, i když jsem v něm měl problémy s řazením.

Příští sobotu máme mistrovství Slovenska, ze kterého chci titul. Udělal jsem proto vše v této sezoně. Hlavním cílem sezony je mistrovství světa v Táboře, kde bych se chtěl dostat do nejlepší patnáctky. Trať mi vyhovuje.“


Kategorii mužů elite a U23 (46) na začátku odjela čtveřice Jakub Skála, Michael Boroš (oba ČEZ CT Tábor), Tomáš Paprstka (Remerx Merida Team Kolín) a Vladimír Kyzivát (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav). Nejdříve odpadl Kyzivát a ve třetím kole i Paprstka. Boroše pak bohužel tři okruhy před cílem postihl defekt daleko od depa a Skála si v pohodě dojel pro třetí letošní vítězství v TOI TOI Cupu. Druhý skončil domácí Paprstka a třetí smolař Boroš.


Jakub Skála:
„V uplynulých dnech jsem se připravoval na Mallorce a čekal jsem, že se stane to, co ostatním po návratu z ní. Ale mně se dnes jelo překvapivě dobře. Z mého pohledu byl tenhle závod úplně na pohodu. To že jsme zase jeli s Michalem vepředu ve dvou, se tak nějak vyvinulo z průběhu závodu. On pak chytil defekt za depem, takže musel jet dlouho na prázdném kole, což jsem nevěděl. Zůstal jsem na špici sám, tak jsem prostě jel. Tomáš Paprstka to zkoušel, ale my jsme na to měli víc. S formou jsem spokojen a doufám, že půjde ještě nahoru.“

Tomáš Paprstka:
„Spokojený jsem, ale chtěl jsem vyhrát. Asi ve třetím kole po té asfaltové rovince za cílem bylo v nájezdu do terénu bláto a já zvolil špatnou stopu a do toho bláta se zabořil. Ztratil jsem s Jakubem a Michalem kontakt, oni to ucítili a vzali za to. Já už je pak nedokázal sjet. Oba Táboráci jsou na tom letos hodně dobře. Mně navíc moc nesedí ty dlouhé rovinky. Včera vypadalo počasí ještě dobře, ale dnes zapršelo a udělalo se tu blátíčko. Myslím, že to byla spravedlivá trať pro všechny.

Michael Boroš:
„Vůbec nevím, jak se mi ten defekt stal. Nejsem si vědom, že bych tu zadní galusku někde procvakl. Půl okruhu jsem jel na prázdném kole, po výměně jsem nic nevzdával, ale na lepší umístění už nebyl čas ani síly.“


Příští sobotu 13. prosince se v Milovicích koná finále mistrovství České republiky 2014 a TOI TOI Cupu pro mládežnické kategorie a ženy. Muži tam jedou sedmý – tedy předposlední - pohárový závod zařazený do kategorie UCI C2.


Výsledky TOI TOI Cup #9/6 Kolín

Šot z Televizních novin České televize

Reportáž na ČT Sport (30 min)




Text a fotky: Martin Bali-Jenčík


< Zpět

Partneři

close
detail