Nosí Kateřina Nash a Adam Ťoupalík při závodech správně oblečení v mistrovských barvách?

Kateřina Nash a Adam Ťoupalík jsou aktuálními mistry České republiky v cyklokrosu. S tím se pojí povinnost nosit trikot v mistrovském designu. Zda tak dělají správně, jsme se zeptali pana Miroslava Janouta, mezinárodního cyklistického rozhodčího a člena komise cyklokrosu.


Mistrem ČR 2015 ve Slaném ve spojené kategorii muži elite a U23 se stal třiadvacítkář – Adam Ťoupalík- , který ovšem působí hlavně v Belgii a tudíž se účastní převážně tamních závodů kategorie Espoirs. V závodech Superprestige a Bpost Bank Trofee jezdil v dresu mistra ČR. Je to v tomto specifickém případě v souladu s pravidly?

Adam Ťoupalík je v tabulkách UCI řádně uveden jako národní mistr v kategorii ME (muži elite), národního mistra v kategorii MU (U23) nemáme. A to zřejmě kolegové v Belgii neomluvitelně přehlédli.

http://www.uci.infostradasports.com/asp/lib/TheASP.asp?PageID=19010&SportID=306&Detail=1&TaalCode=2&StyleID=0&Cache=8

Závodník, který získal titul národního mistra, musí nosit mistrovský trikot ve všech závodech v té disciplíně, specializaci a v kategorii, ve které ho získal a v žádných jiných závodech ho nosit nesmí (článek UCI 1.3.068). Výjimkou je mistrovství světa, kontinentální mistrovství a Olympijské hry, ve kterých musí nosit všichni závodníci daného týmu národní trikoty (článek UCI 1.3.071). Povinnost nošení trikotu národního mistra platí až do dalšího vypsání mistrovství v příslušné disciplíně, specializaci a kategorii, nejdéle však jeden rok.

Adam Ťoupalík tedy v případě startu v kategorii MU (U23) v žádném případě nesmí mistrovský trikot nosit. Při porušení těchto pravidel měli rozhodčí uplatnit sankce podle článku UCI 1.3.072/1:
- závodník: pokuta 50 - 200 CHF a zákaz startu (nebo diskvalifikace pokud už závodník odstartoval)
- tým závodníka: pokuta 250 - 500 CHF

 

Druhá otázka se vztahuje ke Kateřině Nash. Ta sice po mistrovství České republiky 2014 v Milovicích v mistrovském dresu jezdí, ale na závodech v Belgii chodila na bednu v bundě svého týmu, která byla bez české mistrovské trikolóry. Je to podle pravidel v pořádku? Nikdy jsem se s tím zatím nesetkal, že by mistr své země nenosil na pódiu oblečení v mistrovských barvách své země.

Tady bych tak jednoznačný nebyl, takových případů je mnohem víc, kdysi jsem stejný případ řešil i se Svenem Nysem, který jakožto národní mistr Belgie také nastoupil na pódium v oblečení svého týmu. Podle výkladu pravidel začíná závod vstupem závodníka do prostoru startu (u silničních závodů již jeho podpisem do startovní listiny) a končí opuštěním prostoru cíle nebo vyhlášení vítězů.  Ale kolik národních mistrů má ve shromažďovací zóně na startu na sobě oteplovací bundu v designu mistrovského trikotu? Nebo za zmínku stojí, jak ještě v loňské sezóně na silnici byl při špatném počasí celý peloton profesionálů včetně národních mistrů oblečen do stejných černých speciálních převleků proti dešti a chladu. 

Přitom článek UCI 1.3.068 stanovuje:

„Trikot národního mistra musí nosit jeho držitel za všech okolností, zejména při závodech, vyhlašování vítězů, tiskových konferencích, televizních interview, při podpisování a fotografování.“ (podle výkladu tohoto pravidla vždy, když je v dohledu publika)

Všichni národní mistři stejně jako Kateřina Nash by tedy měli toto ustanovení při vyhlašování vítězů respektovat. V případě jeho porušení by pak rozhodčí měli uplatnit sankce podle článku UCI 1.3.072/4 (nenošení trikotu národního mistra):
- tým závodníka: pokuta 2500 - 5000 CHF

Rozhodčí však někdy aplikují na takové případy, zejména v nepříznivých klimatických podmínkách (což bývá pro cyklokros typické) článek UCI 1.3.033 a absenci designu národního mistra na převleku přitom tolerují:

„Oblečení nebo převlečení mohou být považovány za základní sportovní úbor a jeho nošení za opodstatněné v té míře, kdy je to s ohledem na povětrnostní podmínky odůvodněné pro bezpečnost a zdraví závodníka. Posouzení opodstatněnosti doplňkového oblečení nebo převlečení je výhradně v pravomoci rozhodčích.“


Ptal se: Martin Bali-Jenčík

Odpovídal: Miroslav Janout

Fotka: Michal Sváček, MF DNES

 

Související rozhovor na Cyklokros.cz:
Miroslav Janout - Jsem nekompromisní, ale zatím mě nikdo nevytočil (30.1.2015)

 

 

 

 

 


< Zpět

Partneři

close
detail