Paprstkovi fandí i starosta Jablůnky

Součástí cyklokrosových závodů ve světě jsou fankluby. Jedním z nich se může u nás pyšnit i vedoucí muž letošního ročníku Toi Toi Cupu Tomáš Paprstka.

Ještě před deseti lety doprovázel Petra Dlaska téměř na každý závod jeho fanklub. Společně prožívali každý úspěch, téměř jak v symbióze. „Přítomnost fanoušků mi dodávala nesmírnou sílu, ale i zodpovědnost. Musel jsem pořád makat. Uvědomoval jsem si, že je nesmím zklamat,“ vzpomíná současný reprezentační trenér.

Velkou pozornost fanoušků poznal i Zdeněk Štybar. Ti nejvěrnější příznivci pocházejí z rodného Stříbra, ale ti ostatní se hlásí z celých Čech i Belgie. Zdá se, že pokračovatelem těchto tradic je v současné době i juniorský mistr světa z Tábora z roku 2010 Tomáš Paprstka.

„Můj fanklub vznikl kolem roku 2003, kdy jsem začal závodit na místních a okresních závodech. Ze začátku mě doprovázeli nejbližší rodinní příslušníci. Ale postupem času, když jsem začal vyhrávat, tak se počet zvětšoval,“ zalovil v paměti Tomáš Paprstka.

Největší nárůst svých příznivců zaznamenal po zisku titulu juniorského mistra světa v Táboře. „Tehdy to bylo velké překvapení, to jsem nečekal ani ve snu. Po závodě mi přicházely žádosti na facebooku, dostával jsem spousty mailů, fotek a videí,“ přibližuje vedoucí muž Toi Toi Cupu zvýšení popularity.  

Nezapomenutelným zážitkem byl pro Paprstku závod na mistrovství republiky v roce 2014. „Tehdy mi udělali členové fanklubu velkou radost, když dva dny před závodem objednali autobus. Byl to neskutečný kotel, nesmírně mi to pomohlo. Pamatuji si, že jsem po závodě brečel dojetím,“ popsal svoje pocity. Díky podpoře fanoušků vybojoval páté místo a tím i celkové prvenství v poháru.

Většina fanoušku pochází z Jablůnky, kde Paprstka bydlí. Je to malá vesnice u Vsetína, v srdci Beskyd s dvěma tisíci obyvateli. Mezi věrné fanoušky patří i pan starosta Čeněk Hajný. Město Jablůnka Paprstku podporuje a přispívá mu i na činnost. Na oplátku pak juniorský mistr světa pomáhá na různých školních akcích nebo pořádá besedy.  

Paprstkův fanklub byl letos nejvíc vidět v Hlinsku, kde právě jejich idol suverénně zvítězil. Jestli se ukáže a předvede i na jihu Čech, je zatím nejisté. „Do Tábora je to od nás dost daleko. Ale v Uničově bych měl mít maximální podporu,“ slibuje cyklokrosař a biker z Valašska.

Text –peh-, foto archiv T. Paprstky


< Zpět

Partneři

close
detail