Dramatická podívaná ve Slaném, skvělý Šimůnek bronzový

V úvodním závodu letošního ročníku Toi Toi Cupu ve Slaném zvítězil německý šampión Marcel Meisen. O prvenství se prala i trojice Čechů – Michael Boroš, Tomáš Paprstka a Radomír Šimůnek, který se nakonec radoval ze třetího místa.  

Mezinárodní účast závodu zvýšila nejen jeho prestiž, ale i úroveň. Rychlá, tvrdá a suchá trať prověřila početné pole 56 jezdců, kteří vyrazili do terénu hezky zostra. Až se za nimi prášilo. Start se nejlépe povedl obhájci prvenství v Toi Toi Cupu Jakubovi Skálovi. Jenže ten se postupně propadal a nakonec projel až jako osmnáctý. Už ve třetím okruhu skončily naděje Adama Ťoupalíka, který zde v lednu vybojoval mistrovský titul. „Neměl jsem z čeho brát. Byl jsem úplně bez energie a špatně se mi dýchalo. Už první kolo jsem se trápil a pak už to vůbec nešlo. Zřejmě na mě leze nějaká nemoc,“ uvedl důvody svého odstoupení.

V čele závodu se k velké radosti českých fanoušků pohybovalo trio Šimůnek, Paprstka a Boroš, které doplnili Belgičané Aernouts a Bosmans. Posledně jmenovaný neudržel ostré tempo a v polovině závodu ho vystřídal Němec Meisen.

Vedoucí skupina chvílemi taktizovala. Radomír Šimůnek zkoušel několikrát svým soupeřům odjet. Jenže pokaždé byl jeho pokus zlikvidován. „Je teprve začátek sezony, proto se ještě nedokážu pohybovat v extrémně červených číslech celý závod. Musel jsem jet hlavou a radši vypnul,“ vysvětlil.  

-peh-

Rozhodlo až poslední kolo. V táhlém stoupání nastoupil německý mistr a vzdálil se svým pronásledovatelům. To už ztrácel Paprstka, později i Boroš. Duo Šimůnek a Aernouts se snažilo zlikvidovat malou ztrátu, ale síly už scházely. V cílové rovince si už Meisen mohl užít své slávy, souboj o druhé místo nakonec rozhodlo jen pár centimetrů ve prospěch Aernoutse.

Přesto byl i Šimůnek se svým umístěním spokojen.  Od začátku závodu se pohyboval na čele závodu. Proto mohl reálně uvažovat o vítězství. „Pokaždé chci vyhrát a být co nejlepší. Ale ke konci byli kluci prostě lepší. Přesto cítím, že se závod od závodu zlepšuji,“ poznamenal.

Vítězný Marcel Meisen neměl cestu za prvenstvím tak snadnou. „Krátce po startu mě přibrzdil pád Van der Poela. Pak jsem se ale postupně dokázal propracovat do čela závodu. Rozhodující bylo poslední kolo, kdy jsem nasadil maximální rychlost a ostatním odjel. Závod ve Slaném jsem jel už několikrát a pokaždé se sem budu rád vracet,“ prohlásil s úsměvem na tváři.

Čtvrtý Michael Boroš ukázal bojovné srdce: „Hned v prvním kole jsem měl pád. Proto jsem si musel dojíždět ztrátu, což mě stálo spoustu sil, které mi pak chyběly v závěru. V posledním kole jsem se snažil dostat na bednu, ale už jsem nemohl. S umístěním nejsem moc spokojený, ale výkon byl už lepší, než v posledních závodech.“

„Dneska to bylo utrpení,“ postěžoval si v cíli šestnáctý Vladimír Kyzivát, který vypadal jak horník po šichtě. „Nejde to, co k tomu říct? Na začátek sezony to bylo pekelně rychlé,“ poznamenal.

Výsledky muži Elite: 1. M. Meisen (Německo) 1:03:00, 2. J. Aernouts (Belgie) +2, 3. R. Šimůnek (Era-Murprotec) +2, 4. M. Boroš (BKCP-Corendon) +3, 5. T. Paprstka (Remerx Merida Kolín) +24, 6. M. Haring (Slovensko) +42, 7. J. Vanderkinderen (Belgie) +44, 8. W. Bosmans (Belgie) +1:00, 9. D. van der Poel (Nizozemí) +1:21, 10. O. Bambula (ČEZ Cyklo Team Tábor) +1:22.


< Zpět

Partneři

close
detail